Komunikaty PR

Antykoncepcja w czasach pandemii

2020-09-15  |  14:00
Kontakt

Weronika Rudecka
MSL Group

Wołoska 9
02-583 Warszawa
weronika.rudecka|mslgroup.com| |weronika.rudecka|mslgroup.com
533533869
www.mslgroup.pl/
Do pobrania docx ( 0.02 MB )

Nowa pigułka hormonalna niezawierająca estrogenu bezpieczną formą antykoncepcji w dobie SARS-CoV-2

 

Obecna sytuacja związana z pandemią COVID-19 wpłynęła na wszystkie sfery naszego życia, w szczególności na system ochrony zdrowia. Bardzo dużo mówi się o chorobach przewlekłych czy problemach z dostępnością do tradycyjnych wizyt i lekarzy. Tymczasem pandemia nie pozostaje bez wpływu również na obszar poradnictwa w zakresie antykoncepcji hormonalnej. Środowiska naukowe zwracają uwagę na konieczność zmian również w tym obszarze.

 

Publikowane przez ostatnie lata badania pokazały, że złożona antykoncepcja hormonalna (estrogenowo-progestagenowa) zwiększa ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ). W przebiegu zapalenia płuc wywoływanego przez COVID-19, we wszystkich stadiach, wzrasta ilość podobnych powikłań. Ze względu na towarzyszące koronawirusowi zaburzenia prozakrzepowe eksperci rekomendują zastosowanie takiej metody antykoncepcji, która ma wysoki profil bezpieczeństwa.

 

W wyborze metody należy uwzględnić przede wszystkim wspomniany profil bezpieczeństwa oraz, co istotne w obecnym czasie, jej dostępność. Antykoncepcja długoterminowa wymagająca aplikacji podczas tradycyjnej wizyty, cieszy się obecnie mniejszym powodzeniem niż doustna antykoncepcja hormonalna, czy wskazywana jako jedna z najczęstszych metod, prezerwatywa.

 

Nowe pigułki antykoncepcyjne już dostępne w Polsce

 

Dostępna w Polsce od niedawna doustna pigułka antykoncepcyjna z drospirenonem, nie zawierająca estrogenu, stanowi alternatywę w zakresie antykoncepcji hormonalnej dla kobiet w dobie pandemii COVID-19. Ten rodzaj antykoncepcji hormonalnej przeznaczony jest również dla kobiet narażonych na zakażenie SARS-CoV-2. Jak pokazują badania, pigułki te nie niosą ze sobą dodatkowego ryzyka w zakresie wystąpienia powikłań zakrzepowo-zatorowych, których liczba wzrasta we wszystkich stadiach choroby COVID-19.

 

Pigułka z drospirenonem bez estrogenu została wprowadzona na rynek amerykański w 2019, natomiast na rynku europejskim, w tym również polskim, jest dostępna od lutego 2020 roku. Badania kliniczne wykazały skuteczność pigułki oraz udowodniły wysoki profil bezpieczeństwa, także wśród kobiet z grupy wysokiego ryzyka (1).

 

 

Dostępna od niedawna w Polsce pigułka z drospirenonem bez estrogenu (EFDP, ang. Estrogen Free Drospirenone Pill) stanowi bezpieczną opcję antykoncepcji w czasie pandemii COVID-19 ze względu na brak estrogenu oraz zawartości 4 mg drospirenonu. W porównaniu z tabletką POP (ang. Progestogen Only Pill) stosowanie tabletki zawierającej 4 mg DRSP nie powoduje zwiększenia stężenia D-dimerów. Właśnie ten parametr jest jednym z najbardziej istotnych markerów w przypadku COVID-19. Ta forma antykoncepcji hormonalnej zapewnia dopuszczalny profil krwawień i jest odpowiednia dla większości kobiet od nastolatek do kobiet w okresie menopauzalnym, które chcą i mogą przyjmować doustną antykoncepcję. Brak estrogenu, który może powodować zmiany prozakrzepowe, obserwowane w białkach zaangażowanych w krzepliwość, wydaje się więc być korzystny – komentuje prof. dr hab. n. med. Tomasz Paszkowski z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

 

Drospirenon to syntetyczny progestagen o profilu farmakologicznym zbliżonym do naturalnie wytwarzanego progesteronu. Ze względu na brak estrogenu jest formą antykoncepcji, która ogranicza ryzyko chorób układu krążenia powiązanych ze stosowaniem złożonej antykoncepcji hormonalnej. Oferuje wszystkie korzyści płynące ze stosowania drospirenonu, m.in. zapobiega występowaniu obrzęków, które często towarzyszą stosowaniu antykoncepcji.

 

W ramach przeprowadzonych nad nową pigułką badań, do których włączono ponad 2 000 kobiet z populacji wysokiego ryzyka (co pozwoliło uzyskać ponad 20 000 cykli), nie odnotowano żadnych doniesień o powikłaniach zakrzepowo-zatorowych. Nie stwierdzono też wpływu na czynniki krzepnięcia zależne od funkcjonowania wątroby. Jak pokazują badania pigułka bez estrogenu zawierająca drospirenon ma pozytywny wpływ na czynniki krzepnięcia oraz istotnie zmniejsza stężenie D-dimerów – dodaje prof. dr hab. n. med. Artur Jakimiuk z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

 

Skuteczność EFDP jest porównywalna z innymi doustnymi środkami antykoncepcyjnymi. Produkt ten przeznaczony jest zarówno dla młodych, jak i dojrzałych kobiet.

 

 

 

Bibliografia:

 

(1). Palacios S, Regidor PA, Colli E, Skouby SO, Apter D, Roemer T, Egarter C, Nappi RE, Skřivánek A, Jakimiuk AJ, Weyers S, Ács N, Elia D, GemzellDanielsson K, Bitzer J. Oestrogen-free oral contraception with a 4 micrograms drospirenone-only pill: new data and a review of the literature. Europ J Contraception &Reprod Health Care.

 

(2). Lidegaard Ø, Løkkegaard E, Svendsen AL, Agger C, BMJ. 2009 Aug 13; 339():b2890. Regidor PA, Colli E, Schindler AE. Drospirenone as estrogen-free pill and hemostasis: coagulatory study results comparing

 

https://doi.org/10.1080/13625187.2020.1743828.

https://www.tandfonline.com/doi/pdf/10.1080/17512433.2020.1782738

https://www.brighamhealthonamission.org/2020/05/19/covid-19-increases-risk-for-venous-thromboembolism/

https://www.brighamhealthonamission.org/2020/05/19/covid-19-increases-risk-for-venous-thromboembolism/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7224653/

https://www.hematology.org/covid-19/covid-19-and-vte-anticoagulation

https://www.news-medical.net/health/Blood-Clot-Risk-and-the-Oral-Contraceptive-Pill.aspx

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3025417/

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: MSL Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zboża i owoce – idealny duet na lato! Biuro prasowe
2024-06-26 | 07:35

Zboża i owoce – idealny duet na lato!

Z badania przeprowadzonego w ramach I edycji kampanii „Produkty zbożowe – pyszne i zdrowe!” wynika, że produkty zbożowe stosunkowo rzadko wykorzystywane są (przez niespełna
Zdrowie Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024
2024-06-25 | 13:00

Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024

Bezpłatne, szybkie testy w kierunku HIV, HCV i kiły oraz rozmowy o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową – oto co na Open’er Festival w Gdyni
Zdrowie Nowe perspektywy w leczeniu schorzeń układu nerwowego
2024-06-25 | 08:39

Nowe perspektywy w leczeniu schorzeń układu nerwowego

W trakcie swojego życia, jedna na trzy osoby w Polsce zachoruje na schorzenie układu nerwowego[1]. Obecnie około 5 milionów Polek i Polaków potrzebuje wsparcia neurologicznego, a

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Martyna Wojciechowska: Pokolenie Z jest bardzo samotne i nie radzi sobie z codziennymi problemami. Jako mama nauczyłam się bardziej słuchać i więcej pytać, niż mówić

Dziennikarka podkreśla, że martwi się o pokolenie Z, bo z jej obserwacji i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że czują się oni bardzo samotni i wręcz przerastają ich codzienne problemy. Sami nie potrafią sobie z nimi poradzić, a niestety często też nie mogą liczyć na wysłuchanie, wsparcie i pomoc ze strony dorosłych. Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że ona również popełniła wiele błędów wychowawczych, bo wydawało jej się, że sama najlepiej wie, czego potrzebuje jej córka, bez pytania dziewczynki o zdanie. W porę jednak dostrzegła swój błąd i teraz już wie, że dzieci najbardziej oczekują od rodziców poświęcenia im uwagi i czasu, a także zrozumienia ich emocji.

Edukacja

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Edukacja dzieci może zapobiec katastrofalnym skutkom i uratować życie dorosłym

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna śmierci i trzecia najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Niewystarczająca wiedza i brak umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu sprawiają, że większość pacjentów zgłasza się do szpitali zbyt późno. W odpowiedzi na ten problem powstał program FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1–3. – Chcemy wykorzystać entuzjazm dzieci, aby to one stały się nauczycielami dla swoich dziadków – mówi Jan van der Merwe, międzynarodowy koordynator programu FAST Heroes, lider Inicjatywy Angels.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Żałuję, że dzisiaj tak rzadko pisze się sztuki wierszem. Dla aktora to prawdziwy sprawdzian umiejętności

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Wypiór” w Teatrze IMKA. Zaznacza, że wielkim atutem spektaklu jest tekst napisany klasycznym trzynastozgłoskowcem z zachowaną średniówką po siódmej sylabie, ale traktujący o bieżących problemach młodych ludzi i w niebanalny sposób komentujący otaczającą rzeczywistość. Mateusz Banasiuk zapewnia, że on sam bardzo lubi grać w sztukach napisanych wierszem i żałuje, że twórcy teatralni odchodzą już od tej formy. Przyznaje też, że w tym przypadku nie ma mowy o improwizacji. Trzeba się wykazać niezwykłą dokładnością, by nie zgubić żadnego słowa, bo wtedy zostanie zaburzony cały rytm.