Komunikaty PR

Ćwiczysz i nie wiesz, co jeść po treningu?

2023-02-17  |  10:00
Biuro prasowe

Ćwiczysz i nie wiesz, co  jeść po treningu, aby przyniósł on najlepsze rezultaty? – podpowiada dietetyk Dobry Squad Anna Mazgaj.

 

No dobrze… udało się! Dałeś z siebie wszystko, wypociłeś siódme poty, ukończyłeś trening… i … przyszedł straszny głód! Łapiesz za coś na szybko, bo przecież żyjesz w biegu i nie masz czasu na skomplikowany posiłek. A potem przychodzi refleksja.. Czy to było na pewno dla mnie dobre? Czy jeśli dalej będę tak jeść to czy moje treningi mają w ogóle sens i dadzą oczekiwane rezultaty?

Czym jest okno anaboliczne i czy faktycznie istnieje?

W wielu miejscach można spotkać się ze stwierdzeniem, że po treningu należy jak najszybciej dostarczyć organizmowi posiłek. W jednym przypadku mówi się o 30 minutach, czasem mówi się o tzw. „złotej godzinie”. Nasze mięśnie zmęczone po treningu są spragnione szybkiego uzupełnienia energii. Można to porównać do gąbki – im bardziej ją wyciśniesz tym więcej będzie w stanie wchłonąć. Prawdą jest, że Twoje mięśnie po wykonaniu aktywności potrzebują energii – czego dokładnie? Białka i węglowodanów – o tym za chwilę. Jednak mitem jest tak krótki czas na dostarczenie posiłku po wykonaniu treningu. Według badań naukowych Twoje mięśnie jeszcze przez 24 godziny od aktywności będą uwrażliwione na działanie treningu i białka.  Czy to oznacza, że przez dobę od zakończonego wysiłku możesz nic nie jeść? No nie do końca! W tym czasie powinieneś zadbać o dostarczenie odpowiedniej ilości białka i węglowodanów, w jednym lub kilku posiłkach (w zależności od godziny, o której aktywność miała miejsce), bo właśnie w tym czasie Twoje mięśnie wykorzystają te składniki najlepiej.

 

Ile białka i ile węglowodanów – czyli konkrety!

Po treningu warto, abyś zapewnił swojemu organizmowi ok. 0,3 g białka/ każdy kilogram masy ciała, czyli przeliczając to odpowiednio na np. średnie 70 kg – zadbaj, aby zjeść ok. 20 g białka. I to ono jest tak naprawdę najważniejsze. Badania pokazują, że nawet jeśli nie zadbasz o podaż węglowodanów to dostarczone aminokwasy zostaną dobrze wykorzystane do budowy Twoich mięśni.

Jednak węglowodany mogą być ważne z innego punktu widzenia. Jeśli długotrwale będziesz o nich zapominać może to znacząco obniżyć Twój poziom energii do wykonywania aktywności, poprzez co Twoje treningi będą miały zdecydowanie mniej mocy! Podczas treningu siłowego możesz bowiem stracić aż 25-40% zapasów glikogenu mięśniowego. Warto zatem zadbać o uzupełnienie tych strat, aby móc dalej działać w pełni sił.

Czy istnieje idealny posiłek po treningu?

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista.. bo Twoje mięśnie wykorzystają tak naprawdę wszystko co im dasz zachowując odpowiednią dawkę przede wszystkim białka. Natomiast musimy pamiętać, że jedzenie to nie tylko sposób na dostarczenie energii, ale przede wszystkim wielu witamin, składników mineralnych i innych cennych substancji dla Twojego organizmu. Po drugie – naprawdę łatwo przeszacować ilość spalonych kalorii podczas aktywności, a kiedy chcemy widzieć efekty musimy mieć je w ryzach. Sięgając po pączka szybko uzupełnimy energię.. ale cóż z tego, skoro nie ma w nim prawie w ogóle tak ważnego białka, sam w sobie ma ponad 300 kcal (czy aby na pewno tyle spaliłeś na treningu?), a ponad 30% jego wartości odżywczej to sam tłuszcz (w dodatku niezdrowy!), który przypadku posiłku potreningowego kompletnie nie ma znaczenia.  O wiele korzystniejszym rozwiązaniem, jeśli potrzebujesz szybkiej i sensownej przekąski po aktywności może być Baton Dobry Squad z linii Protein. Na prosty skład, a jednocześnie da Ci dawkę białka i uzupełni poziom energii poprzez węglowodany!

Podsumowanie

Pamiętaj, że nie musisz na jednej nodze w szatni na siłowni kombinować posiłku, bo okno anaboliczne to mit. Zadbaj o to jednak, by po zakończonym treningu Twoje posiłki zawierały zarówno białko, jak i węglowodany. Pamiętaj, że przebudowa Twoich mięśni trwa nie 30 czy 60 minut, ale aż 24 godziny po zakończonym treningu, więc przemyśl na spokojnie i zadbaj o dobre i wartościowe przekąski i posiłki, aby cieszyć się jeszcze lepszymi efektami swojej ciężkiej pracy! 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Neurologiczne choroby rzadkie w Lublinie leczą modelowo Biuro prasowe
2025-05-15 | 17:00

Neurologiczne choroby rzadkie w Lublinie leczą modelowo

Pod hasłem „choroby rzadkie” kryje się długa lista różnych i w większości uwarunkowanych genetycznie schorzeń. – Patrząc na te choroby zbiorczo, okazuje
Zdrowie Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie
2025-05-08 | 17:00

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Kampania edukacyjna „Sto żyć. ALS” Stowarzyszenia Dignitas Dolentium przedstawia poruszającą historię Barbary Gołubowskiej, pacjentki z SOD1-ALS. Stwardnienie zanikowe
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Problemy społeczne

Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.