Pustułki ponownie wybrały Galerię Wileńską na swój dom
Pisklęta pustułki, zaobrączkowane kilka dni temu, wykluły się na początku maja w budce lęgowej umieszczonej na zachodniej elewacji Galerii Wileńskiej. Dbałość o stworzenie odpowiedniego środowiska do lęgu ptaków wpisuje się w proekologiczne działania podejmowane przez Galerię Wileńską w ramach ochrony różnorodności biologicznej.
Pustułka jest gatunkiem z rodziny sokołowatych, który swą wielkością zbliżony jest do gołębia. Cechuje się smukłą sylwetką, długim ogonem oraz wąskimi skrzydłami. W ostatnim czasie w dużych miastach notuje się wzrost liczebności tego gatunku. Pustułki są objęte ścisłą ochroną, a zakładanie skrzynek lęgowych pozwala dodatkowo zapobiegać ich wyginięciu.
– Cieszę się, że pustułki zadomowiły się na naszym terenie. W Galerii Wileńskiej regularnie podejmujemy inicjatywy związane z ochroną środowiska, dlatego zależy nam również na tym, by wspierać inicjatywy, które mogą pomóc uchronić ten gatunek przed wyginięciem – mówi Marta Chojnacka, dyrektor centrum handlowego Galeria Wileńska.
Do grona mieszkańców dachu Galerii Wileńskiej pustułki dołączyły w 2021 roku, kiedy to też odbyło się pierwsze obrączkowanie piskląt małych sokołów. Kolejne młode zostały zaobrączkowane dokładnie 23 maja 2023 roku.
– Mamy 5 młodych, w tej chwili w wieku około 14 dni. Ptaki są wykarmione, a przy okazji obrączkowania udało nam się też oczyścić skrzynkę lęgową z zalegającego materiału, więc ptakom będzie teraz zdecydowanie lepiej i bezpieczniej zarazem. Liczymy na to, że za około 2 tygodnie młode będą szykowały się do swojego pierwszego lotu – mówił ornitolog Mariusz Grzeniewski w dniu obrączkowania.
Obrączkowanie polega na znakowaniu ptaków metalowymi obrączkami, które są zakładane na nogę. To popularna metoda pozwalająca na badanie i obserwowanie życia ptaków.
Ekologiczne rozwiązania w Galerii Wileńskiej
Umieszczenie budek lęgowych dla ptaków i stworzenie przyjaznego miejsca do ich życia jest jedną z wielu proekologicznych inicjatyw podejmowanych przez centrum. Dzięki tym działaniom rodzina Galerii Wileńskiej się powiększa – w dotychczas niezamieszkałych budkach dla ptaków, znajdujących się na wschodniej elewacji, pojawiały się mazurki i modraszki. Centrum dba także o owady, dla których stworzyło siedlisko na skalniaku przed wejściem głównym. Latem domek służy owadom jako schronienie, a jesienią mogą, w nim znaleźć miejsce do przezimowania. Nie zapominajmy, że na dachu budynku znajduje się także pasieka składająca się z 5 uli, które zamieszkuje 250 tys. pszczół miodnych. Od 2015 do 2021 roku udało się pracowitym owadom zebrać imponującą ilość ponad 1 tony miodu. W ubiegłym roku natomiast pszczoły z pasieki wyprodukowały 130 kg miodu.
Ponadto od 2014 roku co 3 lata Galeria Wileńska przechodzi certyfikację BREEAM In-Use, w ramach której ocenie podlegają rozwiązania proekologiczne zastosowane w budynku oraz efektywność zarządzania obiektem. Dodatkowo Galeria Wileńska w 100 proc. korzysta z energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii – wszystkie lampy w częściach wspólnych centrum handlowego są ledowe i odznaczają się niskim zużyciem energii elektrycznej.

DPD Polska zainstalowała ponad 10 tys. automatów paczkowych w sieci DPD Pickup. Sieć obejmuje już ponad 32 tys. punktów i automatów paczkowych

Akcje promocyjne oraz nagrody, które zdobywają klienta i napędzają sprzedaż. Jak zdobyć serca konsumentów? Najnowszy raport!

Od polowania na promocje, po zakupy w łazience: zaskakujące zwyczaje zakupowe Polaków w badaniu Dni Wiosennych Okazji Amazon.pl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Doda: Zostawiłam po sobie niesamowite dzieło filmowe, ale nie myślę o powrocie do branży. Mam za dużą traumę
Trwa 78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, a plejada gwiazd z całego świata obiera kierunek Lazurowe Wybrzeże. Doda, która trzykrotnie uczestniczyła w tym wydarzeniu, przyznaje, że niektóre zasady obowiązujące na gali i na czerwonym dywanie były dla niej wręcz nie do zaakceptowania. Dorota Rabczewska podkreśla, że tym razem nie wybiera się do Cannes. Nie planuje też współpracy z branżą filmową.
Muzyka
Piotr Kupicha: Feel to jeden z ostatnich bastionów żywego rock’n’roll’owego grania. Myślę, że to jest klucz do tego, że jesteśmy na scenie już 20 lat

Lider zespołu Feel przyznaje, że 2025 rok jest szczególnym w ich karierze, świętują bowiem 20-lecie istnienia. Muzyk nie kryje wzruszenia i jest dumny z tego, że udało im się przetrwać w branży przez tyle lat i odnieść duży sukces. Swój jubileusz grupa będzie świętować w piątek, 23 maja podczas Sopot Hit Festival. Z tej okazji nie zabraknie niespodzianek. Na scenie pojawi się chociażby Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.
Problemy społeczne
60 proc. młodych ludzi chce posiadać mieszkanie na własność. Główna bariera to brak wkładu własnego

Posiadanie własnego mieszkania jest aspiracją większości młodych Polaków – wskazują dane badaczy z SGH. Jednak ze względów finansowych jest ono dostępne dla części z nich, a na dodatek wiąże się ze zobowiązaniem na kilkadziesiąt lat. W luce czynszowej, czyli w sytuacji, gdy kogoś nie stać na zakup własnego M, ale jest zbyt bogaty na mieszkanie komunalne, jest ok. 35 proc. społeczeństwa. I to dla tej grupy potrzebna jest oferta państwa. Budownictwo społeczne mogłoby być alternatywą, ale nie odpowiada na potrzebę posiadania nieruchomości na własność.