Komunikaty PR

Debeściaki Internetu w saniach Mikołaja, czyli o bezpiecznych zakupach

2022-12-09  |  08:00
Biuro prasowe

O tym, że zbliżają się święta najlepiej świadczy sezonowe poruszenie w galeriach handlowych. Błyszcząca choinka, bombki, renifery, mikołaje, przeceny i Mariah Carey z głośników… Kto woli uniknąć zagubienia się w tłumie klientów szukających prezentów i świątecznych dekoracji, może zdecydować się na zakupy online. W internecie jest taniej, szybciej i wygodniej. A co zrobić, by przedświąteczne zakupy były także bezpiecznie?

Internetowa fabryka prezentów. Kto czyha na pomocników Mikołaja?

Według badania Deloitte w tym roku 42 proc. budżetu na prezenty wydamy w internecie. Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla sprzedawców, kurierów, a także (niestety!) internetowych oszustów… Osoby, które wyłudzają dane od kupujących online doskonale zdają sobie sprawę z tego, czym charakteryzują się bożonarodzeniowe zakupy – w ramach nich wydajemy więcej, przez co częściej i swobodniej sięgamy po dane do naszej karty czy konta bankowego. Nieuwaga podczas dokonywania kolejnej z rzędu transakcji może zostać wykorzystana w dotkliwy dla nas sposób.

Ostrożne elfy w internecie. Jak nie dać się oszustom?

Świąteczny wir przygotowań może uśpić naszą czujność. Warto zatem przypomnieć sobie o sygnałach ostrzegawczych, które mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z próbą oszustwa. To, co powinno nas zatrzymać przed szybkim kliknięciem w baner „Kup” to szczególnie atrakcyjne oferty. Informacja o produkcie dużo tańszym niż w innych ogłoszeniach powinna nas raczej zaniepokoić, a nie skłonić do podjęcia szybkiej decyzji zakupowej, napędzanej chęcią skorzystania z „niepowtarzalnej okazji”.

– Co roku przed świętami serwis OLX otrzymuje informacje od czujnych użytkowników o aktywności internetowych oszustów. Aby nie zostać ich ofiarą, wystrzegajmy się kontaktu ze sprzedawcami, którzy ponaglają do kontaktu i jak najszybszej wpłaty, z pominięciem takich mechanizmów jak transakcja z Przesyłką OLX. Niespotykanie atrakcyjne oferty również bywają prostą drogą do wyłudzenia danych lub pieniędzy – mówi Ewa Lepczyk-Żerdzicka, Security Team Leader w OLX.

Nieuczciwe praktyki internetowego Grincha

W okresie przedświątecznym w serwisie OLX najczęściej wyszukiwane przedmioty to ubrania, zabawki, sprzęt RTV i AGD oraz kosmetyki i perfumy. Ale w grudniu nie szukamy w internecie jedynie prezentów! Chcących wyjechać gdzieś na święta, Sylwestra bądź zbliżające się ferie zimowe, OLX przestrzega przed ofertami noclegów w bardzo atrakcyjnych cenach. Nasz niepokój powinna wzbudzić również prośba właścicieli obiektów o przelew całej kwoty z góry, pod pretekstem kolejki turystów chętnych na to miejsce. Zawsze sprawdzajmy obiekty noclegowe w innej dostępnej bazie, by zweryfikować ich istnienie i dokładną lokalizację i nigdy nie wpłacajmy całej kwoty z góry!

Warto również uważać na ataki phishingowe, czyli próby wyłudzenia danych poprzez podszywanie się pod popularne serwisy i instytucje. Kliknięcie w link przesłany przez obcy numer w formie SMS–a może skończyć się utratą środków na koncie.  Pamiętajmy, że marki takie jak OLX, a także różnego rodzaju instytucje zaufania publicznego (m.in.: gazownie, elektrownie, banki), nigdy nie przesyłają swoim klientom ponagleń do zapłaty w formie wiadomości na komunikatorze lub w SMS-ie. Linki, które nie wzbudzają naszego zaufania, powinniśmy jak najszybciej zgłaszać, aby uchronić przed wyłudzeniem – i, co za tym idzie, stresem przed świętami – także innych użytkowników internetu.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zakupy Otwarcie nowego butiku w CH Focus Biuro prasowe
2023-01-23 | 14:40

Otwarcie nowego butiku w CH Focus

Centrum handlowe Focus poszerza grono najemców o kolejny butik z biżuterią. Już niebawem mieszkańcy Bydgoszczy i okolic będą mogli zakupić produkty w nowym lokalu globalnej marki
Zakupy 2022 vs. 2023 oczami TP Vision
2023-01-20 | 18:00

2022 vs. 2023 oczami TP Vision

  TP Vision, właściciel marki Philips TV & Sound: najważniejsze wydarzenia 2022, trendy rynkowe i ewolucja roli telewizora w gospodarstwie domowym, rozwój technologii,
Zakupy Wir wyprzedaży, czyli niecodzienna akcja w Galerii Bronowice
2023-01-17 | 14:21

Wir wyprzedaży, czyli niecodzienna akcja w Galerii Bronowice

Styczeń to czas wyczekiwany przez miłośników wyprzedaży. Sklepy oferują zimowe kolekcje ubrań i obuwia w promocyjnych cenach. Aby umilić zakupowe szaleństwo, Galeria Bronowice

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Seriale

Joanna Jabłczyńska: Rozpoczynając przygodę z serialem „Na Wspólnej”, postawiłabym wszystkie pieniądze na to, że nie będzie on trwał dłużej niż pięć lat. Nikt się nie spodziewał takiej popularności tej produkcji

Aktorka przyznaje, że plan „Na Wspólnej” traktuje jak swój drugi dom. Nie tylko dlatego, że spędza tam dużo czasu, ale także ze względu na rodzinną atmosferę, jaka panuje wśród kolegów po fachu i członków ekipy. Rolę w tym serialu Joanna Jabłczyńska dostała w wieku 17 lat. Z perspektywy dwóch dekad odczuwa satysfakcję, bo ta produkcja nie tylko pozwoliła jej doskonalić warsztat aktorski u boku mistrzów w tej dziedzinie, ale również przyniosła jej dużą popularność, co przełożyło się na kolejne propozycje zawodowe.

Zdrowie

Zachęty finansowe mogą zwiększyć wyszczepialność. Naukowcy nie zaobserwowali negatywnych skutków takich praktyk

Ludzie, którzy otrzymają niewielką kwotę za przyjęcie szczepionki, chętniej korzystają z takiej ochrony przeciw zakażeniom  dowodzą naukowcy z Uniwersytetu w Lozannie. Wyniki dwóch eksperymentów przeprowadzonych w Szwecji i Stanach Zjednoczonych nie wykazały negatywnych skutków takiej polityki. Jak twierdzą autorzy badania, ich praca może ułatwić decydentom podejmowanie decyzji co do stosowania zachęt finansowych w programach szczepień.

Teatr

Katarzyna Glinka: Kończę pracę nad scenariuszem własnej sztuki i piszę książkę. To będzie bardzo ciekawy rok

Aktorka nie lubi zbyt długo siedzieć bezczynnie, bo – jak przekonuje – praca i nowe wyzwania zawodowe dodają jej życiowego wigoru. Jej grafik zawodowy na najbliższe miesiące wypełniony jest więc po brzegi. Wkrótce rozpoczyna próby do nowego spektaklu w Teatrze Capitol, poza tym kończy prace nad scenariuszem własnej sztuki i pisze książkę.