Komunikaty PR

Ciemny ząb po leczeniu kanałowym - Czy można go rozjaśnić?

2020-09-04  |  09:00
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.07 MB )

Czarny, siny, brązowy, żółty – taki kolor może przybrać ząb, który był w leczony kanałowo.  Ta nieestetyczna zmiana barwy zęba ma duży wpływ na wygląd całego uzębienia. Nierzadko jest powodem dyskomfortu i zawstydzenia szczególnie dla osób, u których przebarwienia wyraźnie widoczne są na przednich zębach. Niestety tradycyjne metody wybielania w żadnym stopniu nie rozwiążą problemu. Czy istnieją zatem sposoby na to, żeby przywrócić przebarwionym po leczeniu kanałowym zębom pożądany i estetyczny wygląd?

 

Przebarwienia na zębach po leczeniu kanałowym to częste i naturalne zjawisko. Dzieje się tak, gdyż podczas procesu leczenia zęba niekiedy krew dostaje się do kanalików zębiny. Ponadto na zmianę barwy mogą oddziaływać także pierwiastki wchodzące w skład wypełnienia, czyli srebro, jod lub bar. Co ciekawe, trudno określić nawet przybliżony czas, kiedy może to nastąpić. U jednych ludzi dzieje się to szybciej, u innych trwa dłużej, a u niektórych może nie nastąpić nigdy. – Tak naprawdę wszystko zależy od naszego organizmu. Aczkolwiek nie ma w tym wypadku żadnej konkretnej reguły. Zjawisko ciemnienia zębów może wystąpić nawet po kilku latach – zaznacza Romana Markiewicz-Piotrowska, z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz. Niestety martwego zęba nie da się wybielić standardowymi sposobami, dlatego konieczne jest stosowanie specjalnych metod, które skutecznie likwidują problem.

Po pierwsze diagnostyka

Przede wszystkim konieczna jest wizyta u dentysty. Zanim jednak lekarz przystąpi do pracy niezbędne jest ustalenie, co tak naprawdę dzieje się z naszym zębem, żeby wykluczyć inne możliwości i schorzenia. W tym celu wykonuje się zdjęcie RTG aby sprawdzić, czy ząb został prawidłowo wyleczony. Jeśli okaże się, że tak nie jest, trzeba będzie poddać się ponownie leczeniu kanałowemu. Najczęstszym problemem jest nieprawidłowe wyczyszczenie kanału podczas poprzedniego zabiegu. Jeśli jednak ząb został wyleczony prawidłowo, to można przystąpić do jego wybielania. Oczywiście, jak przy każdym zabiegu, tak i w tym wypadku, istnieje kilka przeciwwskazań. Są nimi próchnica, nieszczelne wypełnienia, stan zapalny dziąseł, ciąża i karmienie piersią oraz alergia na składniki substancji wybielających. Jeśli żadna z nich nas nie dotyczy, możemy przystąpić do zabiegu.

Metody przywracania właściwego koloru

Opracowano dwie metody przywracania odpowiedniej barwy zębom po leczeniu kanałowym. Pierwsza z nich to tzw. walking bleach. – Polega ona na usunięciu przez dentystę wypełnienia i odpowiednim zabezpieczeniu korzenia zęba przed aktywnie działającym preparatem wybielającym. W dalszej kolejności do wnętrza zęba aplikuje się substancję wybielającą, a następnie całość zamykana jest szczelnym opatrunkiem – tłumaczy Markiewicz-Piotrowska. Zabieg nie kończy się zwykle na jednym razie. Najczęściej trzeba go powtarzać dwa do trzech razy, aż do osiągnięcia pożądanego efektu estetycznego. Jeśli uda się go uzyskać, należy zakończyć proces, usunąć preparat wybielający i wykonać nowe wypełnienie.

Alternatywnym sposobem walki z przebarwionymi zębami po leczeniu kanałowym jest tzw. power bleaching, czyli metoda termo-katalityczna. Pierwszy krok jest taki sam, jak w przypadku walking bleach, a więc trzeba usunąć wypełnienie i wytrawić komorę zęba kwasem. Następnie nakłada się preparat wybielający i podgrzewa około 5 minut.  Operacja ta jest powtarzana kilka razy, po czym należy wypłukać komorę zęba i założyć tymczasowe wypełnienie. Po kilku dniach trzeba pojawić się u stomatologa na wizytę kontrolną. Jeśli efekt jest zadowalający, wykonuje się docelowe wypełnienie i na tym kończy się procedura medyczna. Wybielanie tą metodą jest zdecydowanie szybsze niż pierwszą, gdyż trwa około 2-3 tygodni.

Komfortowe rozwiązania na stałe?

Niezależnie od tego, który sposób wybielania wybierzemy po konsultacji z naszym dentystą, efekt jaki zamierzamy osiągnąć, będzie podobny - odzyskamy naturalny kolor zębów. Warto mieć jednak na uwadze, że metody wybielania wewnętrznego mogą być nietrwałe, a czasem wiązać się z powikłaniami takimi jak resorbcją. Jeśli zależy nam na stałej i niezmiennej w czasie zmianie koloru, należy rozważyć założenie licówki lub korony, która dodatkowo wzmocni ząb po leczeniu kanałowym.

 

Więcej o zdrowym i pięknym uśmiechu na piotrowscybejnarowicz.pl

 

Ekspert:

Lekarz dentysta Romana Markiewicz – Piotrowska z Kliniki Piotrowscy & Bejnarowicz Stomatologia Mikroskopowa. Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, odbyła staż w Akademickim Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej. Doświadczenie zdobywała między innymi we Włoszech oraz w Stanach Zjednoczonych. Przez lata pracy zdobyła szeroką wiedzę w dziedzinie protetyki, implantoprotetyki, endodoncji oraz stomatologii zachowawczej, ucząc się od najlepszych dentystów na świecie. Ukończyła również podyplomowe studia z dziedziny coachingu zdrowia.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego? Biuro prasowe
2024-11-04 | 14:35

Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego?

W dzisiejszym dynamicznym świecie coraz więcej osób zgłasza dolegliwości związane z przewlekłym zmęczeniem, problemami ze snem, oraz brakiem energii, co wpływa nie tylko na ich
Zdrowie Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy
2024-10-30 | 14:10

Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy

Hipofosfatazja (HPP) to rzadkie schorzenie metaboliczne o podłożu genetycznym, które sprawia, że kości oraz zęby stają się słabe, kruche i podatne na złamania. U dzieci HPP objawia
Zdrowie Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins
2024-10-29 | 14:00

Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins

Centrum Designu DOMOTEKA świętowało swoje 18. urodziny w wyjątkowej atmosferze, łącząc miłośników dobrego wzornictwa, sztuki i filmu. W ramach jubileuszowego wydarzenia,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Gwiazdy

Piotr Zelt: Od dawna weryfikuję swoje nawyki. Gonię też wszystkich z mojego otoczenia, żeby oszczędzali wodę i porządnie segregowali śmieci

Aktor zauważa, że w dzisiejszych czasach ekologiczny styl życia powinien być nie tylko modą, ale wręcz koniecznością. Zwraca bowiem uwagę na przyspieszającą degradację naszego środowiska i konieczność weryfikacji własnych przyzwyczajeń. Dobitnie tłumaczy to również swoim bliskim i mobilizuje ich do odpowiedzialnego postępowania. Zdaniem Piotra Zelta kluczowe jest przede wszystkim oszczędzanie wody, bo za jakiś czas może jej zabraknąć w naszych kranach, a także segregowanie śmieci i ograniczenie zakupów nowych ubrań oraz urządzeń elektronicznych.

Handel

Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek

Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.