Galeria Młociny przyjazna dla osób o wysokiej wrażliwości na bodźce
Z okazji obchodzonego 2 kwietnia na całym świecie Dnia Świadomości Autyzmu Galeria Młociny przypomina, że już od roku w każdy wtorek od 15:00 do 18:00 obowiązują w niej „Godziny ciszy”. W tym czasie wyłączona jest muzyka, a komunikaty głosowe są ograniczane do minimum. Wszędzie, gdzie to możliwe, są również przygaszane światła. Wszystko po to, aby stworzyć przyjazne środowisko, w którym osoby wysoko wrażliwe bez obaw zdecydują się na zrobienie zakupów, wyjście na kawę czy skorzystanie z usług.
– Nie wszyscy odbieramy sygnały napływające z otoczenia w ten sam sposób. Dla osób o wysokiej wrażliwości na bodźce zbyt ostre światło, głośne dźwięki, zatłoczone pomieszczenia czy intensywne zapachy mogą powodować duży dyskomfort, uniemożliwiający codzienne funkcjonowanie. Jak podaje Fundacja Synapsis, zaburzenia integracji sensorycznej bardzo często dotykają osoby ze spektrum zaburzeń autystycznych. Dlatego Galeria Młociny postanowiła wyjść naprzeciw ich potrzebom i zapewnić im komfortowe warunki do robienia zakupów czy korzystania z usług w ciszy oraz przy stonowanym oświetleniu. To nie tylko stałe udogodnienie dla osób o wysokiej wrażliwości, które ułatwia im funkcjonowanie na co dzień, ale też próba kształtowania postawy empatii wobec osób z nadwrażliwością na głośne dźwięki i mocne światło. Dążymy to tego, by wszyscy klienci czuli się u nas dobrze – mówi Kamila Kiersikowska, dyrektor Galerii Młociny.
Więcej informacji na temat inicjatyw organizowanych w Galerii Młociny znajdziemy na stronie www.galeriamlociny.pl.
Wyjątkowe obrączki ślubne - na co zwrócić uwagę przy ich wyborze
Świąteczne zakupy Polaków – gdzie kupujemy i jak płacimy?
Prezenty last minute za mniej niż 15 złotych w Lidl Polska!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.