Centrum handlowe Westfield Arkadia włącza się w promocję badań mammograficznych
Październik jest uznawany za miesiąc świadomości raka piersi. Westfield Arkadia włącza się w promocję mammograficznych badań profilaktycznych. W sobotę, 1 października przed centrum handlowym stanie mammobus. Wszystkie chętne kobiety pomiędzy 50. a 69. rokiem życia, które w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonywały mammografii, mogą wziąć udział w bezpłatnych badaniach.
Z danych Fundacji My Pacjenci zebranych we współpracy z Rzecznikiem Praw Pacjenta wynika, że jedynie 30 proc. Polaków deklaruje, że regularnie wykonuje badania profilaktyczne, a kolejne 44 proc. – wykonuje je „od czasu do czasu”. Warto podejmować starania, które polepszą te statystyki, ponieważ regularne badania są kluczowym elementem do zachowania zdrowego i długiego życia. Wiele chorób, takich jak właśnie rak piersi rozwija się powoli, początkowo nie dając niemal żadnych objawów. Systematyczne badania profilaktyczne umożliwiają ich szybsze wykrycie oraz rozpoczęcie niezbędnego leczenia.
– Aktywnie angażujemy się w akcje promujące badania profilaktyczne i zdrowy tryb życia. Na początku września wszyscy chętni mogli zbadać poziom witaminy D, ważnej szczególnie w okresie jesienno-zimowym. W tym roku zorganizowaliśmy także trzy zbiórki krwi, a w grudniu planujemy kolejną. Zachęcamy wszystkich do dbania o zdrowie i z przyjemnością włączamy się w takie projekty – mówi Piotr Brzozowicz, dyrektor centrum handlowego Westfield Arkadia, i dodaje – Podczas ostatniej akcji promującej mammografię, która odbyła się przed naszym centrum w styczniu 2021 roku w badaniu wzięło udział 61 kobiet. Mamy nadzieję, że w tegorocznej edycji chętnych będzie jeszcze więcej.
Jak wziąć udział w badaniach?
Specjalistyczny mammobus stanie przed Westfield Arkadia w sobotę 1 października, a badania będzie można wykonać w godzinach 9.00-17.00. Jest ono szybkie i bezbolesne. By wziąć udział w bezpłatnych badaniach, konieczna jest wcześniejsze rejestracja. Zapisy są możliwe online na stronie www.medica.org.pl lub telefonicznie pod numerem 42 254 64 17.
Badania mammograficzne pod Westfield Arkadia odbywają się w ramach 11. edycji Ogólnopolskiej Akcji Profilaktyki Raka Piersi „Łączy nas kobiecość” organizowanej przez Salve Medica.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.