Akcja profilaktyczna „Zdrowie pod kontrolą” w Galerii Bronowice
Agencja PR
Open Media
Obozowa 42A/2
30-383 Kraków
biuro|openmedia.pl| |biuro|openmedia.pl
12 268 97 50
openmedia.pl
Już w najbliższą sobotę, 22 kwietnia, Galeria Bronowice zaprasza wszystkich krakowian na bezpłatne badania profilaktyczne, które skontrolują stan zdrowia i pozwolą na wczesne wykrycie nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszego organizmu. Organizatorem akcji jest krakowski oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland.
W ramach wiosennej edycji akcji „Zdrowie pod kontrolą” w Galerii Bronowice będzie można zmierzyć ciśnienie tętnicze, zbadać poziom glukozy we krwi, a także poznać masę i skład swojego ciała. W programie wydarzenia przewidziano także m.in. pokazy pierwszej pomocy, przeglądy stomatologiczne oraz pogadanki dotyczące profilaktyki chorób zakaźnych, alkoholizmu i edukacji z zakresu nowotworu jądra i raka szyjki macicy. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Na dzieci czekać będzie „Szpital Pluszowego Misia”, gdzie edukatorzy spróbują oswoić maluchy z zagadnieniami medycznymi. Ponadto organizatorzy, wspólnie z Fundacją DKMS, pomogą zarejestrować się uczestnikom do Bazy Dawców Szpiku.
Celem akcji jest ułatwienie lokalnej społeczności dostępu do podstawowej diagnostyki medycznej i edukacji prozdrowotnej. „Zdrowie pod kontrolą” odbędzie się 22 kwietnia w godz. 10.00-18.00. Wstęp jest bezpłatny.
Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland to największa w Polsce organizacja zrzeszająca studentów uczelni medycznych. Stanowi część międzynarodowej federacji, a jej celami są zwiększanie prozdrowotnej świadomości społeczeństwa, edukacja studentów kierunków medycznych oraz działalność charytatywna i zabieganie o przestrzeganie praw człowieka.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.