Bądź eko na wiosnę!
Mniej plastikowych śmieci na co dzień i segregacja odpadów to jeden ze sposobów na bycie eko. Jak robią to inni, okaże się już 15 kwietnia. W sobotę przed Atrium Kasztanowa odbędzie się akcja „Bądź eko na wiosnę. Wymień plastik na sadzonkę”, zachęcająca mieszkańców do selektywnej zbiórki. Każda osoba, która przyniesie w tym dniu do galerii niepotrzebne opakowania PET w zamian otrzyma ozdobne sadzonki kwiatów balkonowych.
Człowiek jest ważną cząstką przyrody i ma ogromny wpływ na przyszłość otaczającego nas środowiska. Troska o naturę wymaga jednak zaangażowania nas wszystkich. Aby być eko, warto zacząć od małych kroków, a idealną porą roku do tego jest wiosna. Dobrym przykładem działań na rzecz ochrony środowiska jest inicjatywa „Bądź eko na wiosnę. Wymień plastik na sadzonkę”, którą wspiera centrum handlowe Atrium Kasztanowa, będące partnerem lokalizacyjnym wydarzenia.
W zaplanowanej na sobotę akcji mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Piły i okolic. Każda osoba, która w godzinach 11.00-17.00 przyniesie do pilskiego centrum zużyte plastiki będzie mogła wymienić je na ozdobną roślinkę, gotową do posadzenia w ogródku lub na balkonie. Na uczestników czekają m.in. pelargonie, skalnice i jaskry. Do rozdania jest aż 700 sadzonek!
Zasady przyznawania sadzonek za odpady:
- za 10-20 butelek lub 20-30 nakrętek – 1 sadzonka
- za 21-30 butelek lub 31-60 nakrętek – 2 sadzonki
- za 31-40 butelek lub 61-100 nakrętek – 3 sadzonki
- za 41 butelek lub 101 nakrętek – 4 sadzonki.
– „Wymień plastik na sadzonkę” to pożyteczna inicjatywa proekologiczna, mająca na celu zachęcić naszych mieszkańców do segregowania odpadów, a w pewnym stopniu również do ich ograniczania w codziennym życiu. W najbliższą sobotę wszyscy chętni będą mogli włączyć się w działania na rzecz środowiska. Każdy, kto przyniesie do naszego punktu plastikowe butelki lub nakrętki, otrzyma w zamian roślinkę. Przyłączając się do niej, wspólnie wzmacniamy świadomość proekologiczną w naszym otoczeniu – mówi Marta Borsukiewicz, dyrektor Atrium Kasztanowa.
Akcja „Bądź eko na wiosnę. Wymień plastik na sadzonkę” odbędzie się 15 kwietnia w godzinach 11.00-17.00 (lub do wyczerpania sadzonek) przed wejściem bocznym do centrum handlowego, przy sklepie Żabka.
Organizatorem wydarzenia jest Grupa Medialna Polska Press, natomiast partnerem lokalizacyjnym Atrium Kasztanowa w Pile. Tegoroczną inicjatywę wspierają również lokalni partnerzy: Dach Fach, Eneris Surowce, Auto Park, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile oraz Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Słoneczko.
Zaangażowanie Atrium Kasztanowa w akcję to część działań prowadzonych przez pilskie centrum handlowe w ramach wdrażanego sukcesywnie programu ESG (ENVIRONMENTAL, SOCIAL, GOVERNANCE) i strategii Atrium Poland, która jest realizowana w latach 2020-2025.
Więcej informacji na stronie: https://atrium-kasztanowa.pl/.
Walentynki w Polsce – święto miłości, prezentów i… self-love
Studniówki z małpkami w parze? Młodzi Polacy mówią o alkoholu na studniówkach
Sianko, jemioła i inne świąteczne produkty dostępne "na jush"
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.