30. Finał WOŚP na Pradze. Tysiące złotych wesprą dziecięcą okulistykę
29 724,47 złotych – to kwota zebrana przez sztab Urzędu Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy wraz z Centrum Praskim Koneser w ramach jubileuszowego, 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku fundusze przeznaczone zostaną na pomoc dla oddziałów i pododdziałów okulistyki dziecięcej. Inicjatywa przebiegała pod hasłem: „Przejrzyj na oczy!”.
30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Pradze-Północ był drugim największym w Warszawie. W jego przeprowadzeniu nie przeszkodził nawet bardzo silny wiatr, który w ostatnią niedzielę stycznia nawiedził stolicę. Publiczność rozgrzewali: Kroke, Justyna Jary & Alegancka Kapela, Jelonek czy Tabu. Punktualnie o godz. 20.00 nie zabrakło „Światełka do nieba” – w trosce o bezpieczeństwo zwierząt był to zjawiskowy pokaz laserowy.
– Każdy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to ogromne święto filantropii. Akcja, której inicjatorem i dobrym duchem od samego początku jest Jurek Owsiak, gromadzi wokół siebie ludzi o gigantycznych sercach. Jesteśmy szczęśliwi, że staliśmy się częścią tej wspaniałej inicjatywy. Dzięki niej w ręce specjalistów corocznie trafia sprzęt pozwalający na ratowanie zdrowia i życia maluchów – mówi Monika Piwońska, Dyrektor Komercyjny Centrum Praskiego Koneser.
Przez cały dzień, 30 stycznia, na ulicach Pragi-Północ mogliśmy spotkać wielu dzielnych wolontariuszy, w tym blisko 50 z praskiego sztabu. Jeszcze przed wielkim finałem na terenie Dzielnicy stanęło 6 puszek stacjonarnych. Dzielnica Praga-Północ oraz Centrum Praskie Koneser połączyło także swoje siły w sieci, gdzie łącznie przeprowadzonych zostało kilkadziesiąt licytacji internetowych.
– Mieszkańcy naszej Dzielnicy po raz kolejny pokazali, że mają wielkie serca. Tysiące złotych zebranych przez wolontariuszy, w stacjonarnych puszkach, a także internetowych licytacjach, to dowód, że prażanie coraz chętniej angażują się w pomoc najbardziej potrzebującym. Uczestnicząc w tak szlachetnych inicjatywach jak Wielka Orkiestra Świąteczna Pomocy, wszyscy razem budujemy wspólnotę, w której możemy wzajemnie na siebie liczyć – podkreśla Dariusz Kacprzak, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Praga-Północ.
W czasie 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zorganizowanego przez Urząd Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy i Centrum Praskie Koneser, łącznie zebrano 29 724,47 złotych. W puszkach sztabu znalazło się 19274,98 złotych, z kolei aukcje internetowe przyniosły 10 449,49 złotych. Najwyższa suma została uzyskana w licytacji rzeźby autorstwa Marka Sułka z cyklu „Aniołek Praski” (910 złotych).
Deklarowana, łączna kwota 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej to 136 282 325 złotych.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.