Komunikaty PR

93% dzieci na świecie bawi się, oddychając zanieczyszczonym powietrzem

2021-04-30  |  01:00
Kontakt

Weronika Rudecka
MSL Group

Wołoska 9
02-583 Warszawa
weronika.rudecka|mslgroup.com| |weronika.rudecka|mslgroup.com
533533869
www.mslgroup.pl/
Do pobrania docx ( 0.22 MB )

Otrivin Oddychaj Czysto rozpoczyna kampanię „Pomóżmy dzieciom lepiej oddychać”, której celem jest zwiększenie świadomości na temat wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie dzieci i edukowanie o tym, w jaki sposób każdy z nas może się przyczynić do zmniejszania tego wpływu.

Dlaczego kampania została zainicjowana w Polsce? Ponieważ to tutaj sytuacja zasługuje na szczególną uwagę. Aż 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie znajduje się w Polsce[1]. Jest ona najbardziej zanieczyszczonym krajem w Europie. Szczególnie duże zanieczyszczenia wybranymi pyłami występują w takich miastach, jak Warszawa i Łódź oraz ich okolice. Gdyby zanieczyszczenie uległo poprawie i osiągnęło poziomy zgodne z wytycznymi WHO, mieszkańcy Warszawy żyliby średnio o 1,2 dłużej[2].

Co sprawia, że dzieci są bardziej podatne na wpływ zanieczyszczeń powietrza?

Jak wynika z badań przeprowadzonych w ramach kampanii, 76% rodziców w Polsce zgadza się ze stwierdzeniem, że zanieczyszczenie powietrza stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń zdrowotnych. 65% natomiast uważa, że to właśnie dzieci są najbardziej narażone na jego skutki. Natomiast mniej wiemy o tym, dlaczego toksyczne pyły są dla dzieci wyjątkowo niebezpieczne.

Szczególną wrażliwość dzieci na wpływ zanieczyszczeń powietrza determinuje kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim dzieci oddychają szybciej niż dorośli. Jak wynika z badania, jedynie 46 procent rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że szybkość oddechu zwiększa szkodliwy wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie.

Dodatkowo ze względu na wzrost dzieci fizycznie przebywają znacznie bliżej ziemi, a to właśnie tam niektóre zanieczyszczenia osiągają swoje maksymalne stężenie. Wdychają więc więcej zanieczyszczeń powietrza niż osoby dorosłe w przeliczeniu na masę ciała, czyli otrzymują stosunkowo większą dawkę substancji szkodliwych i toksycznych w porównaniu na przykład ze swoimi rodzicami. To samo badanie pokazało, że tylko 52% rodziców wie, że bliżej ziemi stężenia szkodliwych pyłów są większe. – Silniejsza ekspozycja dzieci na zanieczyszczenie powietrza jest bardzo niepokojąca. Należy pamiętać, że ich układ odpornościowy nie jest jeszcze pełni rozwinięty, co potęguje potencjalne problemy zdrowotne. Narażenie na zanieczyszczenie powietrza powoduje nie tylko zwiększenie częstości występowania chorób w wieku dziecięcym, ale obniża również potencjał zdrowotny w ich życiu dorosłym – podkreśla dr Gary Wong, profesor pediatrii na Chińskim Uniwersytecie w Hongkongu, jeden z założycieli The Clean Breathing Institute.

Zmiana zaczyna się od nas

Kampania „Pomóżmy dzieciom lepiej oddychać” zainicjowana przez Otrivin Oddychaj Czysto, która startuje w maju tego roku, ma na celu edukowanie ludzi o zanieczyszczeniu powietrza i jego wpływie na zdrowie dzieci w skali mikro, w naszym najbliższym otoczeniu, a także uświadomienie, że zmiana zaczyna się od nas i wszyscy mamy wpływ na to, jakim powietrzem oddychamy. Nawet drobne, codzienne działania mogą pomóc nam złagodzić skutki zanieczyszczenia powietrza.

Pomysł na kampanię narodził się z pytania, co by było, gdybyśmy mogli w środku miasta zbudować plac zabaw, w którym powietrze byłoby czyste. Aby udowodnić, że jest to możliwe, postanowiliśmy stworzyć pierwszy biotechnologiczny plac zabaw wykorzystujący oczyszczające powietrze algi. Już wkrótce dzieci będą mogły cieszyć się zabawą w czystym powietrzu placu zabaw, który powstanie w pobliżu największego w Polsce centrum nauki. Jednocześnie w ramach kampanii będziemy edukować o tym, jakie działania może podejmować każdy z nas na co dzień – zapowiada Katarzyna Bartczak, CEE Marketing Manager w GSK, producenta Otrivin Oddychaj Czysto do codziennej higieny nosa.

 

 
   

Odwiedź stronę internetową kampanii i dowiedz się więcej o codziennych działaniach, które mogą pomóc złagodzić wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie: https://www.otrivin.pl/airbubble.html.

 


[1] https://www.who.int/airpollution/data/en/

[2] EuropeFactSheetv2.pdf (uchicago.edu)

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Innowacje w biotechnologii. Wegańskie suplementy diety Biuro prasowe
2024-05-08 | 11:30

Innowacje w biotechnologii. Wegańskie suplementy diety

Specyficzna dieta może sprawić, że nie wszystkie dostępne na rynku produkty żywnościowe będą dla nas odpowiednie. Coraz więcej osób decyduje się na radykalną zmianę
Zdrowie Rak jajnika, czyli cichy zabójca kobiet
2024-05-08 | 01:00

Rak jajnika, czyli cichy zabójca kobiet

Rak jajnika to niezwykle podstępny wróg kobiecego zdrowia. Pomimo znacznego postępu w medycynie i diagnostyce, pozostaje on jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów u kobiet.
Zdrowie KONKURS Zostań Aquaphorianinem
2024-05-07 | 01:00

KONKURS Zostań Aquaphorianinem

Szanujmy planetę, bo to nasz jedyny dom. Pamiętajmy o naszych codziennych aktywnościach i wpływie, jaki wywierają one na Ziemię. Liczy się każdy gest - zaczynając od oszczędzania

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Edyta Herbuś: Rozmawiałam z produkcją na temat mojej ewentualnej roli w „Tańcu z gwiazdami”. Wierzę, że stworzą taką, która będzie dla mnie inspirująca

Tancerka przyznaje, że kiedy dostała propozycję udziału w ostatniej edycji „Tańca z gwiazdami”, to choć miała apetyt na powrót do tej produkcji, po rozważeniu wszystkich za i przeciw jednak ją odrzuciła. Z jednej strony miała już inne zobowiązania zawodowe, a z drugiej – zależało jej na tym, by powrócić do show nie tylko w charakterze instruktorki, ale zaprezentować się widzom z nieco innej strony. Edyta Herbuś wierzy, że w przyszłości program przejdzie pewną metamorfozę i znajdzie się w nim rola skrojona właśnie dla niej. Nie ukrywa też, że ta edycja wyjątkowo przyciągnęła jej uwagę, bo skupiła bardzo charyzmatycznych uczestników.

Prawo

Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza w produkcję muzyczną. Artyści i odbiorcy chcą jasnego oznaczania utworów generowanych przez takie narzędzia

Dziesięciokrotny wzrost przychodów rynku sztucznej inteligencji w tworzeniu muzyki przewidują analitycy w ciągu najbliższych 10 lat. Wokół tematu narasta coraz więcej kontrowersji, związanych m.in. z uczeniem się algorytmów na już skomponowanych dziełach czy wykorzystywania głosów wokalistów do tworzenia coverów śpiewanych przez SI. Jednocześnie ponad jedna trzecia muzyków przyznaje już, że wspierali się w swojej pracy sztuczną inteligencją. Artyści oczekują jednak jasno wytyczonych ram regulacyjnych dla tego typu narzędzi. Przede wszystkim miałyby one dotyczyć zgód na wykorzystanie własności intelektualnej i wyraźnego oznaczania muzyki komponowanej przez SI.

Handel

Po kiełbaski wege czy roślinne burgery sięga coraz więcej konsumentów. Branża roślinna będzie walczyć o utrzymanie takiego nazewnictwa

Kiełbasa bezmięsna, burger roślinny, parówka wegetariańska, stek vege – do takich nazw produktów wielu konsumentów zdążyło się przyzwyczaić i coraz chętniej po nie sięga. Pojawiają się jednak pomysły, by zakazać nazewnictwa charakterystycznego dla produktów mięsnych. Również w Polsce pojawiła się propozycja w tym zakresie ze strony poprzedniego składu resortu rolnictwa pod koniec ubiegłego roku. Zwolennicy uzasadniają ten pomysł ochroną interesów konsumenckich, ale badania pokazują, że tylko niewielki odsetek klientów pomylił produkt wegański i mięsny przy zakupie.