O czym nie możesz zapomnieć w sklepie przed Świętami?
Tegoroczne Święta spędzimy nieco inaczej, często w mniejszym gronie niż zazwyczaj. Nie zmienia to jednak faktu, że chcemy się do nich dokładnie przygotować. Obecnie więcej czasu spędzamy w domu, sprzątamy i dekorujemy mieszkania, kompletujemy prezenty, komponujemy wigilijne potrawy. Wszystko po to, by stworzyć tę niepowtarzalną atmosferę budowaną tradycją, którą pamiętamy od najwcześniejszych lat dzieciństwa, kojarzącą nam się wyłącznie z Bożym Narodzeniem.
By nie wpaść w przedświąteczną panikę, najlepiej postawić na dobrą organizację, czyli planowanie. Niezawodna będzie lista rzeczy do kupienia oraz do zrobienia, koniecznie rozłożonych w czasie. Im wcześniej zaczniemy przygotowania, tym będą mniej chaotyczne. Podpowiadamy co można zgromadzić z wyprzedzeniem oraz co zawsze warto mieć w lodówce przed Świętami.
Nabiał i tłuszcze do pieczenia
Na zakupy spożywcze najlepiej udać się z kartką, na której zapiszemy tylko potrzebne produkty. To pozwoli nam ograniczyć kompulsywne zakupy, ponieważ sięgając po listę łatwiej będzie nam ograniczyć zbędne wydatki i uniknąć bałaganu w koszyku. Świąteczna atmosfera nierozerwalnie kojarzy się z zapachem wypiekanych w domu ciast i deserów. Dlatego na przedświątecznej liście na pewno nie może zabraknąć tłuszczów, takich jak masła, śmietany i śmietanki czy ser mascarpone. W tego rodzaju produkty można zaopatrzyć się wcześniej. Znakomicie sprawdzą się opakowania o większej pojemności, które pozwalają dokonać zakupu raz na dłuższy czas, a także zaoszczędzić miejsce w lodówce. Na sklepowych półkach dostępne są śmietanki, które dzięki praktycznym opakowaniom z nakrętką są nie tylko łatwe do przechowywania, ale także wygodne w użyciu (np. Łaciate). Na wigilijnym stole pojawia się wiele dań z dodatkiem lub na bazie nabiału, dlatego niewykorzystane w całości do ciasta śmietanki i śmietany, sprawdzą się między innymi jako dodatek do świątecznego barszczu lub śledzi. Wszyscy ci, którzy przygotowują różnorodne potrawy dla całej rodziny, na pewno docenią uniwersalne w zastosowaniu produkty.
Must have – masło do świątecznych pierniczków
W tym wyjątkowym czasie w naszych domach nie może zabraknąć tradycyjnego masła. Ze statystyk wynika, że przed Świętami Bożego Narodzenia kupujemy nawet o 70% więcej masła w porównaniu do pozostałego okresu w roku. Dobrym pomysłem jest kupienie jednego większego opakowania, co na pewno zaoszczędzi nam kosztów. W sklepach można znaleźć masła w formie tradycyjnej osełki występujące w dużych gramaturach, jak np. Łaciate osełka 500 g. Będziemy go potrzebować piekąc chociażby świąteczne kruche pierniczki. Ciasteczka te znakomicie sprawdzą się również jako ozdoba na choinkę. Wystarczy przed włożeniem ich do piekarnika zrobić w cieście dziurkę do zawieszki.
Składniki:
- 500 g mąki pszennej
- 2 jajka
- 100 g masła extra Łaciate osełka
- 200 g cukru pudru
- 20 g miodu
- łyżeczka sody oczyszczonej
- cynamon (według uznania)
Lukier:
- 200 g cukru pudru
- 5-6 łyżek wody
Przygotowanie: Do miski wsypujemy mąkę, dokładamy masło, a następnie dorzucamy sodę oczyszczoną, cukier puder i cynamon. Wszystkie składniki energicznie mieszamy. Po dokładnym połączeniu rozkładamy ciasto na blacie i siekamy nożem. Układamy je tak, by w środku zostało puste miejsce. W powstałą dziurę wlewamy miód i ubite wcześniej jajka. Wyrabiamy ciasto, a następnie rozwałkowujemy je na grubość ok. 2-3 mm.
Z gotowego ciasta wykrawamy wzorki foremkami. Blachę do pieczenia wykładamy papierem. Ciasteczka układamy obok siebie, zachowując odstęp. Pieczemy w piekarniku przez 10 minut w temperaturze 180 stopni℃.
W tym czasie możemy przygotować lukier. Do cukru pudru dodajemy stopniowo wodę i ucieramy aż uzyskamy gładką masę. Pierniczki dekorujemy według uznania. Możemy użyć także gotowych pisaków.
Więcej kulinarnych inspiracji i przepisów, nie tylko na świąteczne potrawy, znajduje się na stronie najlepszewkuchni.pl.

MediaMarkt i bp łączą siły: Za zakupy w MediaMarkt dostajesz bon na paliwo lub kawę

Burgerowy fenomen nie zwalnia – ponad 30% wzrostu zamówień burgerów w aplikacji Glovo

Aloha w dostawie! Lilo i Stich wracają – a z nimi na fali poké bowle
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.