Komunikaty PR

CH Focus podsumowuje sobotnią akcję prozdrowotną dla mężczyzn

2022-10-18  |  14:03
Biuro prasowe

15 października br. w CH Focus Bydgoszcz odbyła się prozdrowotna akcja „Zdrowie to męska rzecz”, polegająca na wykonaniu bezpłatnych badań profilaktycznych u mężczyzn: USG jąder i testy PSA. Sobotnia inicjatywa, przeprowadzona w ramach kampanii Mosznowładcy, spotkała się ogromnym zainteresowaniem ze strony bydgoszczan. Badaniu poddało się ponad 300 mężczyzn.

 

Bydgoszcz, to ósme pod względem wielkości miasto w Polsce, natomiast w ilości przeprowadzonych podczas sobotniej akcji badań, nie odbiega od dużych aglomeracji, takich jak Wrocław czy Gdańsk. Tego dnia w CH Focus przebadano 311 mężczyzn, z czego 223 poddano badaniu USG, i wykonano 106 testów PSA. Wykryto 1 guz jądra oraz 3 podwyższone wyniki w testach. Wszyscy panowie otrzymali instrukcje, co robić dalej.

 

Kampania Mosznowładcy skierowana jest do wszystkich, którym męskie zdrowie nie jest obojętne.

Na raka jądra zapada w Polsce 2.000 mężczyzn rocznie, Polska ma najwyższą w Europie śmiertelność (15% przy średniej w UE 5%). Natomiast na raka prostaty zachorowuje w Polsce każdego roku ponad 15.000. Jest to obecnie najczęściej diagnozowany nowotwór wśród mężczyzn. Wysoka śmiertelność wynika z późnego rozpoznania tych schorzeń, a przyczyną tego jest znikoma edukacja społeczna i wstydliwość pacjentów. Panuje też popularny mit, że młodych osób problem raka nie dotyczy – tymczasem grupą wiekową, w której ryzyko zapadnięcia na raka jądra jest najwyższe, są mężczyźni w wieku 14-35 lat. Przez swoje działania - zarówno masowe badania w kolejnych miastach, jak i akcje w mediach – Fundacja Kapitan Światełko stara się oswoić wszystkich z tym drażliwym tematem, odczarować go i zachęcić panów do dbania o siebie.

 

Po raz pierwszy do badań wykorzystywany jest podwójny gabinet – dwóch lekarzy może przeprowadzać USG w tym samym czasie, co znacząco przyspiesza badania i skraca czas oczekiwania. Badania USG są bezbolesne i nieinwazyjne, adresowane są do wszystkich mężczyzn między 18 a 40 rokiem życia. Testy PSA wykrywają markery nowotworowe z 1 kropli krwi. Na podstawie przeprowadzonych dotąd akcji, można śmiało powiedzieć, że żaden z pacjentów nie czekał w kolejce dłużej niż pół godziny. Na badania nie są prowadzone zapisy, decyduje kolejność przybycia. Zarówno badania USG, jak i przesiewowe testy poziomu PSA trwają jedynie kilka minut i nie wymagają żadnego przygotowania poza zachowaniem higieny osobistej. 

 

W prozdrowotną akcję „Zdrowie to męska rzecz” zaangażowały się cztery centra handlowe należące do Atrium. Do tej pory, poza bydgoskim centrum handlowym Focus, bezpłatnie można było przebadać się także w Galerii Dominikańskiej we Wrocławiu (1 października br.).

 

Najbliższe badania odbędą się już 22 października w Bytomiu, w centrum handlowym Atrium Plejada. Tam również użyty zostanie podwójny gabinet, więc nie trzeba obawiać się kolejek ani czasu oczekiwania. Lekarze będą przyjmować chętnych do badań w godzinach 10.00 - 20.00. Kolejnym miejscem organizacji akcji prozdrowotnej jest warszawskie Atrium Promenada (5 listopada br.)

 

Fundacja Kapitan Światełko od 2014 roku dba o męskie zdrowie intymne - nie tylko to fizyczne, ale także psychiczne poprzez rozmowy z mężczyznami o ich samopoczuciu, prowadzone szkolenia oraz edukację kiedy i gdzie szukać pomocy. Fundacja jest organizatorem jednej z najbardziej popularnych kampanii prozdrowotnych „Mosznowładcy – robimy to dla jaj”.

 

Więcej szczegółów na stronie www.focusbydgoszcz.pl/.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zboża i owoce – idealny duet na lato! Biuro prasowe
2024-06-26 | 07:35

Zboża i owoce – idealny duet na lato!

Z badania przeprowadzonego w ramach I edycji kampanii „Produkty zbożowe – pyszne i zdrowe!” wynika, że produkty zbożowe stosunkowo rzadko wykorzystywane są (przez niespełna
Zdrowie Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024
2024-06-25 | 13:00

Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024

Bezpłatne, szybkie testy w kierunku HIV, HCV i kiły oraz rozmowy o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową – oto co na Open’er Festival w Gdyni
Zdrowie Materace dla alergików – jak wybrać odpowiedni model?
2024-06-25 | 10:00

Materace dla alergików – jak wybrać odpowiedni model?

Materace zawsze tworzone są z myślą o komforcie użytkowników. Szacuje się, że około 20-30% populacji to alergicy. Dlatego powstało wiele produktów z myślą

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Podczas studiów uczyliśmy się żonglerki maczugami i popisów cyrkowych. Te umiejętności przydały mi się w zawodzie aktora

W pracy zawodowej kolejny raz przydały się Mateuszowi Banasiukowi umiejętności zdobyte w szkole aktorskiej. W spektaklu „Wypiór” wystawianym na scenie Teatru IMKA odtwórca roli Łukasza udowodnił, że potrafi perfekcyjnie żonglować, wzbudzając podziw widowni. W rozmowie z agencją Newseria Lifestyle artysta zdradza, że podczas studiów nauczył się jeszcze kilku innych sztuczek cyrkowych.