Komunikaty PR

Centrum Kryzysowe ze wsparciem dla pacjentów z nowotworami hematologicznymi

2023-05-31  |  11:10
Biuro prasowe

Choroba nowotworowa dotyczy zarówno pacjentów onkologicznych, jak i ich rodzin oraz bliskich, którzy poszukują rzetelnych informacji o diagnostyce i metodach leczenia. Z myślą o nich w zeszłym roku powstało Centrum Kryzysowe, merytoryczna platforma, która krok po kroku przeprowadza przez wszystkie etapy nowotworu. Z jego zasobów do tej pory korzystały osoby z rakiem piersi, jajnika oraz płuc. 2. czerwca na stronie www.centrumkryzysowe.org.pl pojawią się nowe treści, dotyczące chłoniaków indolentnych, szpiczaka plazmocytowego i przewlekłej białaczki limfocytowej.

1,17 mln Polaków żyje z nowotworami, a rocznie są one diagnozowane u ok. 170 tys. osób[1]. Informacja o chorobie to dla wielu szok – trudnym emocjom towarzyszy zwykle lęk o zdrowie własne lub kogoś bliskiego, pojawia się wiele niewiadomych. W momencie rozpoznania pacjenci czują się zagubieni, dlatego często dopiero po wyjściu z gabinetu lekarskiego zdają sobie sprawę, że istnieje szereg kwestii, o które nie zapytali w trakcie wizyty. Poszukiwanie odpowiedzi rozpoczynają zazwyczaj w Internecie, ale znalezienie tam merytorycznych treści nie jest łatwe. W sieci roi się od fake newsów, przerażających historii czy informacji o „cudownych” sposobach na wyleczenie. Właśnie dlatego z inicjatywy stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny powstało Centrum Kryzysowe. To kompleksowa platforma skupiająca wiadomości opracowane przez specjalistów, nad którymi czuwa powołana przez organizację Rada Naukowa.

W Centrum Kryzysowym najważniejsze jest to, że pacjent w każdej chwili ma dostęp do aktualnej wiedzy medycznej, przygotowanej w przystępny dla niego sposób. To sprawdzone informacje, stworzone przez konkretnych autorów praktykujących lekarzy, ekspertów w swoich dziedzinach – krótko podsumowuje projekt dr Marcin Rymko, koordynator oddziału hematologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu.

Dostarczając pacjentom odpowiedzi na nurtujące pytania zmniejszamy ich niepokój i pomagamy odnaleźć się w procesie diagnostycznym i terapeutycznym. Na naszej stronie zainteresowani mogą znaleźć też listę referencyjnych ośrodków, które posiadają odpowiednie kwalifikacje i gwarantują najwyższy standard leczenia w przypadku danego nowotworu. To bardzo ważne, bo wybór odpowiedniej placówki medycznej ma wpływ na rokowania choroby. Oprócz wiedzy zapewniamy również wsparcie psychologiczne, które jest jednym z kluczowych aspektów w przypadku nowotworów. Uruchomiliśmy infolinię pod numerem 22 105 55 33, gdzie wykwalifikowane osoby od poniedziałku do piątku w godz. 17:00-19:00 niosą bezpłatną pomoc pacjentom i ich bliskim – dodaje Elżbieta Kozik, prezes Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Rzetelne źródło wiedzy nt. nowotworów hematologicznych i nie tylko

Centrum Kryzysowe zostało uruchomione jesienią 2022 r. początkowo umieszczono tam treści dotyczące raka piersi, płuca oraz jajnika. Do bazy wiedzy dołączono właśnie nowotwory hematologiczne – chłoniaki indolentne, szpiczaka plazmocytowego oraz przewlekłą białaczkę limfocytową. W przeciwieństwie do raka piersi czy jelita grubego, w ich przypadku nie ma dostępnych badań screeningowych, które umożliwiają wczesne wykrycie choroby. Co więcej, początkowe stadia często nie dają objawów, alarmujące symptomy mogą być mylone z przewlekłymi objawami przeziębienia czy osłabienia, a pacjenci zazwyczaj stawiają się u lekarza w związku z nieprawidłowymi wynikami morfologii. Właśnie dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie podstawowych badań krwi i baczna obserwacja organizmu. Wszyscy zainteresowani nowotworami hematologicznymi od teraz będą mogli skorzystać z merytorycznej wiedzy dostępnej na stronie centrumkryzysowe.org.pl. Znajdą tam m.in. informacje o objawach, czynnikach zwiększających ryzyko zachorowania, przebiegu nowotworów, ścieżkach ich leczenia czy postępowaniu w sytuacji wznowy. W kolejnych miesiącach planowana jest rozbudowa treści o informacje na temat kolejnych nowotworów.

Gdybym był pacjentem onkologicznym chciałbym wiedzieć trzy podstawowe rzeczy. Gdzie się leczyć, czy informacje, które czytam są aktualne w przypadku hematologii stan wiedzy zmienia się bardzo szybko - oraz kto jest ich autorem, czy mogę zweryfikować te informacje. Wówczas jako pacjent czułbym się bezpiecznie. Centrum Kryzysowe to wyjątkowa strona, która daje rzetelną, przystępną wiedzę i poczucie bezpieczeństwa – komentuje dr Marcin Rymko, hematolog.

W związku z dodaniem do platformy nowych informacji z obszaru hematologii, Polskie Amazonki Ruch Społeczny organizują 2 czerwca o godz. 18:00 spotkanie online z dr Marcinem Rymko. W trakcie wydarzenia ekspert opowie o najczęstszych problemach pacjentów hematologicznych oraz jak w ich rozwiązywaniu może pomóc Centrum Kryzysowe. Rejestracja na webinar możliwa jest pod linkiem: https://premierahemato.getresponsepages.com/

 

Polskie Amazonki Ruch Społeczny

Założone w 2009 r. przez Elżbietę Kozik stowarzyszenie, wspierające chorych onkologicznie oraz ich bliskich na każdym etapie leczenia i zdrowienia. Pomaga odnaleźć się w systemie opieki onkologicznej oraz uzyskać niezbędna diagnozę i leczenie. PARS jest inicjatorem programu „Zdrowiej”, który pomaga w radzeniu sobie ze stresem dzięki metodom mindfulness oraz coachingu kryzysowego. Jest również twórcą Centrum Kryzysowego, profesjonalnej platformy, która w sposób kompleksowy i merytoryczny, odpowiada na potrzeby pacjentów i pomaga im przejść, krok po kroku, przez wszystkie etapy choroby.

 


[1] https://onkologia.org.pl/pl/epidemiologia/nowotwory-zlosliwe-w-polsce

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zboża i owoce – idealny duet na lato! Biuro prasowe
2024-06-26 | 07:35

Zboża i owoce – idealny duet na lato!

Z badania przeprowadzonego w ramach I edycji kampanii „Produkty zbożowe – pyszne i zdrowe!” wynika, że produkty zbożowe stosunkowo rzadko wykorzystywane są (przez niespełna
Zdrowie Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024
2024-06-25 | 13:00

Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024

Bezpłatne, szybkie testy w kierunku HIV, HCV i kiły oraz rozmowy o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową – oto co na Open’er Festival w Gdyni
Zdrowie Materace dla alergików – jak wybrać odpowiedni model?
2024-06-25 | 10:00

Materace dla alergików – jak wybrać odpowiedni model?

Materace zawsze tworzone są z myślą o komforcie użytkowników. Szacuje się, że około 20-30% populacji to alergicy. Dlatego powstało wiele produktów z myślą

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Ochrona środowiska

Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.