Rekordowo długi Kiermasz Wielkanocny - potrwa aż do Wielkiego Piątku wieczorem
Sens powiedzenia “Święta, święta i po świętach” trudno byłoby wyjaśnić obcokrajowcowi w dwóch zdaniach. Łatwiej byłoby już pokazać maraton polskich mam, babć i cioć, które potrafią zarwać pół nocy, żeby na wielkanocnym stole niczego nie brakowało, a dom lśnił.
Wielkie przygotowania, sporo stresu, dwa dni i już - po świętach. Na szczęście coraz więcej osób stawia na organizację Wielkanocy w duchu smart living - w końcu nie trzeba wszystkiego gotować i piec samodzielnie.
I takim osobom w sukurs przychodzi Kiermasz Wielkanocny w Blue City. W jednym miejscu znajdziemy tu kilkadziesiąt rodzajów wysokogatunkowych wędlin, ekologiczne wypieki, ręcznie robione zakwasy do żurku, smalczyki smakowe, czy wiejskie jaja.
Jako że tegoroczny Kiermasz trwa niemal dwa tygodnie, na kilka dni przed świętami pojawią się także tradycyjne ciasta - świeżo wypiekane babki piaskowe i drożdżowe, mazurki. Oczywiście cały czas będą dostępne powszechnie lubiane szarlotki i serniki.
Jednak Kiermasz Wielkanocny to nie tylko jedzenie, ale i gratka dla wszystkich poszukujących niebanalnych świątecznych dekoracji. W Blue City spotkamy na przykład małżeństwo artystów z Galerii Art Wilk z ręcznie malowanymi wydmuszkami jaj gęsich czy kaczych - te małe dzieła sztuki w przystępnych cenach można zarówno zawiesić na stojących w wazonie gałązkach, jak i wyjąć dołączoną do nich wstążeczkę i ozdobić nimi świąteczny stół.
Dużym powodzeniem wśród odwiedzających cieszy się też stoisko z ręcznie robionymi palemkami z suszonych, a niekiedy także farbowanych na fantazyjne kolory liści, kłosów, traw i kwiatów. Świetne wyczucie koloru i formy przyciąga z daleka.
Nie zabraknie też wyboru świątecznych koszyczków w różnych rozmiarach i kształtach, a także szydełkowych serwet i serwetek. Słowem wszystkiego, co nieodłączne dla polskiej Wielkanocy.
Dla urozmaicenia - olbrzymi wybór oliwek i słodkości prosto z Azerbejdżanu, stoisko z produktami węgierskimi czy wędzone ryby i staropolskie nalewki i polskie wina.
Kiermasz rozpoczął się 18 marca i potrwa aż do 29 marca, czyli wielkiego piątku. Wystawców można spotkać od godziny 10 do 22 na poziomie -1 przy fontannie.
Walentynki w Polsce – święto miłości, prezentów i… self-love
Studniówki z małpkami w parze? Młodzi Polacy mówią o alkoholu na studniówkach
Sianko, jemioła i inne świąteczne produkty dostępne "na jush"
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.