Blizny – pamiątka na całe życie. Czy można je usunąć bez skalpela?
Agencja Face It!
ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
a.koszyczek@agencjafaceit.pl
794714937
www.agencjafaceit.pl
Mimo że ich powstawanie jest naturalnym etapem gojenia się ran, to wiele osób, zwłaszcza kobiet odczuwa z tego powodu dyskomfort psychiczny i skrępowanie. W jaki sposób pozbyć się blizn? Czy jest to możliwe w sposób nieinwazyjny?
Wszyscy mamy blizny. To jeden z najczęściej spotykanych defektów skórnych. Niektóre powstały w wyniku wypadku, inne zrobiliśmy sobie sami. Blizny, które ochroniły nasze życie i te, które dały nowe życie. Cięcie cesarskie, operacje, mastektomię, trądzik młodzieńczy lub dojrzały, ślady po ospie – opowiadają nasze historie, są symbolem tego co doświadczyliśmy i co jest już dawno za nami. A przynajmniej powinno…
Dla wielu blizny lub zrosty to powód dyskomfortu, lęków czy wstydu. Szacuje się, że co roku na świecie około 100 milionów ludzi nabywa blizny tylko w wyniku planowanych zabiegach chirurgicznych (z całą pewnością liczby te aktualnie są dużo większe – co związane jest z ogromnym rozwojem rynku usług “beauty”, ilością operacji plastycznych, jak również liczbą wykonywanych cięć cesarskich.
Blizny a brak pewność siebie
W raporcie opracowanym przez organizację British Skin Foundation ponad 72 proc. respondentów z widocznymi bliznami przyznało, że wpływają one na ich pewność siebie. Podobnie jest w przypadku większości pacjentów po mastektomii. Udowodniono również, że blizny na twarzy wpływają na funkcjonowanie społeczne, wywołując niepokój i nieśmiałość, kompleksy i traumy. Szacuje się, że od 30 do nawet 90% pacjentów skarży się na różnego rodzaju problemy związane z nieprawidłowym gojeniem blizn. “Nasza samoocena kształtuje się najsilniej w pierwszych latach życia. W licznych badaniach naukowych wyodrębniono kilka czynników, które wpływają na taki a nie inny obraz siebie. Co ciekawe, u chłopców najważniejsze były sprawność fizyczna i umiejętności szkolne, natomiast u dziewcząt ważniejszym czynnikiem był wygląd fizyczny. Niestety więc pokazuje to, że społeczne oczekiwania wobec kobiet mocno powiązane są z ich powierzchownością. Wystarczy przyjrzeć się również wzorcom przekazywanym w bajkach i opowiadaniach – księżniczki i pozytywne bohaterki często opisywane są jako piękne, brzydkie są natomiast złe macochy i inne negatywne postacie. Dlatego taki wzorzec przekazywany międzypokoleniowo bardzo mocno wpływa na podświadomość dziewczynek a potem kobiet. Wiele z nich patrząc w lustro nie widzi pięknego uśmiechu czy ładnych oczu ale przede wszystkim bliznę, znamię czy nierówności cery i co gorsza od tego co taka kobieta w tym odbiciu zobaczy zależeć będzie to co pomyśli o sobie. Czy postrzegać się będzie jako wartościową, godną miłości, szacunku wspaniałą osobę, czy kogoś kto jest niewystarczający, niewłaściwy i nie wiele wart. Problem polega bowiem na tym, że często takie właśnie przekonania na swój temat się u kobiet pojawiają i ten nadmierny krytycyzm wobec swojego wyglądu przekłada się na problem z akceptacją siebie jako osoby, z dawaniem sobie prawa do dobrych rzeczy, z walką o siebie, w wielu codziennych drobnych sytuacjach” – tłumaczy Joanna Węglarz, ceniona psycholożka i specjalistka psychologii klinicznej, wykładowczyni akademicka i terapeutka EMDR ze Studia Psychologicznego, współautorka książki „Czas relacji, czyli wspieranie rozwoju społeczno-emocjonalnego dzieci”.
Blizna różni się od zdrowej skóry nie tylko wyglądem. Jest tkanką bardzo bogatą we włókna kolagenowe, z niską zawartością włókien elastynowych. Charakterystyczne jest też to, że w bliźnie nie ma gruczołów potowych. Świeża blizna jest bogato unaczyniona, dlatego początkowo przybiera lekko różowy odcień, następnie ulega przebudowie, osiągając po wielu miesiącach swój ostateczny kształt i kolor zbliżony do koloru skóry, często wyróżnia się sino białym kolorem.
Na szczęście zdecydowaną większość blizn, niezależnie od rodzaju, wielkości i umiejscowienia – można skutecznie leczyć, zastępując zbliznowaconą tkankę nową, nieuszkodzoną skórą. Dynamiczny rozwój kosmetologii pozwala już nie tylko łączyć procedury i zabiegi znane od lata, ale również sięgać do świata medycyny klinicznej i łączyć technologie hi-tech, aby w nieinwazyjny i całkowicie bezpieczny sposób osiągać efekty, o jakich nam się nawet nie śniło. Takie podejście przyświecało Gabrieli Szynaka przy tworzeniu autorskich zabiegów na ciało w Clinic Palace w Pałacu Mortęgi polegających na jednoczesnym zastosowaniu technologii Indiba Deep Care i Embody.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.