Bezpłatne badania w Agorze Bytom. Rusza „Śląska jesień ze zdrowiem”
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Rozpocznij zdrowo jesień i przyjdź 11 października na „Śląską jesień ze zdrowiem” w Agorze Bytom. W programie będą m.in. bezpłatne porady i badania.
To najlepsza okazja, by zdrowo zacząć jesień. Już w najbliższą środę, 11 października, w Agorze Bytom rusza „Śląska jesień ze zdrowiem”, czyli event promujący profilaktykę zdrowotną i zachęcający mieszkańców Bytomia i okolic do skorzystania z bezpłatnych badań i porad.
– Agora Bytom już kolejny rok jest miejscem, w którym spotykają się specjaliści ochrony zdrowia z naszego regionu i dzielą się z mieszkańcami swoją wiedzą, a także uczą, jak żyć zdrowo – mówi Hanna Petters, dyrektor Agory Bytom i zachęca do udziału w „Śląskiej jesieni ze zdrowiem”.
Podczas wydarzenia będzie można:
- wziąć udział w warsztatach z samobadania piersi i dowiedzieć się, co znaczy profilaktyka nowotworowa,
- wykonać bezpłatnie spirometrię, zbadać poziom cukru we krwi, ciśnienie tętnicze oraz sprawdzić stężenie tlenku węgla w wydychanym powietrzu u osób palących papierosy,
- skorzystać z porad i konsultacji stomatologicznych, ortodontycznych, kardiologicznych, podologicznych i dietetycznych,
- porozmawiać o profilaktyce chorób odkleszczowych i zobaczyć kleszcze w próbówkach,
- wykonać komputerową analizę skóry twarzy, okłady parafinowe dłoni, a także skorzystać z rad i zabiegów kosmetologów i fizjoterapeutów,
- sprawdzić, jak działają alko- i narkogogle,
- dowiedzieć się, co znaczy profilaktyka przez sport,
- wyrobić kartę EKUZ, potwierdzić profil zaufany oraz dowiedzieć się więcej o programach profilaktycznych finansowanych przez NFZ.
Na znak solidarności z osobami chorymi na nowotwory i ich rodzinami odbędzie się także happening, podczas którego do nieba zostaną wypuszczone balony.
W programie wydarzenia przewidziano także koło wiedzy z nagrodami.
Organizatorami wydarzenia są Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bytomiu oraz Barbara Dziuk Poseł na Sejm RP.
Partnerami „Śląskiej jesieni ze zdrowiem” są: NFZ, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 Bytom, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Bytomiu, PSSE Bytom i WSSE Katowice, Stomatologia Bichalski, Koral, GB Park, Sponsor Plus i Tauron, a także Wspólnota Amazonek „Ostoja”, Judo GKS Czarni Bytom i Centrum Medyczne Silesiana.
Wydarzenie odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Bytomia. Patronami medialnymi są TV Katowice oraz Radio Katowice.
„Śląska jesień ze zdrowiem” będzie zorganizowana na poziomie 0 i -1 w godzinach 10.00-14.00.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.