Amazonki pokażą mieszkankom Krakowa, jak się samobadać
Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations
ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl
Rak piersi to wciąż najczęściej diagnozowany nowotwór wśród kobiet, który dotyka z reguły panie po 50 roku życia, ale nie tylko. Bolesną i trudną diagnozę słyszy natomiast co roku ponad 20 tys. pań. W 5-10 proc. przypadków rak wykrywany jest za późno, kiedy jest już rozwinięty.
Dlatego tak ważna jest edukacja i profilaktyka, a także częste przypominanie o badaniach mammograficznych i – co równie ważne - regularnych samobadaniach w domu. Wczesne wykrycie groźnej zmiany i leczenie raka może obniżyć umieralność nawet o 20-30%.
O tym, że warto i trzeba kontrolować swoje zdrowie, postanowiły z okazji Dnia Kobiet przypomnieć panie z Krakowskiego Towarzystwo „AMAZONKI”. Już 9-go marca, w godzinach od 11.00 do 14.00, w CH Nowe Czyżyny w Krakowie zorganizują porady, w których będzie mogła wziąć udział każda kobieta.
W specjalnym punkcie , wykorzystując fantoma, Amazonki pokażą, w jaki sposób samobadać piersi. To proste ćwiczenie, które w domu może wykonać każda kobieta, jest dziś jedną z podstaw codziennej profilaktyki. Tak samo jak samoocena wyglądu piersi i umiejętność rozpoznania zmian w ich wyglądzie.
Statystyki zachęcają do uważnej obserwacji. Wczesne rozpoznanie zmiany, np. podczas samobadania, jej diagnostyka i leczenie może obniżyć umieralność nawet o 20-30 proc.
Na samym instruktażu Amazonki jednak nie poprzestaną. W Nowych Czyżynach będzie można także poznać historie dzielnych kobiet, które przeszły leczenie i pokonały raka, a także zabrać ze sobą do domu materiały informacyjno-edukacyjne, m.in. o samokontroli, a także roli, jaką w diagnostyce odgrywa mammografia.
– Tą akcją chcemy zwrócić uwagę na to, że zdrowie każdej kobiety dosłownie leży w jej rękach. Proste badanie, które każda z nas może wykonać, na przykład podczas ubierania się przez lustrem czy po kąpieli lub w trakcie prysznica, może dosłownie uratować życie – mówi Anna Brzozowska, marketing manager CH Nowe Czyżyny.
– Warto więc wiedzieć, jak prawidłowo badać piersi i jakie są metody samobadania, a także do kogo zwrócić się po pomoc, jeśli coś nas zaniepokoi. To cenne spotkanie w kobiecym gronie, w którym powinna wziąć udział każda pani niezależnie od wieku, robiąc sobie tym samym cenny prezent na Dzień Kobiet – dodaje.
Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego?
Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy
Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Uroda
M. Klajda (Miss Polonia 2024): Medycyna estetyczna to forma leczenia kompleksów. Każdy powinien sam zadecydować o ingerencji w swój wygląd
Choć medycyna estetyczna jest branżą bardzo atrakcyjną i perspektywiczną, to jednak taka ścieżka kariery nie była dla Miss Polski 2024 idealnym rozwiązaniem. Nie zdecydowała się rozwijać w tym właśnie kierunku, ale śledzi rozwój tej dziedziny. Maja Klajda nie krytykuje, ani też nie chwali tych, którzy decydują się na poszczególne zabiegi. Jej zdaniem, to indywidualna sprawa, zachęca jednak do podejmowania mądrych decyzji.
Konsument
Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.
Ochrona środowiska
Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat
Wartość rynku roślinnego w Polsce przekroczyła już wartość 1 mld zł. Roślinne zamienniki nabiału stanowią ponad połowę tej kategorii, a silną pozycję w sprzedaży mają alternatywy dla mleka – wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Polski rynek z rocznymi wydatkami rzędu 4,23 euro na osobę wciąż jednak odbiega od kwot wydawanych na żywność roślinną na Zachodzie. Branża liczy na wsparcie państwa w wykorzystaniu potencjału konsumentów.