Abdominoplastyka ratunkiem dla twojej talii
Obwisła skóra brzucha to problem dotyczący najczęściej kobiet po porodzie i osób, które bardzo szybko straciły na wadze. Niektóre przypadki wymagają interwencji chirurgicznej. Z pomocą przychodzi zabieg poprawiający wygląd talii – abdominoplastyka.
To przede wszystkim zabieg estetyczny. Celem operacji jest zredukowanie fałd i uzyskanie odpowiednio napiętej skóry na brzuchu pacjenta. Abdominoplastyka to nie sposób na odchudzanie, lecz metoda, dzięki której brzuch wraca do pierwotnego wyglądu po szybkim zmniejszeniu objętości. W efekcie uzyskujemy foremną i szczupłą talię.
Kto poddaje się zabiegowi?
Przede wszystkim kobiety po porodzie oraz ludzie, których skóra nie dostosowała się do natychmiastowego spadku wagi ciała. Operacja wskazana jest, jeśli zawiodły metody nieinwazyjne, takie jak odpowiednie ćwiczenia i dieta. W przypadku, gdy nadmierne fałdy spowodowały u pacjentów problemy natury medycznej – zabieg refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia.
- Duży problem dotyczy pacjentów, którzy stracili kilkudziesiąt kilogramów. Pojawiają się wtedy zwisające fałdy, które są nie tylko nieestetyczne, ale powodują również dolegliwości medyczne. Są to najczęściej otarcia oraz oparzenia - mówi dr Weronika Jaroń z NZOZ Humana Medica Omeda w Białymstoku.
W ekstremalnych przypadkach wielkość fałd może przeszkadzać nawet w codziennym funkcjonowaniu. Oprócz uszkodzeń naskórka mogą utrudniać higienę, oraz wykonywanie prostych czynności.
Jak wygląda operacja?
Sposób operowania zależy od powagi problemu. W mniej zaawansowanych przypadkach wystarczy miniabominoplastyka lub zabieg częściowy. Na początku chirurg wykonuje nacięcie nisko nad spojeniem łonowym. Celem jest usunięcie nadmiaru skóry oraz jej naciągnięcie. Jeśli wymaga tego sytuacja, konieczne może być odessanie warstwy tłuszczu. Ważny element stanowi wzmocnienie mięśni brzucha operowanego, dzięki czemu talia będzie węższa a brzuch bardziej płaski. U wielu pacjentów, pomaga to w zwalczeniu dolegliwości związanych z przeciążonym kręgosłupem. Po wszystkim powstaje blizna, której praktycznie nie widać.
Co po zabiegu?
Czas trwania rekonwalescencji to co najmniej kilka tygodni. Pierwsze dni są okresem szczególnego odpoczynku, podczas których pacjent powinien ograniczyć jakiekolwiek poruszanie się. Lekarze zalecają również noszenie specjalnego pasa, który ułatwia codzienne funkcjonowanie i umożliwia prawidłowe gojenie po operacji. Przez jakiś czas, należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie obciążać mięśni brzucha i powstrzymać się od uprawiania sportu, a także dźwigania ciężarów.
Przeciwwskazania
Na operację nie powinny decydować się osoby z dużą otyłością oraz kobiety planujące ciążę. W ich przypadku istnieje ryzyko, że powłoki brzuszne wrócą do stanu sprzed zabiegu oraz spowodują dodatkowy ból przy porodzie. Przed zdecydowaniem się na rozpoczęcie operacji, najważniejsze jest, aby zasięgnąć profesjonalnej porady lekarskiej, oraz stosować się do wszelkich zaleceń.

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę
Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.