Westfield Arkadia wprowadziła rozwiązania z myślą o osobach w spektrum autyzmu
„Godziny ciszy” oraz możliwość wypożyczenia plecaka z akcesoriami sensorycznymi – takie rozwiązania wprowadziło centrum handlowe Westfield Arkadia od 3 kwietnia z myślą o osobach w spektrum autyzmu. „Godziny ciszy” będą obowiązywały w każdy poniedziałek od 19.00 do 21.00. Wprowadzone rozwiązania to efekt współpracy Westfield Arkadia z Fundacją SYNAPSIS, która na co dzień zajmuje się tematyką autyzmu.
Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym, którego przyczyny nie są w pełni znane, gdyż rolę odgrywają tu zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. U ilu osób w Polsce rozpoznano autyzm? Nie wiadomo, bo nie ma spójnego systemu, który pozwalałby na uzyskanie dokładnych danych. Biorąc jednak pod uwagę dane z badań epidemiologicznych przeprowadzanych w różnych krajach, można oszacować, iż w Polsce jest co najmniej 30 tys. osób w spektrum autyzmu (w tym 20 tys. dzieci oraz 10 tys. osób dorosłych). Ta kwestia ma również wpływ na funkcjonowanie rodzin osób w spektrum autyzmu, co łącznie daje grupę ok. 100 tys. osób.
Centrum handlowe Westfield Arkadia jest świadome różnorodnych potrzeb klientów. Chce być miejscem przyjaznym także dla osób o wysokiej wrażliwości na bodźce dźwiękowe i wizualne. Dlatego w ramach „Godzin ciszy” w częściach wspólnych centrum, tam, gdzie jest to możliwe, zostaną przygaszone światła oraz wyciszona muzyka.
– Rozumiemy, że centra handlowe mogą nie być miejscami w pełni komfortowymi dla osób w spektrum autyzmu. To obiekty często tłoczne i gwarne. Dlatego też, z myślą o osobach wrażliwych na dźwięki, wprowadziliśmy w Westfield Arkadia „Godziny ciszy” oraz oferujemy możliwość wypożyczenia plecaka z akcesoriami sensorycznymi. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa okaże się pomocnym rozwiązaniem – mówi Piotr Brzozowicz, dyrektor centrum handlowego Westfield Arkadia, i dodaje – Zależy nam na tym, by osoby w spektrum autyzmu oraz ich najbliżsi mogli w bardziej komfortowy sposób korzystać z naszego centrum.
Poza „Godzinami ciszy” Westfield Arkadia udostępnia także akcesoria sensoryczne. Klienci mogą wynająć z recepcji plecaki, w których znajdą słuchawki wygłuszające/zatyczki do uszu, piłeczki antystresowe i gadżety pop it. Zadaniem słuchawek i zatyczek będzie wytłumienie dźwięków z otoczenia, a zabawki sensoryczne sprawdzą się w sytuacjach wymagających zmniejszenia napięcia lub przekierowania uwagi.
Rozwiązania, które zostały wprowadzone w Westfield Arkadia były konsultowane z Fundacją SYNAPSIS, która na co dzień niesie profesjonalną pomoc dzieciom i dorosłym osobom w spektrum autyzmu, a także ich rodzinom.
– Liczba diagnoz w kierunku spektrum autyzmu cały czas rośnie. Żyjemy w czasach, w których z każdej strony jesteśmy atakowani przez różnego rodzaju bodźce. Wszyscy odczuwamy je na swój sposób. Intensywne dźwięki, mieszanki zapachów, kolorowe światła i migające reklamy mogą męczyć i utrudniać skupienie. Dlatego też coraz częściej szukamy miejsc, w których poczujemy się komfortowo. Uważamy, że jako społeczeństwo powinniśmy być bardziej otwarci na różnorodność i wrażliwsi na potrzeby innych. Wierzymy, że takie akcje, jak organizacja „Godzin ciszy” oraz możliwość wypożyczenia słuchawek wygłuszających i gadżetów sensorycznych w centrum handlowym Westfield Arkadia, mogą w tym bardzo pomóc – podsumowuje Aleksandra Sztajerwald, Członkini Zarządu Fundacji SYNAPSIS.
Walentynki w Polsce – święto miłości, prezentów i… self-love
Studniówki z małpkami w parze? Młodzi Polacy mówią o alkoholu na studniówkach
Sianko, jemioła i inne świąteczne produkty dostępne "na jush"
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Psychologia
Karolina Malinowska: Wraca zainteresowanie czytelnictwem wśród dzieci. To jednoczy pokolenia i rozwija więzi rodzinne
Była modelka przekonuje, że czas spędzony wspólnie z dziećmi przy książce na pewno zaprocentuje w przyszłości. Ważne jest nie tylko czytanie maluchom, ale także zachęcanie ich do tego, by w kolejnych latach nie smartfon czy tablet, ale książka była ich najlepszym przyjacielem. W obliczu rozwoju nowoczesnych technologii Karolina Malinowska dostrzega ich potencjał w promowaniu czytelnictwa. Umożliwiają one na przykład tworzenie spersonalizowanych publikacji skrojonych na miarę naszych potrzeb.
Problemy społeczne
Firmy stawiają na coraz większą autonomię pracowników. To ważne szczególnie dla młodego pokolenia
Celem pracodawców stają się samodzielne, zmotywowane, wydajne i kreatywne zespoły. W przeciwieństwie do tradycyjnych te samozarządzające się teamy pracują autonomicznie bez ciągłej kontroli, a każdy pracownik jest właścicielem swoich celów, zadań i obowiązków, aby osiągnąć wyniki. – W organizacjach, które wprowadzają koncepcje samoorganizujących się zespołów, niewątpliwie możemy mówić o zwiększeniu zaangażowania – ocenia Tina Sobocińska, doradczyni strategiczna HR i założycielka HR4future.
Media
Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.