Bezpłatna kontrola masy ciała u dzieci w wieku szkolnym
Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. WHO podaje, że w ostatnich 20 latach liczba dzieci z nadwagą wzrosła aż trzykrotnie. Najnowsze badania zachowań zdrowotnych polskiej młodzieży w wieku 11-15 lat wskazują, że nadmierna masa ciała występuje u 29,7% chłopców i 14,3% dziewcząt (wg kryteriów WHO, 2007).
Winą za taki stan rzeczy można obarczyć zmieniający się model życia, który sprzyja powstawaniu otyłości. Proponowane przez ekspertów działania zmierzające do zahamowania rozwoju otyłości wśród dzieci sprowadzają się do 8 obszarów:
* wspieranie zdrowego startu w życiu,
* tworzenie prozdrowotnego środowiska szczególnie w przedszkolach i szkołach,
* ułatwienie dokonywania prozdrowotnych wyborów żywieniowych i związanych ze stylem życia,
* ograniczenie marketingu i reklamy skierowanej do dzieci w zakresie produktów niepolecanych w codziennym ich żywieniu,
* edukacja prozdrowotna rodzin,
* działania zachęcające do aktywności fizycznej,
* poprawa koordynacji badań nad nadwagą i otyłością na poziomie krajowym i europejskim,
* monitorowanie i ocena stanu zdrowia i zachowań zdrowotnych w populacji rozwojowej.
Wpisując się w te działania białostockie Centrum Dietetyki Stosowanej zaprasza na mikołajkowe bezpłatne kontrole masy ciała u dzieci w wieku szkolnym.
- Rodziców z dziećmi w wieku 10-14 lat zapraszamy do Centrum Dietetyki Stosowanej na bezpłatne badania obejmujące m.in. pomiar masy cała oraz tkanki tłuszczowej. Dzięki analizie składu ciała ocenimy czy Twoje dziecko ma nadwagę lub otyłość i czy w związku z tym powinno rozpocząć dietoterapię. W przypadku stwierdzonych nieprawidłowości zaproponujemy schemat postępowania, który w bezpieczny sposób pozwoli Twojemu dziecku stracić nadmierne kilogramy – mówi Remigiusz Filarski z CDS.
Bezpłatne konsultacje odbędą się 6 grudnia.
Zapisy pod nr tel. 792930144.
Centrum Dietetyki Stosowanej
ul. Św. A . Boboli 1
15-649 Białystok
www.cds-dieta.pl
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.