Kiermasz sztuki i rękodzieła rusza w Blue City!
Od środy 11 września do soboty 14 września na poziomie -1 Blue City (przy fontannie) kilkunastu lokalnych wystawców zaprezentuje wyjątkowe ubrania, biżuterię, kosmetyki i artykuły wyposażenia wnętrz. Wszystkie dostępne przedmioty powstały w rzemieślniczy sposób.
Jesień puka do drzwi, zatem na klientów czekają dzianinowe, dziergane ubrania, otulające szale, rękawiczki czy torby z motywami obrazów. Fanów miejskiego stylu na pewno porwą autorskie projekty odzieży, w tym tej streetwearowej. Relaksowi sprzyjać będą ręcznie robione mydła – pojedyncze i w zestawach oraz kule do kąpieli. Warto też odwiedzić stoiska z biżuterią. Niepowtarzalne projekty z m.in. szlachetnymi i półszlachetnymi kamieniami oraz wykonane z drewna zostały przygotowane z myślą o Paniach i Panach. Wśród stoisk będzie można znaleźć również biżuterię – słodką... Domowe wnętrza warto uzupełnić o dostępną na kiermaszu ceramikę stołową i użytkową, przedmioty ze stali chirurgicznej oraz obrazy, także nietypowe, wykonane z dzianiny. Na pewno nikt nie wyjdzie zawiedziony!
Zapraszamy!
Strasznie smaczna edycja limitowana Monster Munch na Halloween
Urodzinowe prezenty z okazji 25-lecia CH Borek
Poznaj e-commerce krajów bałtyckich oczami Estończyka
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Podróże
Józef Gąsienica-Gładczan i Jan Błachowicz: Poznaliśmy Filipiny od strony slumsów. Teraz inaczej patrzymy na nasze życie
Uczestnicy „Azja Express” zaznaczają, że pobyt na Filipinach był dla nich wyjątkową przygodą, ale i trudną lekcją. To, co tam zobaczyli, zmusiło ich do refleksji i sprawiło, że docenili warunki, w jakich sami na co dzień żyją. Józef Gąsienica-Gładczan i Jan Błachowicz zdążyli zaobserwować, że Filipińczykom często doskwiera głód, mimo ciężkiej pracy nie wystarcza im pieniędzy na zaspokojenie podstawowych potrzeb, a ich domy zbudowane są z nietrwałych materiałów. W skrajnych sytuacjach rodziny mieszkają „pod mostem”.
Żywienie
David Gaboriaud: Polscy kucharze uwielbiają kuchnię znad Loary. Francuskimi technikami mocno inspirował się Modest Amaro
Kucharz podkreśla, że polscy szefowie kuchni często inspirują się niezwykle zróżnicowaną kuchnią francuską, czerpią z jej tradycji i bogactwa smaków. Jak zauważa, od wieków nasze kuchnie się łączą, często bazujemy na tych samych produktach, korzystamy z podobnych technik, ale różni nas kultura jedzenia. Restauracji, które serwują wykwintne, typowo francuskie potrawy, jest w Polsce zaledwie kilka, natomiast można dobrze zjeść również w tych lokalach, gdzie oryginalne przepisy nie są wiernie kopiowane, tylko wykorzystane z pomysłem i dostosowane do naszych warunków.
Prawo
Szpitale pracują nad poprawą jakości opieki nad pacjentami. Do wzmocnienia są kwestie bezpieczeństwa i redukcja zdarzeń niepożądanych
Jak wynika z badań satysfakcji pacjentów prowadzonych przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, niemal 90 proc. pacjentów uznałoby szpital, w którym byli leczeni, jako godny polecenia. Wprowadzone rok temu przepisy kładą szczególny nacisk na jakość w ochronie zdrowia i szpitale zaczynają to u siebie wdrażać. – Poprawa jakości i bezpieczeństwo pacjenta są działami standardów akredytacyjnych, które jeszcze wypadają najgorzej. Problemem jest badanie zdarzeń niepożądanych – ocenia Agnieszka Pietraszewska-Macheta, dyrektorka Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.