Badania z 25 lat potwierdzają, że picie wody obniża ryzyko chorób przewlekłych
Ewa Malicka
Rocket Science
Pływacka 3/2
02-633 Warszawa
ewa.malicka|rocketscience.com.pl| |ewa.malicka|rocketscience.com.pl
781453815
https://www.rocketscience.com.pl/
Amerykańskie badania, których wnioski skonstruowano na podstawie 25-letniej analizy danych, dowodzą, że regularne picie wody oddziałuje na utrzymanie odpowiedniego poziomu sodu w organizmie, co ma wpływ na tempo starzenia się biologicznego i występowanie chorób przewlekłych. Do stałej oferty Waterdrop® naturalnych kapsułek rozpuszczalnych w wodzie, wchodzi bestsellerowa limitowana edycja Mikrodrinków SKY o smaku pierwotnej, białej truskawki.
Najnowsze badania potwierdzają pozytywny wpływ picia wody na zdrowie organizmu
Dane wykorzystane w badaniu pochodziły od ponad 15 tys. osób w średnim wieku, a ich obserwacja była prowadzona przez 25 lat. Naukowcy przeanalizowali powiązania między poziomem sodu w surowicy – którego poziom zmienia się pod wpływem spożywania wody – a różnymi wskaźnikami zdrowia. Dodatkowo w celu oszacowania względnej szybkości starzenia się na podstawie biomarkerów zależnych od wieku, obliczono wiek biologiczny (BA) oraz oceniono ryzyko występowania chorób przewlekłych.
Analiza wykazała, że wyższe stężenie sodu w surowicy u osób w średnim wieku wiąże się ze zwiększonym o 39 proc. ryzykiem rozwoju chorób przewlekłych. Osoby z niskim stężeniem sodu w surowicy miały nawet o 50 proc. większe szanse na starszy wiek biologiczny niż ich rzeczywisty wiek, co może się wiązać ze zwiększonym ryzykiem chorób przewlekłych.
Mikrodrink Waterdrop® SKY o smaku truskawki ananasowej
Na obniżenie sodu we krwi wpływa regularne picie wody, której Polacy piją zdecydowanie za mało – z badań wynika, że co dziesiąty Polak nie pije jej wcale, a ponad 80 proc. pije jej w ciągu dnia za mało. Rozpuszczalne w wodzie kapsułki Waterdrop® wspierają regularne nawadnianie organizmu, także u osób, którym nie odpowiada naturalny smak wody. Do regularnej oferty marki powraca bardzo popularny – wcześniej dostępny jako edycja limitowana – Mikrodrink SKY o smaku truskawki ananasowej, marakui oraz opuncji. Każda kapsułka Waterdrop® zawiera składniki odżywcze, magnez, wapń, ekstrakty owocowe oraz witaminy C, B1, B3.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.