Komunikaty PR

Ćwiczysz i nie wiesz, co jeść po treningu?

2023-02-17  |  10:00
Biuro prasowe

Ćwiczysz i nie wiesz, co  jeść po treningu, aby przyniósł on najlepsze rezultaty? – podpowiada dietetyk Dobry Squad Anna Mazgaj.

 

No dobrze… udało się! Dałeś z siebie wszystko, wypociłeś siódme poty, ukończyłeś trening… i … przyszedł straszny głód! Łapiesz za coś na szybko, bo przecież żyjesz w biegu i nie masz czasu na skomplikowany posiłek. A potem przychodzi refleksja.. Czy to było na pewno dla mnie dobre? Czy jeśli dalej będę tak jeść to czy moje treningi mają w ogóle sens i dadzą oczekiwane rezultaty?

Czym jest okno anaboliczne i czy faktycznie istnieje?

W wielu miejscach można spotkać się ze stwierdzeniem, że po treningu należy jak najszybciej dostarczyć organizmowi posiłek. W jednym przypadku mówi się o 30 minutach, czasem mówi się o tzw. „złotej godzinie”. Nasze mięśnie zmęczone po treningu są spragnione szybkiego uzupełnienia energii. Można to porównać do gąbki – im bardziej ją wyciśniesz tym więcej będzie w stanie wchłonąć. Prawdą jest, że Twoje mięśnie po wykonaniu aktywności potrzebują energii – czego dokładnie? Białka i węglowodanów – o tym za chwilę. Jednak mitem jest tak krótki czas na dostarczenie posiłku po wykonaniu treningu. Według badań naukowych Twoje mięśnie jeszcze przez 24 godziny od aktywności będą uwrażliwione na działanie treningu i białka.  Czy to oznacza, że przez dobę od zakończonego wysiłku możesz nic nie jeść? No nie do końca! W tym czasie powinieneś zadbać o dostarczenie odpowiedniej ilości białka i węglowodanów, w jednym lub kilku posiłkach (w zależności od godziny, o której aktywność miała miejsce), bo właśnie w tym czasie Twoje mięśnie wykorzystają te składniki najlepiej.

 

Ile białka i ile węglowodanów – czyli konkrety!

Po treningu warto, abyś zapewnił swojemu organizmowi ok. 0,3 g białka/ każdy kilogram masy ciała, czyli przeliczając to odpowiednio na np. średnie 70 kg – zadbaj, aby zjeść ok. 20 g białka. I to ono jest tak naprawdę najważniejsze. Badania pokazują, że nawet jeśli nie zadbasz o podaż węglowodanów to dostarczone aminokwasy zostaną dobrze wykorzystane do budowy Twoich mięśni.

Jednak węglowodany mogą być ważne z innego punktu widzenia. Jeśli długotrwale będziesz o nich zapominać może to znacząco obniżyć Twój poziom energii do wykonywania aktywności, poprzez co Twoje treningi będą miały zdecydowanie mniej mocy! Podczas treningu siłowego możesz bowiem stracić aż 25-40% zapasów glikogenu mięśniowego. Warto zatem zadbać o uzupełnienie tych strat, aby móc dalej działać w pełni sił.

Czy istnieje idealny posiłek po treningu?

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista.. bo Twoje mięśnie wykorzystają tak naprawdę wszystko co im dasz zachowując odpowiednią dawkę przede wszystkim białka. Natomiast musimy pamiętać, że jedzenie to nie tylko sposób na dostarczenie energii, ale przede wszystkim wielu witamin, składników mineralnych i innych cennych substancji dla Twojego organizmu. Po drugie – naprawdę łatwo przeszacować ilość spalonych kalorii podczas aktywności, a kiedy chcemy widzieć efekty musimy mieć je w ryzach. Sięgając po pączka szybko uzupełnimy energię.. ale cóż z tego, skoro nie ma w nim prawie w ogóle tak ważnego białka, sam w sobie ma ponad 300 kcal (czy aby na pewno tyle spaliłeś na treningu?), a ponad 30% jego wartości odżywczej to sam tłuszcz (w dodatku niezdrowy!), który przypadku posiłku potreningowego kompletnie nie ma znaczenia.  O wiele korzystniejszym rozwiązaniem, jeśli potrzebujesz szybkiej i sensownej przekąski po aktywności może być Baton Dobry Squad z linii Protein. Na prosty skład, a jednocześnie da Ci dawkę białka i uzupełni poziom energii poprzez węglowodany!

Podsumowanie

Pamiętaj, że nie musisz na jednej nodze w szatni na siłowni kombinować posiłku, bo okno anaboliczne to mit. Zadbaj o to jednak, by po zakończonym treningu Twoje posiłki zawierały zarówno białko, jak i węglowodany. Pamiętaj, że przebudowa Twoich mięśni trwa nie 30 czy 60 minut, ale aż 24 godziny po zakończonym treningu, więc przemyśl na spokojnie i zadbaj o dobre i wartościowe przekąski i posiłki, aby cieszyć się jeszcze lepszymi efektami swojej ciężkiej pracy! 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zboża i owoce – idealny duet na lato! Biuro prasowe
2024-06-26 | 07:35

Zboża i owoce – idealny duet na lato!

Z badania przeprowadzonego w ramach I edycji kampanii „Produkty zbożowe – pyszne i zdrowe!” wynika, że produkty zbożowe stosunkowo rzadko wykorzystywane są (przez niespełna
Zdrowie Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024
2024-06-25 | 13:00

Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024

Bezpłatne, szybkie testy w kierunku HIV, HCV i kiły oraz rozmowy o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową – oto co na Open’er Festival w Gdyni
Zdrowie Materace dla alergików – jak wybrać odpowiedni model?
2024-06-25 | 10:00

Materace dla alergików – jak wybrać odpowiedni model?

Materace zawsze tworzone są z myślą o komforcie użytkowników. Szacuje się, że około 20-30% populacji to alergicy. Dlatego powstało wiele produktów z myślą

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Podczas studiów uczyliśmy się żonglerki maczugami i popisów cyrkowych. Te umiejętności przydały mi się w zawodzie aktora

W pracy zawodowej kolejny raz przydały się Mateuszowi Banasiukowi umiejętności zdobyte w szkole aktorskiej. W spektaklu „Wypiór” wystawianym na scenie Teatru IMKA odtwórca roli Łukasza udowodnił, że potrafi perfekcyjnie żonglować, wzbudzając podziw widowni. W rozmowie z agencją Newseria Lifestyle artysta zdradza, że podczas studiów nauczył się jeszcze kilku innych sztuczek cyrkowych.