200. bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego już działa
Właśnie powstała już 200. placówka tego typu, która działa w Polsce i przynosi pomoc osobom niepełnosprawnym. Mieszkańcy Trójmiasta mogą wypożyczyć specjalistyczny sprzęt zupełnie za darmo. Do ich dyspozycji są trójkołowe rowery, wózki, chodziki i kule ortopedyczne.
Sprzęt dostępny w asortymencie wypożyczalni
W gdyńskiej wypożyczalni dostępnych jest 10 stabilnych rowerów, umożliwiających jazdę osobom o ograniczonej koordynacji ruchowej i sprawności fizycznej. Kolejny sprzęt to 8 wózków, które pomagają w przemieszczaniu się osobom niepełnosprawnym motorycznie, nie będącym w stanie samodzielnie chodzić. Do dyspozycji będzie także 8 par kul ortopedycznych, które wykorzystywane są przez osoby po doznanych urazach lub zabiegach operacyjnych, trwale niesprawnych ruchowo. Dają podparcie przy chodzeniu i pomagają w utrzymaniu równowagi, odciążają niesprawną kończynę. Z kolei 8 chodzików rehabilitacyjnych będzie ułatwiać chodzenie, utrzymanie pionowej postawy oraz przewożenie bagażu podręcznego.
Projekt realizowany jest przez Fundację Eco Textil we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem i Stowarzyszeniem Cool-awi, dzięki środkom pochodzącym z recyklingu niepotrzebnej odzieży.
Jak wypożyczyć sprzęt?
Z asortymentu gdyńskiej wypożyczalni może skorzystać każdy. Wystarczy przyjść i podpisać zaświadczenie potwierdzające datę wypożyczenia oraz termin użytkowania sprzętu. Nie są wymagane żadne dodatkowe dokumenty. Sprzęt będzie dostępny na okres trzech tygodni, z możliwością przedłużenia, jeśli nie będzie kolejki chętnych do wypożyczenia.
- Koordynatorem wypożyczalni jest Pani Magdalena Biegańska, Prezes Stowarzyszenia Cool-awi.
- Numer telefonu do kontaktu w sprawie wypożyczenia sprzętu: 575-865-100.
- Miejsce, w którym sprzęt będzie przekazywany (po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym) to lokal otrzymany od Miasta Gdynia mieszczący się przy ul. Śląskiej 51.
Sprzęt można wypożyczyć również poprzez stronę internetową
Sprzęt można zamówić także online. Dodatkowo, w wypożyczalni internetowej do dyspozycji są również łóżka rehabilitacyjne z materacami przeciwodleżynowymi. Kurier dostarcza sprzęt pod dany adres w ciągu 48 godzin.
Osoby potrzebujące mogą korzystać ze sprzętu całkowicie za darmo, pokrywają jedynie koszt dostarczenia i odebrania przesyłki. W Polsce działają podobne wypożyczalnie, ale komercyjne - za wynajęcie wózka czy kul trzeba płacić. A dla chorych często stanowi to barierę - mówi Monika Lipnicka z Fundacji Eco Textil, która jest organizatorem wypożyczalni internetowej.
Jak wypożyczyć sprzęt w wypożyczalni internetowej?
Sprzęt z wypożyczalni internetowej jest dostępny całkowicie bezpłatnie dla osób prywatnych. Aby otrzymać konkretną rzecz, dana osoba powinna wypełnić wniosek dostępny na stronie Fundacji Eco Textil. Wniosek rozpatrywany jest w przeciągu 24 godzin. Sprzęt będzie wypożyczany na określony czas - 2 miesiące, 3 miesiące lub pół roku, z możliwością przedłużenia. Przypominamy, że wypożyczający ponosi jedynie koszt związany z dostarczeniem i odebraniem sprzętu.
Więcej informacji jest dostępnych na stronie www.ecotextil.pl w zakładce Wypożyczalnia.

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Dorota Szelągowska: W moim rodzinnym domu się nie przelewało. Od mamy i babci się nauczyłam, jak ugotować coś z niczego
Prezenterka zaznacza, że dużo czasu spędza w kuchni i jak przekonuje, zawsze da się przyrządzić coś smacznego, nawet gdy pod ręką nie ma zbyt wielu produktów. Tego nauczyła się w rodzinnym domu. Dorota Szelągowska uwielbia kulinarne eksperymenty, dlatego też chętnie podgląda, jak gotują inni i z ich pomysłów również czerpie inspiracje.
Nauka
MNiSW reaguje na problemy psychiczne w środowisku akademickim. Specjalny zespół ma opracować skuteczne rozwiązania

W środowisku naukowym rośnie świadomość znaczenia dobrostanu psychicznego i potrzeby budowania bezpiecznego miejsca – zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej. Z badania SWPS wynika, że wiele osób w tym środowisku zmaga się z silnym stresem, wypaleniem zawodowym oraz zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi. Do tego dochodzi także coraz częściej występujący problem mobbingu i dyskryminacji. Tematem zajmuje się MNiSW, powołując specjalny międzyresortowy zespół, ale też same uczelnie.
Media
Maciej Dowbor: Domówki i rolki przyniosły nam dużo większą popularność niż telewizja. Ludzie nas odbierają jak dobrych znajomych

Prezenter przyznaje, że domówki online i publikowane w mediach społecznościowych rolki pozwoliły im zbudować mocną pozycję w cyfrowym świecie. Dzięki nim zyskali dużo większą popularność niż z racji udziału w różnych projektach telewizyjnych czy serialowych. Maciej Dowbor odczuwa dużą satysfakcję z tego, że ich działalność internetowa przyciąga miliony odbiorców, zainteresowanie proponowanymi przez nich treściami nie słabnie, a widzowie, z którymi się spotykają na ulicy, traktują ich jak dobrych znajomych.