Podróż po Kraju Kwitnącej Wiśni – wystawa „Niezmiennie Japonia”

Katarzyna Bagińska
Publicon Sp. z.o.o.
Świdnicka
50-066 Wrocław
k.baginska|publicon.pl| |k.baginska|publicon.pl
693260235
www.publicon.pl
Wystawa „Niezmiennie Japonia” to druga część projektu „Tryptyk japoński”, składającego się z wystaw, których wspólnym tematem jest Kraj Kwitnącej Wiśni. Projekt składa się z wybranych fotografii Agnieszki Kmieciak i Jacka M. Kozłowskiego, zrobionych podczas podróży autorów do tego niezwykłego kraju. Wystawę będzie można oglądać do 30 października w Centrum Handlowym Osowa.
Fotografia jako medium
Wystawa po raz pierwszy została zaprezentowana we wrześniu 2020 roku w Galerii Przy Kozach, Służewskiego Domu Kultury w Warszawie. Odwiedził ją Ambasador Japonii oraz wielu gości ze świata kultury. Następnie w lutym i marcu 2021 roku fotografie znalazły się w Gdańsku w Galerii Sztuki Nowy Warzywniak w Oliwskim Ratuszu Kultury.
Autorzy wystawy to Agnieszka Kmieciak i Jacek M. Kozłowski. Artyści wielokrotnie podróżowali po Japonii, pozostając pod jej niezwykłym urokiem. Oboje łączą pasje podróży z fotografią, która towarzyszy im od lat. Prezentowane na wystawie fotografie powstały w różnych miejscach w Japonii. Założeniem autorów było pokazanie własnych odczuć związanych z odwiedzanymi miejscami i spotykanymi ludźmi. Traktują fotografię jako medium, poprzez które mogą wyrażać swój sposób postrzegania i dzielić się nim z innymi.
Sztuka dalekowschodnia
Inspiracji szukają w detalach świątyń, przyrodzie, spotykanych ludziach, w rozmowach, milczącej medytacji czy zgiełku ulicy. Intensywne barwy chramów oraz kojąca soczysta zieleń ogrodów przykuwają uwagę, pobudza zmysły, zatrzymuje i zostaje zapisana w kadrze. Ludzie – ci znani od lat albo nieznajomi, mijani na ulicy – bywają uchwyceni w jednym momencie. Powstałe fotografie to przejaw wrażliwości ich twórców.
Fotografie Agnieszki to ekspresja soczystych barw i ruchu istniejącego nawet w pozornym zatrzymaniu. Każde zdjęcie to osobna historia napotkanych zdarzeń. Obrazy Jacka są monochromatyczne, często fragmentaryczne, raczej statyczne, refleksyjne.
Patrząc na obraz mnicha trzymającego miskę żebraczą, czy dach świątyni wyłaniający się zza drzew, możemy nie tylko zobaczyć, ale i poczuć klimat tych niezwykłych chwil i miejsc.
Wiele prezentowanych prac powstało w obszarach odległych od szlaków turystycznych, często w prywatnych przestrzeniach, niedostępnych dla ciekawskich.
O autorach:
Agnieszka Kmieciak – gdańszczanka z urodzenia i wyboru, miłośniczka fotografii oraz kultury
i tradycji Japonii, którą pasjonuje się i odwiedza od 2005 r. Polonistka z wykształcenia, joginka z powołania. Spiritus movens Fuji-san Ośrodka Edukacji Prozdrowotnej w Gdańsku.
Jacek M. Kozłowski – urodzony i przez większość życia związany z Warszawą, od kilku lat mieszka w Gdańsku. Fotografią pasjonuje się od kilkudziesięciu lat. Spotkania z wybitnymi fotografami i twórcami – Edwardem Hartwigiem, Witoldem Dederko, Zofią Nasierowską czy Andrzejem Strumiłło stały się inspiracją i motywacją do własnych poszukiwań fotograficznych. Od 1995 r. odbywa regularne wyprawy do Japonii, podczas których przy pomocy fotografii zapisuje swoje subiektywne odczucia i emocje związane z tym krajem. Obserwuje ludzi, obyczaje, przyrodę, krajobrazy i architekturę. Jest członkiem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, Sopockiego Klubu Fotograficznego, założycielem Agencji Fotograficznej Elite.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Więcej informacji: www.chosowa.pl

Akcje promocyjne oraz nagrody, które zdobywają klienta i napędzają sprzedaż. Jak zdobyć serca konsumentów? Najnowszy raport!

Od polowania na promocje, po zakupy w łazience: zaskakujące zwyczaje zakupowe Polaków w badaniu Dni Wiosennych Okazji Amazon.pl

iPhone 16 – wszystko, co warto wiedzieć o nowej serii
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny
Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Moda
Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.