„Czad i Ogień” – strażacy przypominają o śmiercionośnych zagrożeniach
Pokazy gaszenia gorącego oleju, efektowne wybuchy dezodorantów (wszystko pod kontrolą!), prezentacje ratownictwa technicznego, pojazdy gaśnicze i ścianka wspinaczkowa – to tylko część z wielu aktywności, jakie zaplanowano podczas sobotniego (07.10) wydarzenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi w Manufakturze.
„Czad i Ogień”
07.10, godz. 10:00 – 20:00, rynek Manufaktury
To już tradycja – jesienią do Manufaktury przyjeżdżają strażacy, by uświadamiać łodzian, że czad, nazywany cichym zabójcą, jest niezwykle groźny: niewidoczny, niewyczuwalny, potrafi zabić nawet w kilka minut
W najbliższą sobotę na rynku Manufaktury zaplanowano kilka dynamicznych pokazów, które śmiało można określić mianem „czego nie wolno robić w domu”. Strażacy zaprezentują, jak zachowuje się rozgrzany tłuszcz w kontakcie z wodą, a także jak niebezpieczny może być wybuch puszki z dezodorantem. Poprowadzą także pokazy ratownictwa technicznego oraz chemicznego.
Na Rynku Włókniarek Łódzkich będą też czekać atrakcje dla najmłodszych. – Przygotowaliśmy pokaz samochodów pożarniczych, wśród których znalazł się jeden z trzech w województwie samochodów dowodzenia i łączności. Na rynku stanie także ścianka wspinaczkowa, a najmłodszych do zabawy zaproszą szczudlarze – mówi Jędrzej Pawlak, rzecznik KW PSP w Łodzi.
Przez cały dzień będzie można wygrywać w konkursach dualne czujniki dymu i tlenku węgla. Urządzania te służą do wykrywania zagrożenia odpowiednio wcześnie, dzięki czemu możemy się ewakuować odpowiednio szybko.
Strażacy zapraszają do Manufaktury w godzinach 10:00 – 22:00.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.