Teatralne zakończenie wakacji w Galerii Północnej - spektakl dla dzieci
![](/files/_uploaded/wiz_zdjeciekonf_1449704907,w_170,h_95,wo_170,ho_95,_small.jpg)
Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations
ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl
Dobiega końca letni sezon teatralny w Galerii Północnej. Na dzieci czeka jeszcze jeden spektakl, tym razem inspirowany słynną baśnią braci Grimm.
Czy Baba Jaga naprawdę była tak zła, jak się wszystkim wydaje? Już 31 sierpnia w Galerii Północnej w Warszawie będzie można zobaczyć spektakl teatralny dla dzieci oparty na baśni o Jasiu i Małgosi, spisanej ponad 200 lat temu.
Nowa odsłona tej znanej od pokoleń historii jest pełna empatii do bohaterów, tańca oraz postaci niczym wyjętych z gier komputerowych. O nietypową adaptację baśni braci Grimm pokusił się Teatr „Fabryka Kultury” z Katowic.
– Opowieść o rodzeństwie, chatce w lesie i Babie Jadze zna każdy. Niewielu jednak wie, że tę historię można interpretować na różne sposoby. Przygotowany spektakl ukazuje bohaterów w nowym, ciekawym świetle – mówi Barbara Andrzejewska, marketing manager Galerii Północnej. – Co więcej, twórcy spektaklu wypełnili go muzyką, tańcem, a także humorem i komiksową scenografią, przekładając całość na język i emocje bliskie najmłodszemu pokoleniu. Zapowiada się więc interesujące widowisko, które będzie angażować publiczność, chociażby do odgrywania ról – dodaje.
„Jaś i Małgosia” zamknie organizowany po raz pierwszy letni sezon teatralny w Galerii Północnej. Od początku wakacji najmłodsi widzowie mogli zobaczyć już trzy spektakle, w tym „Księżniczkę na ziarnku grochu” wg Jana Brzechwy, „Wielką przygodę piracką” oraz „Show warzywne”. Każde z tych widowisk zgromadziło setki dzieci.
– Cały cykl miał na celu umilić najmłodszym czas w wakacje oraz przybliżyć im teatr oraz popularne historie, tu podane w nowych interpretacjach. W ten sposób wiele dzieci mogło po raz pierwszy usiąść na widowni, poznać twórczość znanych autorów i zobaczyć prawdziwe przedstawienie, a także aktywnie uczestniczyć w nim, na przykład śpiewając piosenki – dodaje Barbara Andrzejewska.
Spektakl „Jaś i Małgosia” rozpocznie się o godz. 14:00. Wstęp jest bezpłatny. Scena ulokowana jest przy salonie Reseved. Przedstawienia przeznaczone są dla dzieci powyżej 3 r.ż.
<div class="box" box-text="" page-description"="" style="margin-top: 45px; color: rgb(8, 18, 41); font-family: Poppins, sans-serif; font-size: 14px;">
![Walentynki w Polsce – święto miłości, prezentów i… self-love Biuro prasowe](/files/1513931156/pexels-designecologist-887349,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Walentynki w Polsce – święto miłości, prezentów i… self-love
![Konumpcja alkoholu](/files/1513931156/2025.01.23-wykres-konsumpcja-alkoholu-studniowka-badania-iqs_2,w_300,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
Studniówki z małpkami w parze? Młodzi Polacy mówią o alkoholu na studniówkach
![Sianko, jemioła i inne świąteczne produkty dostępne na jush](/files/_uploaded/glownekonf_818318337,w_261,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Sianko, jemioła i inne świąteczne produkty dostępne "na jush"
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Media
![](/files/1922771799/kszczot-program-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
![](/files/1922771799/bukowska-tomczak-alkohol-foto2,w_133,_small.jpg)
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
![](/files/1922771799/medycyna-ai-foto,w_133,_small.jpg)
Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.