Komunikaty PR

Ciemny ząb po leczeniu kanałowym - Czy można go rozjaśnić?

2020-09-04  |  09:00
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.07 MB )

Czarny, siny, brązowy, żółty – taki kolor może przybrać ząb, który był w leczony kanałowo.  Ta nieestetyczna zmiana barwy zęba ma duży wpływ na wygląd całego uzębienia. Nierzadko jest powodem dyskomfortu i zawstydzenia szczególnie dla osób, u których przebarwienia wyraźnie widoczne są na przednich zębach. Niestety tradycyjne metody wybielania w żadnym stopniu nie rozwiążą problemu. Czy istnieją zatem sposoby na to, żeby przywrócić przebarwionym po leczeniu kanałowym zębom pożądany i estetyczny wygląd?

 

Przebarwienia na zębach po leczeniu kanałowym to częste i naturalne zjawisko. Dzieje się tak, gdyż podczas procesu leczenia zęba niekiedy krew dostaje się do kanalików zębiny. Ponadto na zmianę barwy mogą oddziaływać także pierwiastki wchodzące w skład wypełnienia, czyli srebro, jod lub bar. Co ciekawe, trudno określić nawet przybliżony czas, kiedy może to nastąpić. U jednych ludzi dzieje się to szybciej, u innych trwa dłużej, a u niektórych może nie nastąpić nigdy. – Tak naprawdę wszystko zależy od naszego organizmu. Aczkolwiek nie ma w tym wypadku żadnej konkretnej reguły. Zjawisko ciemnienia zębów może wystąpić nawet po kilku latach – zaznacza Romana Markiewicz-Piotrowska, z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz. Niestety martwego zęba nie da się wybielić standardowymi sposobami, dlatego konieczne jest stosowanie specjalnych metod, które skutecznie likwidują problem.

Po pierwsze diagnostyka

Przede wszystkim konieczna jest wizyta u dentysty. Zanim jednak lekarz przystąpi do pracy niezbędne jest ustalenie, co tak naprawdę dzieje się z naszym zębem, żeby wykluczyć inne możliwości i schorzenia. W tym celu wykonuje się zdjęcie RTG aby sprawdzić, czy ząb został prawidłowo wyleczony. Jeśli okaże się, że tak nie jest, trzeba będzie poddać się ponownie leczeniu kanałowemu. Najczęstszym problemem jest nieprawidłowe wyczyszczenie kanału podczas poprzedniego zabiegu. Jeśli jednak ząb został wyleczony prawidłowo, to można przystąpić do jego wybielania. Oczywiście, jak przy każdym zabiegu, tak i w tym wypadku, istnieje kilka przeciwwskazań. Są nimi próchnica, nieszczelne wypełnienia, stan zapalny dziąseł, ciąża i karmienie piersią oraz alergia na składniki substancji wybielających. Jeśli żadna z nich nas nie dotyczy, możemy przystąpić do zabiegu.

Metody przywracania właściwego koloru

Opracowano dwie metody przywracania odpowiedniej barwy zębom po leczeniu kanałowym. Pierwsza z nich to tzw. walking bleach. – Polega ona na usunięciu przez dentystę wypełnienia i odpowiednim zabezpieczeniu korzenia zęba przed aktywnie działającym preparatem wybielającym. W dalszej kolejności do wnętrza zęba aplikuje się substancję wybielającą, a następnie całość zamykana jest szczelnym opatrunkiem – tłumaczy Markiewicz-Piotrowska. Zabieg nie kończy się zwykle na jednym razie. Najczęściej trzeba go powtarzać dwa do trzech razy, aż do osiągnięcia pożądanego efektu estetycznego. Jeśli uda się go uzyskać, należy zakończyć proces, usunąć preparat wybielający i wykonać nowe wypełnienie.

Alternatywnym sposobem walki z przebarwionymi zębami po leczeniu kanałowym jest tzw. power bleaching, czyli metoda termo-katalityczna. Pierwszy krok jest taki sam, jak w przypadku walking bleach, a więc trzeba usunąć wypełnienie i wytrawić komorę zęba kwasem. Następnie nakłada się preparat wybielający i podgrzewa około 5 minut.  Operacja ta jest powtarzana kilka razy, po czym należy wypłukać komorę zęba i założyć tymczasowe wypełnienie. Po kilku dniach trzeba pojawić się u stomatologa na wizytę kontrolną. Jeśli efekt jest zadowalający, wykonuje się docelowe wypełnienie i na tym kończy się procedura medyczna. Wybielanie tą metodą jest zdecydowanie szybsze niż pierwszą, gdyż trwa około 2-3 tygodni.

Komfortowe rozwiązania na stałe?

Niezależnie od tego, który sposób wybielania wybierzemy po konsultacji z naszym dentystą, efekt jaki zamierzamy osiągnąć, będzie podobny - odzyskamy naturalny kolor zębów. Warto mieć jednak na uwadze, że metody wybielania wewnętrznego mogą być nietrwałe, a czasem wiązać się z powikłaniami takimi jak resorbcją. Jeśli zależy nam na stałej i niezmiennej w czasie zmianie koloru, należy rozważyć założenie licówki lub korony, która dodatkowo wzmocni ząb po leczeniu kanałowym.

 

Więcej o zdrowym i pięknym uśmiechu na piotrowscybejnarowicz.pl

 

Ekspert:

Lekarz dentysta Romana Markiewicz – Piotrowska z Kliniki Piotrowscy & Bejnarowicz Stomatologia Mikroskopowa. Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, odbyła staż w Akademickim Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej. Doświadczenie zdobywała między innymi we Włoszech oraz w Stanach Zjednoczonych. Przez lata pracy zdobyła szeroką wiedzę w dziedzinie protetyki, implantoprotetyki, endodoncji oraz stomatologii zachowawczej, ucząc się od najlepszych dentystów na świecie. Ukończyła również podyplomowe studia z dziedziny coachingu zdrowia.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zboża i owoce – idealny duet na lato! Biuro prasowe
2024-06-26 | 07:35

Zboża i owoce – idealny duet na lato!

Z badania przeprowadzonego w ramach I edycji kampanii „Produkty zbożowe – pyszne i zdrowe!” wynika, że produkty zbożowe stosunkowo rzadko wykorzystywane są (przez niespełna
Zdrowie Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024
2024-06-25 | 13:00

Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024

Bezpłatne, szybkie testy w kierunku HIV, HCV i kiły oraz rozmowy o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową – oto co na Open’er Festival w Gdyni
Zdrowie Nowe perspektywy w leczeniu schorzeń układu nerwowego
2024-06-25 | 08:39

Nowe perspektywy w leczeniu schorzeń układu nerwowego

W trakcie swojego życia, jedna na trzy osoby w Polsce zachoruje na schorzenie układu nerwowego[1]. Obecnie około 5 milionów Polek i Polaków potrzebuje wsparcia neurologicznego, a

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Martyna Wojciechowska: Pokolenie Z jest bardzo samotne i nie radzi sobie z codziennymi problemami. Jako mama nauczyłam się bardziej słuchać i więcej pytać, niż mówić

Dziennikarka podkreśla, że martwi się o pokolenie Z, bo z jej obserwacji i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że czują się oni bardzo samotni i wręcz przerastają ich codzienne problemy. Sami nie potrafią sobie z nimi poradzić, a niestety często też nie mogą liczyć na wysłuchanie, wsparcie i pomoc ze strony dorosłych. Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że ona również popełniła wiele błędów wychowawczych, bo wydawało jej się, że sama najlepiej wie, czego potrzebuje jej córka, bez pytania dziewczynki o zdanie. W porę jednak dostrzegła swój błąd i teraz już wie, że dzieci najbardziej oczekują od rodziców poświęcenia im uwagi i czasu, a także zrozumienia ich emocji.

Edukacja

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Edukacja dzieci może zapobiec katastrofalnym skutkom i uratować życie dorosłym

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna śmierci i trzecia najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Niewystarczająca wiedza i brak umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu sprawiają, że większość pacjentów zgłasza się do szpitali zbyt późno. W odpowiedzi na ten problem powstał program FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1–3. – Chcemy wykorzystać entuzjazm dzieci, aby to one stały się nauczycielami dla swoich dziadków – mówi Jan van der Merwe, międzynarodowy koordynator programu FAST Heroes, lider Inicjatywy Angels.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Żałuję, że dzisiaj tak rzadko pisze się sztuki wierszem. Dla aktora to prawdziwy sprawdzian umiejętności

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Wypiór” w Teatrze IMKA. Zaznacza, że wielkim atutem spektaklu jest tekst napisany klasycznym trzynastozgłoskowcem z zachowaną średniówką po siódmej sylabie, ale traktujący o bieżących problemach młodych ludzi i w niebanalny sposób komentujący otaczającą rzeczywistość. Mateusz Banasiuk zapewnia, że on sam bardzo lubi grać w sztukach napisanych wierszem i żałuje, że twórcy teatralni odchodzą już od tej formy. Przyznaje też, że w tym przypadku nie ma mowy o improwizacji. Trzeba się wykazać niezwykłą dokładnością, by nie zgubić żadnego słowa, bo wtedy zostanie zaburzony cały rytm.