Człowiek Medykowi Człowiekiem. GE Healthcare wspiera pielęgniarki
Grayling Poland
Al. Jerozolimskie 96
00-807 Warszawa
dorota.kwiatkowska|grayling.com| |dorota.kwiatkowska|grayling.com
607 102 439
https://www.grayling.com/pl/pl
12 maja na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej. Jak wskazują dane OECD, pod względem dostępu do kadry pielęgniarskiej Polska pozostaje w samym ogonie Europy – na 1 pielęgniarkę w naszym kraju przypada ponad 192 pacjentów, podczas gdy średnia europejska to o ponad 70 pacjentów mniej[1]. Warto podkreślić, że pielęgniarki, pielęgniarze i położne są niezbędnym personelem medycznym i towarzyszą pacjentom oraz ich rodzinom w różnorodnych sytuacjach – od pierwszych dni życia noworodków, przez planowe zabiegi i rekonwalescencję po nich, po pobyt na OIOM, czy opiekę w ostatnich dniach życia. Mimo to, w ostatnim czasie, kiedy tak szczególnie ważna i potrzebna jest pomoc personelu medycznego, coraz częściej dochodzi do ataków oraz stosowania mowy nienawiści wobec osób pracujących w sektorze zdrowia.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej, oprócz życzeń dla ponad 330 tys. kobiet oraz mężczyzn, zajmujących się pielęgniarstwem oraz położnictwem w Polsce[2], którzy codziennie z ogromną odpowiedzialnością wpierają potrzebujących pacjentów, GE Healthcare przygotowało infografikę, w której podkreślone zostały prawa nie tylko pielęgniarek, ale wszystkich pracowników ochrony zdrowia. Grafika, będąca formą podziękowania za codzienny trud, poświęcenie i profesjonalizm, ma wskazywać, że wykonywana przez nich praca, to nie tylko cała lista obowiązków, wynikających z odpowiedzialności za cudze zdrowie i życie. To również prawa, o których – z troski o kondycję psychiczną oraz komfort pracy – powinni pamiętać nie tylko sami zainteresowani, ale również ich pracodawcy oraz pacjenci i ich rodziny.
Ponadto, doceniając rolę pielęgniarek, pielęgniarzy, położnych, a także techniczek i techników, która w polskim systemie ochrony zdrowia pozostaje nieoceniona, GE Healthcare wesprze ich w dbaniu o higienę psychiczną. W organizowanym przez firmę projekcie edukacyjno-wspierającym, składającym się z 7 filmów-kursów weźmie udział od 400 do 500 uczestników. Filmy powstaną we współpracy z Adrianną Sobol – psychoonkolog, wykładowczynią Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wśród tematów poruszanych podczas kursów znajdą się m.in. komunikacja z pacjentem; motywacja i asertywność – umiejętność stawiania granic sobie i pacjentom; wtórny zespół stresu pourazowego (STS) – osobista ochrona przed skutkami ciągłego przebywania w trudnych sytuacjach, czy higiena emocjonalno-zawodowa – umiejętność zadbania o siebie oraz przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu.
– Personel medyczny, ze względu na wielką odpowiedzialność, jaką ponosi za zdrowie i życie innych, jest szczególnie narażony na pracę w warunkach stresowych, czego następstwem mogą być długotrwałe konsekwencje dla zdrowia psychicznego. Aby móc wykonywać swoje obowiązki z należytą dokładnością i skupieniem, zarówno pielęgniarki, jak i lekarze czy technicy, powinni dbać o własną higienę emocjonalną. Ich komfort psychiczny wpływa bowiem na jakość pracy, motywację, relację z pacjentem i zespołem oraz życie osobiste. Ważne jest również, aby medycy wiedzieli, w jaki sposób troszczyć się o swój stan psychiczny oraz umieli rozpoznawać zachodzące w nim zmiany. Pamiętajmy, że pracownicy służby zdrowia, którzy na co dzień wspierają innych, sami także potrzebują wsparcia, pozwalającego im na redukcję stresu. – komentuje Adrianna Sobol, psychoonkolog oraz wykładowczyni WUM.
O GE Healthcare:
Wykorzystując dane i analizy z zakresu sprzętu, oprogramowania i biotechnologii, GE Healthcare jest wiodącym producentem i dostawcą urządzeń do obrazowania, z ponad 100-letnim doświadczeniem. Jako przedsiębiorca świadomie działający w obszarze biznesu medycznego, GE Healthcare chce być partnerem nie tylko dla swoich klientów, ale również dla docelowych odbiorców sprzętu – personelu medycznego oraz pacjentów. Mając to na względzie, stale pracujemy nad poprawą komfortu użytkowania go oraz angażuje się społecznie, m.in. organizuje warsztaty dla pielęgniarek, techników i specjalistów z danej dziedziny, a także wspiera inicjatywy na rzecz pacjentów, jak BRA Day czy Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Śledź nas na Facebook, LinkedIn, Twitter lub ge.com, aby mieć dostęp do najnowszych informacji.
[1] https://www.oecd-ilibrary.org/sites/health_glance_eur-2018-51-en/index.html?itemId=/content/component/health_glance_eur-2018-51-en
[2] https://nipip.pl/liczba-pielegniarek-poloznych-zarejestrowanych-zatrudnionych/
Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego?
Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy
Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Uroda
M. Klajda (Miss Polonia 2024): Medycyna estetyczna to forma leczenia kompleksów. Każdy powinien sam zadecydować o ingerencji w swój wygląd
Choć medycyna estetyczna jest branżą bardzo atrakcyjną i perspektywiczną, to jednak taka ścieżka kariery nie była dla Miss Polski 2024 idealnym rozwiązaniem. Nie zdecydowała się rozwijać w tym właśnie kierunku, ale śledzi rozwój tej dziedziny. Maja Klajda nie krytykuje, ani też nie chwali tych, którzy decydują się na poszczególne zabiegi. Jej zdaniem, to indywidualna sprawa, zachęca jednak do podejmowania mądrych decyzji.
Konsument
Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.
Ochrona środowiska
Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat
Wartość rynku roślinnego w Polsce przekroczyła już wartość 1 mld zł. Roślinne zamienniki nabiału stanowią ponad połowę tej kategorii, a silną pozycję w sprzedaży mają alternatywy dla mleka – wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Polski rynek z rocznymi wydatkami rzędu 4,23 euro na osobę wciąż jednak odbiega od kwot wydawanych na żywność roślinną na Zachodzie. Branża liczy na wsparcie państwa w wykorzystaniu potencjału konsumentów.