Komunikaty PR

Zbożowy posiłek dla niemowlęcia – który wybrać, aby był odpowiedni?

2021-06-09  |  14:40
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.05 MB )

Zboża to jeden z pierwszych – obok warzyw i owoców – produktów, które uzupełniają dietę malucha. Dostarczają wiele ważnych składników pokarmowych, pomagają również niemowlęciu w zapoznawaniu się z pokarmami o nowych konsystencjach. Warto jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie produkty zbożowe będą odpowiadały na potrzeby delikatnego organizmu niemowlęcia. Po jakie sięgać, aby maluch zjadał je ze smakiem i były przy tym dla niego bezpieczne?

Włączanie produktów zbożowych do diety

W pierwszym roku życia umiejętność gryzienia i żucia dopiero się kształtuje. Początkowo maluchy odrzucają pokarmy, których spożycie sprawia im trudność. Właśnie dlatego posiłki stałe wprowadza się stopniowo – zaczynając od tych o konsystencji papki, z czasem włączając te z grudkami i większymi kawałkami. Rozszerzanie diety należy rozpocząć nie wcześniej niż od 17. tygodnia życia (początek 5. miesiąca życia) i nie później niż w 26. tygodniu życia (początek 7. miesiąca życia)[1]. Jako pierwsze w jadłospisie pojawiają się warzywa, po około 2 tygodniach należy wprowadzać owoce, a następnie można zaproponować maluchowi posiłki skomponowane ze zbóż. Na początku przygody z poznawaniem smaku zbóż idealnie sprawdzi się np. delikatna kaszka manna. Aby mieć pewność, że taki produkt jest odpowiedni dla dziecka, warto sięgnąć po kaszkę przeznaczoną specjalnie dla niemowląt i małych dzieci – ze wskazaniem wieku na opakowaniu.
 

Czy wiesz, że…

…węglowodany zawarte w zbożach dostarczają energię, która jest bardzo potrzebna intensywnie rozwijającemu się organizmowi małego dziecka?

Ponadto pojawienie się zbóż w diecie pomaga uzupełniać coraz większe zapotrzebowanie młodego organizmu na składniki pokarmowe, takie jak witaminy z grupy B czy magnez i cynk[2].


Jakość zbóż na miarę potrzeb malucha

Niewątpliwie na sklepowej półce rodzice mogą dostrzec wiele produktów zbożowych. Powinni jednak wiedzieć, że nie wszystkie będą odpowiednie dla malucha. Organizm niemowlęcia czy małego dziecka wciąż się rozwija i jest niezwykle wrażliwy na składniki pochodzące z pożywienia – dotyczy to m.in. jakości zbóż czy zawartości soli w produktach. Produkty zbożowe stworzone z myślą o najmłodszych, np. kaszki i kleiki, to delikatne propozycje o recepturach opracowywanych przez ekspertów w dziedzinie żywienia niemowląt i małych dzieci. Zawarte w nich zboża przechodzą nawet kilkaset testów jakości i bezpieczeństwa, a ich skład jest zgodny z wymaganiami prawa dla tej szczególnej kategorii produktów. Pomocną wskazówką w znalezieniu takiej żywności na sklepowej półce jest widoczne na opakowaniu wskazanie wieku. Charakterystyczny napis, np. po 8. czy 10. miesiącu życia, to dla rodziców wiarygodne zalecenie, dzięki któremu mogą wybrać produkt dopasowany do potrzeb i umiejętności dziecka w określonym wieku.

Kaszka idealna, czyli to, co dobre dla maluszka

Zbożowy posiłek dla niemowlęcia powinien być zarówno bezpieczny, wartościowy, jak i prawidłowo zbilansowany. Na polskim rynku dostępne są kaszki, które zawierają węglowodany, białko, tłuszcz, a także witaminy i składniki mineralne w proporcjach dopasowanych do wymagań maluchów na różnych etapach ich rozwoju[3]. To propozycje, które zawierają nawet 7 rodzajów starannie wyselekcjonowanych zbóż, takich jak pszenica, orkisz, proso, żyto, owies, ryż i gryka, a każde z nich jest szczegółowo badane. Różnorodne odmiany zbóż pochodzą wyłącznie z kontrolowanych upraw, wybieranych ze względu na optymalne warunki, takie jak klimat, temperatura, nasłonecznienie czy wiatr. Kaszki zawierające te składniki są dostępne w wielu pysznych smakach w wariantach mlecznych i bezmlecznych. Te mleczne stanowią odpowiednią kompozycję mleka modyfikowanego, zbóż i owoców, które wspierają prawidłowy rozwój niemowlęcia. Poza tym, że są wartościowe, charakteryzuje je 0% dodatku cukru*, a także 0% konserwantów**, 0% barwników** i 0%  oleju palmowego.

* Zawierają naturalnie występujące cukry, pochodzące ze zbóż, owoców i mleka.

** Zgodnie z przepisami prawa wszystkie kaszki dla niemowląt i małych dzieci nie mogą zawierać konserwantów i barwników.

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

 


[1] Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci , Standardy Medyczne /Pediatria 2021, T. 18.

[2] Tamże.

[3] Kaszki BoboVita PORCJA ZBÓŻ przygotowane zgodnie z rekomendacją producenta stanowią pełnowartościowe posiłki, które wspierają prawidłowy rozwój niemowląt i małych dzieci. Kaszki mleczne BoboVita PORCJA ZBÓŻ zawierają m.in. żelazo dla wsparcia układu odpornościowego oraz jod dla prawidłowego rozwoju poznawczego.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Dzień Chłopaka, czyli idealna okazja do obdarowania chłopców w każdym wieku! Biuro prasowe
2024-09-25 | 14:25

Dzień Chłopaka, czyli idealna okazja do obdarowania chłopców w każdym wieku!

Zbliżający się Dzień Chłopaka (30.09) to idealny moment na podarowanie przemyślanego prezentu bliskiej nam osobie. Wybierając upominek dla chłopca, warto pomyśleć o tym, aby nie
Dziecko Familijne sponsorem podcastu „Co powie Tata? – opowieści o pozytywnym ojcostwie
2024-09-24 | 15:05

Familijne sponsorem podcastu „Co powie Tata?" – opowieści o pozytywnym ojcostwie

Marka Familijne została sponsorem drugiego sezonu podcastu Onetu pt. „Co powie Tata?”, który porusza temat relacji ojców z dziećmi. W nowej serii, liczącej 10
Dziecko Rewolucja w edukacji - konferencja Zareggiuj Się by BLISKO
2024-09-23 | 16:20

Rewolucja w edukacji - konferencja Zareggiuj Się by BLISKO

Edukacja wciąż tkwi w schematach z XIX wieku, podczas gdy współczesny świat, napędzany przez rewolucję AI, stawia przed nami zupełnie nowe wyzwania. Już od żłobków i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Konsument

Rośnie zapotrzebowanie na dietetyków. Przekłada się to na rozwój kierunków studiów związanych z żywieniem

Ostatnie lata przyniosły duży rozwój kierunków studiów związanych z żywieniem człowieka i dietetyką. Zapotrzebowanie na ekspertów w tych dziedzinach rośnie przede wszystkim ze względu na większą świadomość społeczną na temat wpływu diety na zdrowie i życie. A Polacy wciąż najbardziej ufają poradom żywieniowym właśnie ze strony lekarzy i dietetyków. Nowe kadry są potrzebne także producentom żywności i placówkom edukacyjnym, np. do prowadzenia edukacji zdrowotnej, nowego obowiązkowego przedmiotu w szkołach, a także w rozwoju dziedziny sprofilowanego żywienia.

Psychologia

Piotr Zelt: Tygodniowo udaje mi się przejechać na rowerze 250–300 kilometrów. Bardzo fajnie to czyści głowę i jest to forma medytacji sportowej

Aktor z dumą przyznaje, że robi niesamowite wyniki na rowerze szosowym. Nie wyobraża już sobie życia bez dwóch kółek i w każdą trasę wyjeżdża spokojny, bo umie sam naprawić większość usterek. Piotr Zelt preferuje aktywny styl życia, bo jak podkreśla – sport pomaga mu zachować dobrą kondycję, pozwala pozbyć się stresu i poprawia samopoczucie. Od wielu lat uprawia windsurfing, narciarstwo alpejskie, a także gra w hokeja.