Akcja "Skonsultuj się z farmaceutą" i możliwość oddania krwi w Wola Parku
W najbliższą sobotę, 13 kwietnia, klienci galerii będą mogli skorzystać z darmowych badań profilaktyki zdrowotnej, wśród których znajdzie się m.in. pomiar składu masy ciała czy EKG. Akcja jest realizowana we współpracy z Polskim Towarzystwem Studentów Farmacji. Dodatkowo w najbliższy czwartek na terenie centrum będzie można oddać krew dla potrzebujących. Celem akcji organizowanej przez Wola Park jest zachęcenie do dbania nie tylko o swoje zdrowie, ale również wspieranie zdrowia innych.
Świadomość to podstawa
Już 13 kwietnia na odwiedzających centrum handlowe Wola Park czekać będzie aż 15 stanowisk profilaktyki zdrowotnej. Zlokalizowane na parterze przy sklepie Tchibo stoiska obsługiwane będą przez studentów farmacji i innych kierunków medycznych. Z bezpłatnych badań i porad będzie można skorzystać od 10.00 do 18.00. Tematem przewodnim tegorocznej akcji jest przeciwdziałanie chorobie niedokrwiennej serca.
Wśród darmowych badań profilaktyki zdrowotnej w ramach akcji „Skonsultuj z Farmaceutą” znajdą się m. in. przeglądy stomatologiczne, pomiary saturacji, glikemii, składu masy ciała czy ciśnienia tętniczego. Wydarzenie przewiduje również atrakcje dla dzieci. Pierwsze 20 osób, które przejdą przez wszystkie stanowiska, otrzymają vouchery do Ogrodów Ulricha.
Możliwość pomocy innym
Natomiast 11 kwietnia w Wola Parku stanie autobus dla krwiodawców w ramach współpracy z franczyzobiorcą McDonald's firmą ALDAR Dariusz Zadworny oraz Stowarzyszeniem Honorowych Dawców Krwi Białokrewka. Mobilna zbiórka krwi odbędzie się przy głównym wejściu do centrum handlowego. Rejestracja krwiodawców będzie możliwa w godzinach 10.00-14.30, przy głównym wejściu przy sklepie KappAhl. Przy oddawaniu krwi, po odnotowaniu tego w formularzu, będzie można również uzyskać wyniki swoich badań krwi.
Krew może oddać każda osoba w wieku 18-60 lat, ważąca min. 50 kg oraz ciesząca się dobrym zdrowiem. Kobiety w ciąży lub osoby z nadciśnieniem nie powinny oddawać krwi. Więcej przeciwskazań znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/nck/dyskwalifikacje
Na wszystkich, którzy w czwartek oddzadzą krew, czekają vouchery do Ogrodów Ulricha, a także kawa, herbata, kupony na darmowe zestawy, firmowy plecak oraz piłeczki antystresowe od McDonald’s.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.