Aktywnie na śniegu, czyli sporty zimowe Polaków
Polacy kochają zimowe sporty i to nie tylko skoki narciarskie, ale także wyjazdy w góry i spędzanie czasu na świeżym powietrzu. W samym listopadzie ponad 300 tysięcy osób aktywnie poszukiwało sprzętu sportowego w kategorii Sport i Hobby w serwisie OLX. Liczba zainteresowanych zakupami zimowymi stale rośnie, a kto jeszcze nigdy nie odebrał przesyłki z paczkomatu, niech pierwszy rzuci smartfonem.
Rewolucja internetowa trwa w najlepsze. W dobie nowych technologii i przenoszenia działalności z trybu stacjonarnego do internetu sprzedaż online rośnie. Jak wynika z raportu Izby Gospodarki Elektronicznej opracowanego przez Mobile Institute „Omni-commerce. Kupuję wygodnie 2021”, odsetek osób realizujących e-zakupy wzrasta z roku na rok – w 2019 r. zakupy w sieci deklarowało 57 proc. ankietowanych, w 2020 r. już 72 proc., a w tegorocznym badaniu odsetek osób kupujących w internecie wzrósł do 84 proc.
Jaki sprzęt na zimę jest najczęściej wybierany?
Według badań Triverna 49 proc. osób wyjeżdżających zimą na odpoczynek zadeklarowało, że zabiera ze sobą pełne wyposażenie (badanie z listopada 2019 r., w którym wzięło udział 1015 osób). A jak w tym roku Polacy przygotowują się do sezonu?
W serwisie OLX w kategorii Sport i Hobby najczęściej wyszukiwanymi frazami w listopadzie 2021 r. były: narty (w tym narty biegowe, skitourowe, dla dzieci), snowboard, buty narciarskie, łyżwy i sanki. W samym listopadzie ponad 300 tysięcy osób poszukiwało sprzętu zimowego. Liczba aktywnych użytkowników systematycznie rośnie od września, by w styczniu oraz lutym osiągnąć najwyższy wynik. Bardzo podobnie sytuacja wyglądała w ubiegłym sezonie zimowym. W styczniu tego roku liczba aktywnych użytkowników przekroczyła milion. Ofert również stale przybywa. Obecnie na OLX w kategorii Sport i Hobby jest ponad 100 tys. aktywnych ogłoszeń zamieszczonych przez ponad 50 tys. ogłoszeniodawców.
Na co kupujący zwracają uwagę?
Wybierając się w góry z myślą o aktywności fizycznej, część turystów korzysta z wypożyczalni sprzętu, inni decydują się na zakup własnego, z którego będą mogli korzystać w kolejnych sezonach zimowych. Nie wszyscy mają na tyle duże doświadczenie, aby wiedzieć dokładnie, jakie akcesoria narciarskie, odzież lub np. narty zakupić, dlatego ważną rolę odgrywają w tym procesie sprzedawcy, którzy wystawiają ogłoszenia w internecie.
Przy zakupie sprzętu zimowego ważne jest jego przeznaczenie, poziom zaawansowania danego modelu, parametry techniczne, informacja o producencie, wskazanie, dla jakiego użytkownika dany produkt jest najlepszy. Akcesoria narciarskie nie należą do najtańszych, dlatego kupujący – zanim podejmie decyzję – musi być przekonany, że produkt odpowiada jego potrzebom. Warto w opisie wskazać zalety danego sprzętu, postawić na przejrzysty układ treści, konkretne, zrozumiałe dla wszystkich informacje.
– Ponieważ sprzęt i odzież do sportów zimowych to akcesoria sezonowe, które nabywa się rzadko, klienci nie zawsze wiedzą, czym kierować się przy ich zakupie. Dokonanie wyboru powinni ułatwić sprzedający, uwzględniając w ogłoszeniach kluczowe parametry, do których prócz ceny należą specyfikacja techniczna, sposób użytkowania i konserwacji, przeznaczenie produktu i stopień sportowego zaawansowania użytkownika – tłumaczy Olga Sołtys, opiekun klientów w OLX. – W dalszej kolejności pomocne będą również informacje o gwarancji, marce i wyglądzie.
A po udanym zakupie pozostaje już tylko czekać na śnieg i liczyć na otwarte stoki.
Wyjątkowe obrączki ślubne - na co zwrócić uwagę przy ich wyborze
Świąteczne zakupy Polaków – gdzie kupujemy i jak płacimy?
Prezenty last minute za mniej niż 15 złotych w Lidl Polska!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.