Komunikaty PR

Copernicus: CAMS monitoruje wczesne nadejście wiosny w Europie i intensyfikację

2022-04-01  |  16:00
Biuro prasowe
Kontakt
Barbara Kurzejewska
Made in PR

Ul. Wejnerta 26 lok. 2
02-619 Warszawa
b.kurzejewska|madeinpr.pl| |b.kurzejewska|madeinpr.pl
602 557 755
https://madeinpr.pl/

Prognozy dotyczące pyłku, opracowane przez Usługę Monitorowania Atmosfery Copernicus, pokazują szybko rosnący poziom pyłku brzozy w niektórych częściach Europy. Duża koncentracja pyłku w połączeniu ze złą jakością powietrza, która wpływa na te regiony, może nasilać objawy alergii.

Prognozy Usługi Monitorowania Atmosfery Copernicus (CAMS) od 18 marca wykazują rosnące stężenie pyłku brzozy na obszarach Francji, krajów Beneluksu, północnych Włoch, Szwajcarii i południowych Niemiec. Ziarna pyłku mogą być przenoszone przez wiatr, prawdopodobnie przemierzając duże odległości z miejsca, w którym zostały wyemitowane. Pyłek brzozy ma wpływ na wielu alergików wiosną, a dość wczesne i wysokie poziomy, których doświadczamy teraz, są powiązane z niedawnymi gorącymi i suchymi warunkami w całej Europie, które umożliwiły wczesne sezonowe uwalnianie pyłku z drzew.

Chociaż wysokie stężenie pyłków i zanieczyszczenia powietrza mają bardzo różne pochodzenie, to w połączeniu mogą pogorszyć objawy u osób cierpiących na alergie. Jakość powietrza jest uznawana za kluczową dla zdrowia ludzkiego, a wysokie stężenie zanieczyszczeń powietrza, w tym pyłu i gazów, takich jak dwutlenek azotu i ozon, mogą mieć negatywny wpływ, na przykład na układ oddechowy i odporność u osób z wcześniej zdiagnozowanymi schorzeniami, takimi jak astma. CAMS stale monitoruje globalny skład atmosfery i regionalną jakość powietrza w Europie. Od początku roku obejmuje to także niedawne przemieszczanie się pyłu saharyjskiego na północ przez Półwysep Iberyjski i całą Europę, gdzie oprócz innych źródeł zanieczyszczeń przyczyniło się to do pogorszenia jakości powietrza. Ponadto CAMS monitorował podwyższone zanieczyszczenie powietrza w północnej Europie w ciągu ostatnich dwóch tygodni marca, dostarczając dane w czasie rzeczywistym, które można wykorzystać do monitorowania wcześniejszych obserwacji danych atmosferycznych, a także prognoz.

Aby osoby zagrożone mogły podejmować świadome decyzje dotyczące ich zdrowia, CAMS udostępnia prognozy dotyczące pyłków i jakości powietrza, które są codziennie aktualizowane w CAMS Atmosphere Data Store, który oferuje również łatwe w użyciu interfejsy API.

Wraz z monitorowaniem pyłków w Europie, dane CAMS stale monitorują jakość powietrza w skali europejskiej i globalnej. Wszystkie dane CAMS są bezpłatne i ogólnodostępne także w CAMS Atmosphere Data Store. Dane mogą być wykorzystywane do dostarczania użytkownikom krytycznych informacji poprzez codzienne analizy i prognozy monitorowania zdarzeń związanych z zanieczyszczeniami powietrza, takimi jak transport i emisja dymu z pożarów na całym świecie, a także inne niedawne zdarzenia, jak rekordowo wysoka intensywność pożarów obserwowana w Ameryce Południowej od stycznia do marca 2022 r.

Vincent-Henri Peuch, dyrektor Usługi Monitorowania Atmosfery Copernicus, komentuje: „Zmieniające się warunki klimatyczne i zmienność pomiędzy latami mają istotny wpływ na początek i zakres sezonu uwalniania każdego rodzaju pyłku. Zaawansowane możliwości modelowania, takie jak te wykorzystywane przez CAMS, są wymagane, aby odpowiednio uwzględnić te skutki, a także wziąć pod uwagę przenoszenie pyłków z wiatrem na odległościach sięgających czasami setek kilometrów. CAMS zdaje sobie sprawę, że szczególnie ważne dla osób dotkniętych chorobą i ich lekarzy jest posiadanie wiarygodnych informacji i danych na temat poziomu stężenia pyłków oraz jakości powietrza w miejscu ich zamieszkania, aby podejmować świadome decyzje dotyczące zdrowia”.

Więcej informacji o tym, jak CAMS monitoruje tegoroczny wczesny sezon pylenia w warunkach niskiej jakości powietrza, można znaleźć na stronie internetowej


Więcej informacji o tym, jak CAMS pomaga w walce z objawami alergii na pyłki, znajdziesz na stronie internetowej oraz w Copernicus Atmosphere Data Store:

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Made in PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem Biuro prasowe
2024-09-27 | 10:10

Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem

Niezależnie od momentu rozpoznania choroby hematoonkologicznej, takiej jak np. przewlekła białaczka limfatyczna czy szpiczak plazmocytowy,  każdy pacjent powinien mieć świadomość, że
Zdrowie Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?
2024-09-27 | 01:00

Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?

Krótkowzroczność, jest coraz powszechniejszą wadą wzroku u dzieci i młodzieży. Jedną z jej najczęstszych przyczyn jest nadmierne wydłużenie osiowe gałki ocznej. Wada ta powoduje
Zdrowie Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?
2024-09-25 | 13:17

Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?

W dniach 20-21 września 2024 r. odbyła się 23. edycja Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie”, podczas której omawiano bieżącą sytuację

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Muzyka

Zespół Enej: Na Ziemi mamy skrajności – od suszy po ulewę. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci

Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha z zespołu Enej przyznają, że obawiają się skutków suszy, która negatywnie wpływa na rolnictwo, czy ulewnych opadów deszczu prowadzących do powodzi i podtopień. Niestety klimat się ociepla i coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami w pogodzie, a wszystkie anomalie odczuwamy w naszych portfelach. Muzycy zdają sobie więc sprawę z tego, jak ważne jest uzmysłowienie społeczeństwu rangi problemu i propagowanie kultury ekologicznej. Chodzi też o to, aby wzbudzić poczucie odpowiedzialności za stan środowiska, bo lekkomyślność i zaniedbania mogą jeszcze pogorszyć sytuację.

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.