CH Focus podsumowuje sobotnią akcję prozdrowotną dla mężczyzn
15 października br. w CH Focus Bydgoszcz odbyła się prozdrowotna akcja „Zdrowie to męska rzecz”, polegająca na wykonaniu bezpłatnych badań profilaktycznych u mężczyzn: USG jąder i testy PSA. Sobotnia inicjatywa, przeprowadzona w ramach kampanii Mosznowładcy, spotkała się ogromnym zainteresowaniem ze strony bydgoszczan. Badaniu poddało się ponad 300 mężczyzn.
Bydgoszcz, to ósme pod względem wielkości miasto w Polsce, natomiast w ilości przeprowadzonych podczas sobotniej akcji badań, nie odbiega od dużych aglomeracji, takich jak Wrocław czy Gdańsk. Tego dnia w CH Focus przebadano 311 mężczyzn, z czego 223 poddano badaniu USG, i wykonano 106 testów PSA. Wykryto 1 guz jądra oraz 3 podwyższone wyniki w testach. Wszyscy panowie otrzymali instrukcje, co robić dalej.
Kampania Mosznowładcy skierowana jest do wszystkich, którym męskie zdrowie nie jest obojętne.
Na raka jądra zapada w Polsce 2.000 mężczyzn rocznie, Polska ma najwyższą w Europie śmiertelność (15% przy średniej w UE 5%). Natomiast na raka prostaty zachorowuje w Polsce każdego roku ponad 15.000. Jest to obecnie najczęściej diagnozowany nowotwór wśród mężczyzn. Wysoka śmiertelność wynika z późnego rozpoznania tych schorzeń, a przyczyną tego jest znikoma edukacja społeczna i wstydliwość pacjentów. Panuje też popularny mit, że młodych osób problem raka nie dotyczy – tymczasem grupą wiekową, w której ryzyko zapadnięcia na raka jądra jest najwyższe, są mężczyźni w wieku 14-35 lat. Przez swoje działania - zarówno masowe badania w kolejnych miastach, jak i akcje w mediach – Fundacja Kapitan Światełko stara się oswoić wszystkich z tym drażliwym tematem, odczarować go i zachęcić panów do dbania o siebie.
Po raz pierwszy do badań wykorzystywany jest podwójny gabinet – dwóch lekarzy może przeprowadzać USG w tym samym czasie, co znacząco przyspiesza badania i skraca czas oczekiwania. Badania USG są bezbolesne i nieinwazyjne, adresowane są do wszystkich mężczyzn między 18 a 40 rokiem życia. Testy PSA wykrywają markery nowotworowe z 1 kropli krwi. Na podstawie przeprowadzonych dotąd akcji, można śmiało powiedzieć, że żaden z pacjentów nie czekał w kolejce dłużej niż pół godziny. Na badania nie są prowadzone zapisy, decyduje kolejność przybycia. Zarówno badania USG, jak i przesiewowe testy poziomu PSA trwają jedynie kilka minut i nie wymagają żadnego przygotowania poza zachowaniem higieny osobistej.
W prozdrowotną akcję „Zdrowie to męska rzecz” zaangażowały się cztery centra handlowe należące do Atrium. Do tej pory, poza bydgoskim centrum handlowym Focus, bezpłatnie można było przebadać się także w Galerii Dominikańskiej we Wrocławiu (1 października br.).
Najbliższe badania odbędą się już 22 października w Bytomiu, w centrum handlowym Atrium Plejada. Tam również użyty zostanie podwójny gabinet, więc nie trzeba obawiać się kolejek ani czasu oczekiwania. Lekarze będą przyjmować chętnych do badań w godzinach 10.00 - 20.00. Kolejnym miejscem organizacji akcji prozdrowotnej jest warszawskie Atrium Promenada (5 listopada br.)
Fundacja Kapitan Światełko od 2014 roku dba o męskie zdrowie intymne - nie tylko to fizyczne, ale także psychiczne poprzez rozmowy z mężczyznami o ich samopoczuciu, prowadzone szkolenia oraz edukację kiedy i gdzie szukać pomocy. Fundacja jest organizatorem jednej z najbardziej popularnych kampanii prozdrowotnych „Mosznowładcy – robimy to dla jaj”.
Więcej szczegółów na stronie www.focusbydgoszcz.pl/.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.