Komunikaty PR

29 października - Światowy Dzień Udaru Mózgu.

2023-10-29  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

Materiały Prasowe
Materiały Prasowe

Warszawa
00-000 Warszawa
poczta|poczta.pl| |poczta|poczta.pl
000000000
Strona www

Nieleczone nadciśnienie tętnicze jest przyczyną ponad połowy wszystkich udarów mózgu. Z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu, FUM wraz z Muńkiem Staszczykiem zwracają uwagę na prewencyjne znaczenie regularnej kontroli ciśnienia tętniczego,a tym samym inaugurują ogólnopolską akcję #zmierzsięzciśnieniem.

Udar mózgu to trzecia, po chorobach serca i nowotworach, najczęstsza przyczyna śmierci
i główny powód niesprawności u osób powyżej 40. roku życia. Choroba, która dotknie co czwartego mieszkańca ziemi. W Polsce co 6,5 minuty jedna osoba doznaje udaru mózgu, co oznacza ok. 80-90 tysięcy osób rocznie. 20% pacjentów, którzy przetrwają ostrą fazę udaru, potrzebuje stałej opieki, a aż 30% z nich musi korzystać z pomocy w wykonywaniu codziennych czynności życiowych.

„#zmierzsięzciśnieniem to nasza kolejna akcja realizowana w ramach kampanii zapobiegam.pl, którą FUM realizuje od wielu lat. W tym roku postawiliśmy na zwrócenie uwagi na nadciśnienie tętnicze, ale staramy się zwiększać świadomość społeczną także na temat innych chorób przyczyniających się bądź związanych z udarem mózgu jak np. cukrzyca, migotanie przedsionków czy niewydolność serca. Naszymi działami chcemy w tym roku zachęcić społeczeństwo do regularnej kontroli ciśnienia tętniczego. Nasze doświadczenia są zbieżne ze statystykami, które jednoznacznie wskazują, że zbyt wiele osób nie kontroluje regularnie swojego ciśnienia, a nadciśnienie często pozostaje niezdiagnozowane do momentu rutynowej wizyty u lekarza. Z okazji obchodów Światowego Dnia Udaru Mózgu, pragniemy przypomnieć, że nieleczone nadciśnienie tętnicze stanowi przyczynę ponad połowy wszystkich przypadków udaru mózgu w Polsce” – podkreśla Adam Siger z Fundacji Udaru Mózgu.

Nadciśnienie tętnicze wśród czynników ryzyka

Jednym z najczęstszych i najgroźniejszych czynników ryzyka chorób naczyniowych, w tym najważniejszym czynnikiem ryzyka udaru mózgu, zarówno niedokrwiennego, jak i krwotocznego, jest nadciśnienie tętnicze. Eksperci oceniają, że problem nadciśnienia tętniczego dotyczy już 12 milionów Polaków. Lekarze apelują o czujność i mierzenie ciśnienia, bo to nic nie kosztuje, a może uratować nasze zdrowie i życie. Im wyższe ciśnienie krwi, tym większe ryzyko udaru. Badania wykazują, że nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko udaru mózgu aż czterokrotnie, jednak obniżenie ciśnienia o zaledwie 10/5 mm Hg może wpłynąć na obniżenie tego ryzyka nawet o około 30%.

„Nadciśnienie tętnicze przebiega często w sposób bezobjawowy i nie wywołuje charakterystycznych dolegliwości, co sprawia, że wielu ludzi ignoruje ten problem. Tymczasem, właściwa kontrola ciśnienia tętniczego odgrywa kluczową rolę w prewencji udaru mózgu - zarówno pierwotnej, jak i wtórnej. Istotne jest także monitorowanie ciśnienia i właściwe leczenie u pacjentów w ostrej fazie udaru. Skuteczność redukcji ryzyka zależy w dużej mierze od stopnia obniżenia ciśnienia. Z tego powodu regularna kontrola ciśnienia tętniczego ma kluczowe znaczenie w profilaktyce udarowej. Należy również podkreślić konieczność systematycznego, codziennego przyjmowania zaleconych leków przez osoby z rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym. Celem leczenia nadciśnienia jest uzyskanie i utrzymanie prawidłowych wartości ciśnienia” - mówi dr. hab. n. med. Iwona Sarzyńska-Długosz, specjalista neurolog, specjalista rehabilitacji medycznej, adiunkt w II Klinice Neurologii Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Nadciśnienie tętnicze nie jest jedynym czynnikiem ryzyka występowania udaru mózgu. Sprzyjają mu także: cukrzyca, podwyższony poziom cholesterolu we krwi, zaburzenia rytmu serca (np. migotanie przedsionków), zwężenie tętnicy szyjnej, przebyty przemijający atak niedokrwienny (TIA), niedoczynność tarczycy, nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, a także niezdrowy sposób odżywiania się: dieta z małą ilością warzyw i owoców, a bogata w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego.

Jak zminimalizować ryzyko udaru mózgu?

Istnieje wiele czynników ryzyka udaru, które można kontrolować poprzez zmianę stylu życia, w tym m.in.: monitorowanie ciśnienia tętniczego. Zaleca się utrzymywanie wartości ciśnienia tętniczego poniżej 140/90 mm Hg, a w przypadku podwyższonych wartości rozpoczęcie leczenia. Równie istotne jest podejmowanie regularnej aktywności fizycznej w połączeniu ze zdrową dietą, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, zaprzestanie palenia tytoniu, ograniczenie spożycia alkoholu, a także unikanie sytuacji stresowych.

 

Akcja #zmierzsięzciśnieniem

Szczególną rolę w projekcie, poprzez osobiste zaangażowanie, odgrywa Muniek Staszczyk, lider zespołu T. Love, który wspiera ideę akcji #zmierzsięzciśnieniem. Wysokozasięgowa kampania promocyjna z wizerunkiem muzyka obecna będzie w mediach – tradycyjnych i elektronicznych.

„Byłem w tej sytuacji. Podoba mi się hasło akcji. Droga Koleżanko, Drogi Kolego #zmierzsięzciśnieniem -  zmierz ciśnienie, nie lekceważ, nie bój się. Idź do lekarza. Bierz leki, nie ma żartów. Nadciśnienie to cichy zabójca” podkreśla Muniek Staszczyk, lider zespołu T. Love.

W ramach ogólnopolskiej akcji #zmierzsięzciśnieniem, organizatorzy przygotowali szereg aktywności, wśród których znalazły się:

  • KAMPANIA OUTDOOROWA, czyli wykorzystanie wielkoformatowych nośników w przestrzeni miejskiej, na których przez najbliższy miesiąc będą widoczne materiały promocyjne w formie billboardów i citylightów w 6 polskich miastach (Warszawa, Łódź, Poznań, Katowice, Szczecin, Wrocław). Bohaterem billboardów jest Zygmunt Staszczyk;
  • hasztag #ZMIERZSIĘZCIŚNIENIEM czyli, viralowa promocja zachęcająca do publikowania własnych, aktualnych wyników pomiaru ciśnienia tętniczego w serwisach społecznościowych z oznaczeniem wpisu hasztagiem #zmierzsięzciśnieniem;
  • zintensyfikowane DZIAŁANIA MEDIALNE (TV, radio) z udziałem Muńka Staszczyka;
  • możliwość skorzystania z BEZPŁATNEGO POMIARU CIŚNIENIA TĘTNICZEGO
    W APTEKACH.
    Lista współpracujących aptek jest dostępna na stronie internetowej kampanii https://www.zapobiegam.pl/.

 

Aktywnościom towarzyszyć będą przygotowane materiały edukacyjne i infografiki dostępne na stronie internetowej kampanii Zapobiegam.pl. Całość uzupełniona będzie kampanią reklamową w mediach społecznościowych.

Organizatorem akcji #zmierzsięzciśnieniem, realizowanej w ramach kampanii Zapobiegam.pl, jest Fundacja Udaru Mózgu. Partnerami akcji są kampanie „Stop Udarom", "Dłuższe życie
z cukrzycą" oraz "Za głosem serca”.

Więcej o kampanii i akcji #zmierzsięzciśnieniem na stronie www.zapobiegam.pl oraz www.facebook.com/zapobiegam.

 

BIBLIOGRAFIA:

  1. B. Błażejewska-Hyżorek, A. Czernuszenko, A. Członkowska i wsp., Wytyczne postępowania w udarze mózgu, „Polski Przegląd Neurologiczny” 2019, t. 15, supl. A, s. 1–156.
  2. Danuta Czarnecka, Michał Zabojszcz, I Klinika Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Choroby Serca i Naczyń 2004, tom 1, nr 1, 19–25.
  3. Danuta Czarnecka, Małgorzata Kloch-Badełek, I Klinika Kardiologii i Nadciśnienia Tętniczego, Instytut Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Choroby Serca i Naczyń 2007, tom 4, nr 4, 153–161
  4. https://www.fum.info.pl/page/index/34 [dostęp 25.10.2023]

 

Dodatkowych informacji udziela:

Adam Siger, Fundacja Udaru Mózgu, siger@fum.info.pl, + 48 605 647 600

***

Fundacja Udaru Mózgu powstała w 2009 roku. Jej misją jest poprawa sytuacji chorych po udarze oraz propagowanie zachowań zapobiegających chorobom naczyniowym mózgu. W tym celu Fundacja prowadzi liczne działania o charakterze informacyjnym i edukacyjnym. Fundacja Udaru Mózgu, jako jedyna polska organizacja jest członkiem Stroke Alliance for Europe oraz partnerem World Stroke Organization.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Materiały Prasowe
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej Biuro prasowe
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które
Zdrowie Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
2024-12-27 | 10:00

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy

Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie
Zdrowie Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
2024-12-23 | 01:00

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli problemy z wyraźnym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.