Amazonki pokażą mieszkankom Krakowa, jak się samobadać
Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations
ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl
Rak piersi to wciąż najczęściej diagnozowany nowotwór wśród kobiet, który dotyka z reguły panie po 50 roku życia, ale nie tylko. Bolesną i trudną diagnozę słyszy natomiast co roku ponad 20 tys. pań. W 5-10 proc. przypadków rak wykrywany jest za późno, kiedy jest już rozwinięty.
Dlatego tak ważna jest edukacja i profilaktyka, a także częste przypominanie o badaniach mammograficznych i – co równie ważne - regularnych samobadaniach w domu. Wczesne wykrycie groźnej zmiany i leczenie raka może obniżyć umieralność nawet o 20-30%.
O tym, że warto i trzeba kontrolować swoje zdrowie, postanowiły z okazji Dnia Kobiet przypomnieć panie z Krakowskiego Towarzystwo „AMAZONKI”. Już 9-go marca, w godzinach od 11.00 do 14.00, w CH Nowe Czyżyny w Krakowie zorganizują porady, w których będzie mogła wziąć udział każda kobieta.
W specjalnym punkcie , wykorzystując fantoma, Amazonki pokażą, w jaki sposób samobadać piersi. To proste ćwiczenie, które w domu może wykonać każda kobieta, jest dziś jedną z podstaw codziennej profilaktyki. Tak samo jak samoocena wyglądu piersi i umiejętność rozpoznania zmian w ich wyglądzie.
Statystyki zachęcają do uważnej obserwacji. Wczesne rozpoznanie zmiany, np. podczas samobadania, jej diagnostyka i leczenie może obniżyć umieralność nawet o 20-30 proc.
Na samym instruktażu Amazonki jednak nie poprzestaną. W Nowych Czyżynach będzie można także poznać historie dzielnych kobiet, które przeszły leczenie i pokonały raka, a także zabrać ze sobą do domu materiały informacyjno-edukacyjne, m.in. o samokontroli, a także roli, jaką w diagnostyce odgrywa mammografia.
– Tą akcją chcemy zwrócić uwagę na to, że zdrowie każdej kobiety dosłownie leży w jej rękach. Proste badanie, które każda z nas może wykonać, na przykład podczas ubierania się przez lustrem czy po kąpieli lub w trakcie prysznica, może dosłownie uratować życie – mówi Anna Brzozowska, marketing manager CH Nowe Czyżyny.
– Warto więc wiedzieć, jak prawidłowo badać piersi i jakie są metody samobadania, a także do kogo zwrócić się po pomoc, jeśli coś nas zaniepokoi. To cenne spotkanie w kobiecym gronie, w którym powinna wziąć udział każda pani niezależnie od wieku, robiąc sobie tym samym cenny prezent na Dzień Kobiet – dodaje.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.