Podróż po Kraju Kwitnącej Wiśni – wystawa „Niezmiennie Japonia”

Katarzyna Bagińska
Publicon Sp. z.o.o.
Świdnicka
50-066 Wrocław
k.baginska|publicon.pl| |k.baginska|publicon.pl
693260235
www.publicon.pl
Wystawa „Niezmiennie Japonia” to druga część projektu „Tryptyk japoński”, składającego się z wystaw, których wspólnym tematem jest Kraj Kwitnącej Wiśni. Projekt składa się z wybranych fotografii Agnieszki Kmieciak i Jacka M. Kozłowskiego, zrobionych podczas podróży autorów do tego niezwykłego kraju. Wystawę będzie można oglądać do 30 października w Centrum Handlowym Osowa.
Fotografia jako medium
Wystawa po raz pierwszy została zaprezentowana we wrześniu 2020 roku w Galerii Przy Kozach, Służewskiego Domu Kultury w Warszawie. Odwiedził ją Ambasador Japonii oraz wielu gości ze świata kultury. Następnie w lutym i marcu 2021 roku fotografie znalazły się w Gdańsku w Galerii Sztuki Nowy Warzywniak w Oliwskim Ratuszu Kultury.
Autorzy wystawy to Agnieszka Kmieciak i Jacek M. Kozłowski. Artyści wielokrotnie podróżowali po Japonii, pozostając pod jej niezwykłym urokiem. Oboje łączą pasje podróży z fotografią, która towarzyszy im od lat. Prezentowane na wystawie fotografie powstały w różnych miejscach w Japonii. Założeniem autorów było pokazanie własnych odczuć związanych z odwiedzanymi miejscami i spotykanymi ludźmi. Traktują fotografię jako medium, poprzez które mogą wyrażać swój sposób postrzegania i dzielić się nim z innymi.
Sztuka dalekowschodnia
Inspiracji szukają w detalach świątyń, przyrodzie, spotykanych ludziach, w rozmowach, milczącej medytacji czy zgiełku ulicy. Intensywne barwy chramów oraz kojąca soczysta zieleń ogrodów przykuwają uwagę, pobudza zmysły, zatrzymuje i zostaje zapisana w kadrze. Ludzie – ci znani od lat albo nieznajomi, mijani na ulicy – bywają uchwyceni w jednym momencie. Powstałe fotografie to przejaw wrażliwości ich twórców.
Fotografie Agnieszki to ekspresja soczystych barw i ruchu istniejącego nawet w pozornym zatrzymaniu. Każde zdjęcie to osobna historia napotkanych zdarzeń. Obrazy Jacka są monochromatyczne, często fragmentaryczne, raczej statyczne, refleksyjne.
Patrząc na obraz mnicha trzymającego miskę żebraczą, czy dach świątyni wyłaniający się zza drzew, możemy nie tylko zobaczyć, ale i poczuć klimat tych niezwykłych chwil i miejsc.
Wiele prezentowanych prac powstało w obszarach odległych od szlaków turystycznych, często w prywatnych przestrzeniach, niedostępnych dla ciekawskich.
O autorach:
Agnieszka Kmieciak – gdańszczanka z urodzenia i wyboru, miłośniczka fotografii oraz kultury
i tradycji Japonii, którą pasjonuje się i odwiedza od 2005 r. Polonistka z wykształcenia, joginka z powołania. Spiritus movens Fuji-san Ośrodka Edukacji Prozdrowotnej w Gdańsku.
Jacek M. Kozłowski – urodzony i przez większość życia związany z Warszawą, od kilku lat mieszka w Gdańsku. Fotografią pasjonuje się od kilkudziesięciu lat. Spotkania z wybitnymi fotografami i twórcami – Edwardem Hartwigiem, Witoldem Dederko, Zofią Nasierowską czy Andrzejem Strumiłło stały się inspiracją i motywacją do własnych poszukiwań fotograficznych. Od 1995 r. odbywa regularne wyprawy do Japonii, podczas których przy pomocy fotografii zapisuje swoje subiektywne odczucia i emocje związane z tym krajem. Obserwuje ludzi, obyczaje, przyrodę, krajobrazy i architekturę. Jest członkiem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, Sopockiego Klubu Fotograficznego, założycielem Agencji Fotograficznej Elite.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Więcej informacji: www.chosowa.pl

Od polowania na promocje, po zakupy w łazience: zaskakujące zwyczaje zakupowe Polaków w badaniu Dni Wiosennych Okazji Amazon.pl

iPhone 16 – wszystko, co warto wiedzieć o nowej serii

DPD Mobile z kolejnymi państwami na mapie Europy. Wysyłki międzynarodowe z aplikacji już do 20 państw
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.