ŚWIĄTECZNE ODPADY – JAK OBCHODZIĆ ŚWIĘTA, BY NIE SZKODZIĆ PLANECIE?
-
Do 2030 r. kraje UE będą produkować 39 mln ton odpadów papierowych i kartonowych rocznie. Dodatkowe odpady powstałe w okresie świątecznym tylko pogłębiają ten problem.
-
Z tego powodu eksperci DS Smith przygotowali zbiór porad, co zrobić z odpadami powstałymi w święta – od choinek, przez opakowania, aż po wstążki i brokaty.
Czas świąteczny nierozerwalnie łączy się ze spotkaniami z bliskimi, obdarowywaniem prezentami i mnóstwem dekoracji. Niestety, oznacza to również znacznie więcej odpadów, np. opakowaniowych. Wiele z nich, jak chociażby papier prezentowy, jest wykonanych z papieru i kartonu, a zatem nadaje się do recyklingu. Często jednak, z powodu niewiedzy, odpady te niepotrzebnie trafiają na wysypiska śmieci.
Zgodnie z danymi DS Smith, dostawcy proekologicznych opakowań z tektury falistej, do 2030 roku w całej Europie na wysypiska i do spalarni trafi 55,8 mln ton odpadów opakowaniowych z tektury i papieru. To ogromne ilości surowców, które dzięki wyrzuceniu do właściwego kosza, mogłyby zostać poddane recyklingowi i zyskać nowe życie.
Żeby nadchodzące święta uczynić bardziej ekologicznymi, zestaw porad przygotowali eksperci:
1. Żywe drzewka choinkowe: Bez choinki nie ma Świąt. Jeśli zdecydujesz się na żywe drzewko, upewnij się, że wiesz, co z nim zrobić po świętach.
Rada ekspertów: W zależności od lokalnego odbiorcy odpadów, sposoby wyrzucenia choinki po Świętach mogą się różnić. Najczęściej choinki pozbawione ozdób zostawia się w wyznaczonym przez administratora nieruchomości miejscu gromadzenia odpadów (w przypadku budynków wielorodzinnych) bądź należy je pociąć i wrzucić do pojemnika na odpady zielone. Najlepiej sprawdź to w lokalnej gazecie lub w internecie. Jeśli jednak kupiłeś ukorzenione drzewko i masz ogród, dlaczego go nie zasadzić?
2. Papier do pakowania prezentów: Nie każdy papier do pakowania jest sobie równy. Niekiedy może on zawierać metalizację, folię holograficzną i tworzywa sztuczne, co sprawia, że nie może zostać poddany recyklingowi.
Rada ekspertów: Spróbuj zgnieść papier w kulkę przed wyrzuceniem. Jeśli pozostanie zgnieciony, oznacza to, że nadaje się do recyklingu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, sprawdź lokalne wytyczne w zakresie recyklingu. Dobrym pomysłem jest też użycie tradycyjnego papieru do pakowania – jest to w pełni nadająca się do recyklingu, bardziej zrównoważona opcja, która równie świetnie prezentuje się pod choinką.
3. Ozdobne pudełka: Wszyscy uwielbiamy otwierać ładne pudełka z prezentami, ale cieszą one nasze oczy tylko przez chwilę, a następnie szybko powiększają stos poświątecznych odpadów.
Rada ekspertów: Dlaczego nie dać starym pudełkom drugiego życia? Możesz wykorzystać je w kolejnym roku, postawić na półce i przechowywać w nich bibeloty, a może nawet stworzyć nową kryjówkę dla swojego kota?
4. Wstążki: Niestety, wszelkiego rodzaju wstążki nie mogą być poddawane recyklingowi, gdyż plączą się podczas procesu recyklingu i go utrudniają.
Rada ekspertów: Wstążki są pięknym dodatkiem do prezentów, dlaczego więc nie zachować ich i nie wykorzystać do opakowania innego prezentu w przyszłości?
5. Kartki świąteczne: Wiele osób nie wie, że nie każdą kartkę świąteczną można poddać recyklingowi. Kartki z ozdobnym brokatem są największym winowajcą, ponieważ brokat może zanieczyścić cały wsad, co spowoduje powstanie jeszcze większej odpadów.
Rada ekspertów: Najlepiej unikać kupowania kartek z brokatem, plastikiem czy elementami elektrycznymi, ponieważ są one trudne do recyklingu. Jeśli jednak masz już jakąś kartkę, nie martw się – spróbuj oddzielić papier od ozdób i poddaj recyklingowi tylko część bez brokatu. A jeśli zastanawiasz się, co zrobić z ozdobną częścią karty, to czemu by nie stworzyć ozdobnych etykiet na prezenty za rok?
6. Opakowania po jedzeniu i napojach: Czym są Święta Bożego Narodzenia bez pysznego jedzenia? Nasze stoły często wtedy zastawiamy słodyczami i napojami, a producenci prześcigają się w projektach limitowanych edycji opakowań. Niestety, wiąże się to z generowaniem większej liczby odpadów.
Rada ekspertów: Jeśli nie jesteś pewny, gdzie wyrzucić opakowanie, poszukaj na nim wskazówek dotyczących recyklingu. Zadbaj o to, by zgniatać wszystkie opakowania oraz wyrzucać je bez zawartości, jak resztki. Pamiętaj, że papier nasączony tłuszczem czy np. ubrudzony czekoladą, nie nadaje się do ponownego przetworzenia i powinien trafić do pojemnika na odpady zmieszane.
7. Taśma pakowa: Wbrew temu, co sądzi większość, nie trzeba usuwać całej taśmy z kartonu przed wrzuceniem go do kosza na śmieci.
Rada ekspertów: Usunięcie jak największej ilości taśmy z opakowania przed wrzuceniem go do kosza jest dużym ułatwieniem dla firm zajmujących się recyklingiem. Nie ma jednak potrzeby, byś martwił się o usunięcie wszystkich kawałków. Pozostała na pudełku taśma opakowaniowa może więc być jedną rzeczą mniej, o którą musisz się martwić w tym roku.
8. Niechciane prezenty? Zdarza się! Nie wyrzucaj ich – podaruj komuś innemu, sprzedaj albo przekaż na cele charytatywne.
Rada ekspertów: Kupowanie przedmiotów z drugiej ręki przeżywa obecnie swój rozkwit, więc jest jeszcze mniej powodów, by wyrzucać niechciane przedmioty. Zachowaj je na prezent urodzinowy lub świąteczny dla kogoś innego, odsprzedaj czy przekaż na cele charytatywne.
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas w roku. Warto, byśmy go obchodzili w sposób zrównoważony, z poszanowaniem dla środowiska. Niech nasze działania nie szkodzą planecie – tego życzymy sobie i Wam nie tylko na nadchodzące Święta, ale i na kolejne lata.
Walentynki w Polsce – święto miłości, prezentów i… self-love
Studniówki z małpkami w parze? Młodzi Polacy mówią o alkoholu na studniówkach
Sianko, jemioła i inne świąteczne produkty dostępne "na jush"
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.