Galeria Wileńska ponownie dołącza do obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego
Jak każdego roku 1 sierpnia o godzinie 17.00 Warszawa uczci pamięć uczestników Powstania Warszawskiego. Galeria Wileńska po raz kolejny przyłącza się do obchodów rocznicy tego wydarzenia – na fasadzie obiektu znów zawiśnie biało-czerwona flaga, a w punkcie informacyjnym centrum będzie można otrzymać jej małe odpowiedniki.
1 sierpnia br. obchodzimy 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Tego dnia, dokładnie o 17.00, czyli o Godzinie „W”, Warszawa zatrzyma się na symboliczną minutę, by uczcić pamięć tych, którzy w 1944 roku stanęli do boju o wolną Polskę. Galeria Wileńska ponownie bierze udział w obchodach rocznicy wydarzenia, którego ślady wciąż można dostrzec na ulicach Pragi Północ.
— Dla naszej dzielnicy podtrzymywanie pamięci o Powstaniu Warszawskim i jego bohaterach jest niezwykle ważne. Do dziś na ścianach niektórych praskich kamienic widoczne są ślady po kulach, które powstały w trakcie walk. W tym roku ponownie oddamy hołd uczestnikom jednego z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Dlatego zachęcamy do zatrzymania się i wspólnego uczczenia ich pamięci — mówi Marta Chojnacka, dyrektor centrum.
Flaga z symbolem Polski Walczącej na fasadzie Galerii Wileńskiej
Podobnie jak w latach ubiegłych, i tym razem obchodom towarzyszyć będzie wywieszenie biało-czerwonej flagi na fasadzie centrum. Flaga o wymiarach 15 na 18 metrów, uszyta z 270 mkw. materiału, powstała w 2018 roku z inicjatywy kibiców Legii Warszawa – dzięki zaangażowaniu mieszkańców dzielnicy i przy wsparciu Galerii Wileńskiej.
Od tamtej chwili rozwinięcie flagi na budynku centrum na stałe wpisało się w obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na Pradze Północ. W 2021 roku flaga przeszła renowację – by nadać jej szczególny charakter, a także oddać hołd uczestnikom powstania, na fladze został naszyty wielki symbol Polski Walczącej.
W ciągu dnia klienci centrum będą mogli również odebrać małe chorągiewki z flagą Polski, które będzie można wykorzystać podczas opuszczenia flagi na fasadzie dla wspólnego uczczenia pamięci bohaterów. Flagi będą dostępne w infopunkcie na poziomie 0.

MediaMarkt i bp łączą siły: Za zakupy w MediaMarkt dostajesz bon na paliwo lub kawę

Burgerowy fenomen nie zwalnia – ponad 30% wzrostu zamówień burgerów w aplikacji Glovo

Aloha w dostawie! Lilo i Stich wracają – a z nimi na fali poké bowle
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Motoryzacja

Qczaj: Na drogach szybkiego ruchu lubię mocniej wcisnąć pedał gazu. Niebawem planuję też zrobić prawo jazdy na motocykl
Trener podkreśla, że decyzja o zrobieniu prawa jazdy była jedną z najlepszych w jego życiu. Teraz, kiedy odpowiedni dokument ma już w kieszeni, z ogromną przyjemnością wsiada za kierownicę i mknie przed siebie. Najbardziej lubi drogi szybkiego ruchu, bo tam może mocniej wcisnąć pedał gazu. W innych okolicznościach jednak jeździ z dużą rozwagą, dostosowując prędkość do warunków panujących na jezdni. Qczaj zdradza też, że kolejnym krokiem będzie kurs na prawo jazdy na motocykl.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Edukacja
Polki coraz bardziej świadomie podchodzą do profilaktyki nowotworów piersi. Wciąż jednak blisko połowa się nie bada

Profilaktyka raka piersi przestaje być dla Polek źródłem lęku i tematem tabu. Coraz częściej motywacją do wykonania badań jest odpowiedzialność za siebie i bliskich – wynika z najnowszego badania Maison & Partners dla Henkel Polska. 36 proc. kobiet jako motywację wskazało rekomendacje lekarskie, a 30 proc. – potrzebę dbania o swój organizm. Mimo że około 40 proc. kobiet w wieku 20–60 lat bada się regularnie, wykonując badania palpacyjne czy USG, podobny odsetek nie bada się wcale, a co piąta deklaruje, że w ogóle nie interesuje się tym tematem.