Komunikaty PR

Jak Polacy radzą sobie z kryzysem?

2022-11-07  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
BRZ
MADE IN PR SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

ul. Cybernetyki 19
02-677 Warszawa
bartosz.rzepa|madeinpr.pl| |bartosz.rzepa|madeinpr.pl
663272666
https://madeinpr.pl/

Rok 2022 przyniósł ze sobą wiele trudności, m.in. spowodowanych stale rosnącymi cenami. Wydając tyle samo, co w ubiegłym roku, do sklepowego koszyka trafia o wiele  mniej produktów. Jakie są sposoby na walkę z obecnym kryzysem?

Ten temat wraz ze skalą marnowania żywności stanowiły podstawę tegorocznej edycji Światowego Dnia Żywności, która została zorganizowana przez Banki Żywności we współpracy z firmą Lidl Polska.

Nowe, ciężkie realia

Ratowanie żywności przed zmarnowaniem i przekazywanie jej najbardziej potrzebującym to misja Banków Żywności, którą wypełniamy już od prawie 30 lat. W tym czasie zmierzyliśmy się z wieloma kryzysami, wśród których można wymienić na przykład okres transformacji, powódź 1997 roku czy globalny kryzys ekonomiczny z 2008 roku. Mimo to 2022 rok był dla nas szczególnie trudny. – mówi Beata Ciepła, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Nowe realia stanowią dla konsumentów prawdziwe wyzwanie, a rosnąca inflacja niestety nie idzie w parze ze wzrostem wynagrodzenia. Osoby zarabiające poniżej średniej, większość wypłaty przeznaczają na żywność, a 1,6 mln osób żyje poniżej poziomu skrajnego ubóstwa, który wynosi mniej niż 692 złote miesięcznie. Ludzie coraz częściej zaczynają szukać oszczędności, również w produktach spożywczych.

Podstawową misją Lidl Polska jest zapewnienie klientom każdego dnia produktów wysokiej jakości, w niskiej, lidlowej cenie, wyprodukowanych w sposób zrównoważony. Sieć od 20 lat niezmiennie dąży do zapewniania konsumentom niskich cen. W związku z rosnącą inflacją Lidl Polska oferuje jeszcze więcej promocji i zniżek dla klientów, aby ułatwić polskim rodzinom codzienne zakupy. Dodatkowo od 5 lat sieć współpracuje z Ministerstwem Rodziny i Polityki  Społecznej, czyli organizatorem ogólnopolskiego programu Karta Dużej Rodziny. Dzięki temu w sklepach Lidl Polska przez cały rok, osoby posiadające Kartę mają zapewniony stały rabat 10% na aż 7 grup asortymentowych. – mówi Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications & CSR Lidl Polska.

Gdzie szukać oszczędności?

Pomimo kryzysu, nadal marnowane jest rocznie 5 milionów ton żywności, z czego 3 miliony generowane są przez gospodarstwa domowe. Powyższe statystyki powinny stanowić punkt wyjściowy do dalszych refleksji związanych z szukaniem oszczędności, a rozsądne planowanie zakupów jest dzisiaj istotne jak nigdy wcześniej. Podczas tego procesu warto również pochylić się nad prowadzeniem ewidencji wydatków, która pozwoli znacznie ograniczyć niepotrzebne koszty. Tylko dzięki niemu, gospodarstwo domowe jest w stanie zaoszczędzić kilkaset złotych miesięcznie. Zamiast wyrzucać, warto szukać inspiracji i w łatwy sposób z produktów ze zbliżającym się terminem przydatności można stworzyć smaczne danie. Kolejnym sposobem jest dbanie o rzeczy m.in. elektronikę i odzież. Proste czynności, jak zapoznanie się z instrukcją obsługi czy metką, pozwalają dłużej cieszyć się funkcjonalnością nabywanych rzeczy. Popularnym sposobem na oszczędzanie jest także korzystanie z produktów z drugiej ręki. Sięgając po ubrania np. z second handów, można pozyskać dobrej jakości odzież w niskiej cenie. Statystyki pokazują również, że konsumenci o wiele częściej sięgają po tańsze zamienniki produktów, na które aktualnie nie mogą sobie pozwolić.

  

*******

O Federacji Polskich Banków Żywności 

Federacja Polskich Banków Żywności to organizacja pożytku publicznego zrzeszająca 32 Banki Żywności w całej Polsce. Każdy z nich codziennie odbiera ze sklepów i od producentów niesprzedane, dobre jakościowo produkty, które następnie trafiają do organizacji pomocowych, np. jadłodajni, Domów Pomocy Społecznej, świetlic środowiskowych, hospicjów, domów dziecka czy ośrodków wsparcia dla samotnych matek. Banki prowadzą także Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa, współfinansowany ze środków UE. Tylko w 2021 r. do osób potrzebujących udało się przekazać 58 tysięcy ton artykułów spożywczych. Federacja Polskich Banków Żywności zajmuje się również edukacją i działaniami mającymi na celu wzrost społecznej świadomości nt. konsekwencji marnowania żywności i sposobów zapobiegania temu zjawisku. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: MADE IN PR SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zakupy Walentynki w Polsce – święto miłości, prezentów i… self-love Biuro prasowe
2025-01-24 | 06:00

Walentynki w Polsce – święto miłości, prezentów i… self-love

Walentynki pojawiły się w Polsce stosunkowo niedawno, bo dopiero w latach 90. XX wieku i początkowo budziły mieszane emocje. Dla jednych były symbolem komercjalizacji uczuć
Zakupy Konumpcja alkoholu
2025-01-23 | 07:00

Studniówki z małpkami w parze? Młodzi Polacy mówią o alkoholu na studniówkach

Spożywanie alkoholu podczas studniówek to problem, z którym mierzymy się od lat i nie możemy się skutecznie uporać. W balach maturalnych biorą udział osoby,
Zakupy Sianko, jemioła i inne świąteczne produkty dostępne na jush
2024-12-24 | 10:00

Sianko, jemioła i inne świąteczne produkty dostępne "na jush"

Nie tylko błyszcząca choinka czy zapach pierników tworzą magię świąt. Warto pamiętać również o drobnych detalach, takich jak jemioła, wigilijne sianko czy starannie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Konsument

Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa

Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.

IT i technologie

Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich

Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.