Czy czyścisz zęby czystą szczoteczką?
Nawyk codziennego mycia zębów jest nam wpajany od najmłodszych lat. Świadomość związana z higieną jamy ustnej ciągle rośnie, nowoczesna technologia wspiera nas w dokładnym szczotkowaniu a szczoteczki do zębów można kupić już niemal wszędzie. Jednak bardzo często zapominamy o tym, że o szczoteczkę do zębów również należy prawidłowo dbać.
Jak często wymieniać szczoteczkę?
Eksperci marki Oclean – producenta innowacyjnych urządzeń do higieny jamy ustnej rekomendują wymianę końcówki w szczoteczce sonicznej co 3 miesiące, po każdej chorobie w jamie ustnej i zawsze, gdy tylko włókna szczoteczki zmienią swój pierwotny kształt tak jak wymianę szczoteczki manualnej co 3 miesiące. Końcówka szczoteczki składa się z setek włókien, które tworzą głowicę. Nie wszystkie włókna są tej samej długości, ustawione pod tym samym kątem i o tym samym kolorze. Choć są to bardzo wytrzymałe konstrukcje, to jednak w końcu przychodzi ten czas, gdy włókna tracą swoje właściwości i trzeba je wymienić, mimo że jeszcze nie są widoczne objawy zużycia.
W 2013 roku, przeprowadzono badanie, z którego jasno wynika, że już po 40 dniach korzystania ze szczoteczki do zębów, jej włókna pęcznieją, co zmniejsza skuteczność. Badanie wykazało również, że u osób, które po takim okresie użytkowania końcówki szczoteczki nie wymieniły jej na nową, nagromadziło się więcej płytki nazębnej.
Wcześniej również przeprowadzono przynajmniej dwa badania nad zużytymi główkami i one także wykazały, że starsze szczoteczki do zębów są dużo mniej skuteczne, jeśli chodzi o eliminację płytki nazębnej. Zaś ta jest przyczyną chorób dziąseł i próchnicy.
Co mieszka w naszej szczoteczce?
Jak mówi Sylwia K.Drobik - KOL & Medical Director Oclean „Po umyciu zębów włókna szczoteczki czy to manualnej czy elektrycznej obowiązkowo muszą być dokładnie oczyszczone ale nie tylko. Równie ważne jest to, aby zostały osuszone. Jednak – kto o tym pamięta? Mało kto, dlatego często włókna pozostają wilgotne. Wilgoć zaś w połączeniu z wysokimi temperaturami, jakie panują zazwyczaj w mieszkaniu, stanowi doskonałe warunki do szybkiego namnażania się niebezpiecznych bakterii, wirusów i grzybów, które następnie trafiają do naszej jamy ustnej podczas każdego szczotkowania. Dowiedziono w badaniach, że jeśli szczoteczki do zębów przechowujemy w łazienkach, w których także jest WC, a spuszczając wodę nie zamkniemy deski klozetowej, to wszelkie bakterie kałowe mogą łatwo przedostać się na nasze szczoteczki. Ponadto przechowywanie szczoteczek w wilgotnych kubeczkach, gdzie włókna szczoteczek dotykają się z innymi szczoteczkami domowników jest również ryzykiem przenoszenia się patogenów oraz wzajemnego nadkażania.
Dlatego też Oclean, jako Partner PTS-Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, współpracując ze środowiskiem naukowym i lekarskim zwraca uwagę na innowacyjne rozwiązania.”
Sanitizer UV Oclean – niewidzialna moc dezynfekcji – higieniczna czystość Twojej szczoteczki
Inteligentny Uchwyt Dezynfekujący Oclean S1 emituje niezauważalne dla ludzkiego oka światło ultrafioletowe C (UVC), które niszczy strukturę do 99,9% DNA/RNA bakterii, wirusów i grzybów. Uchwyt może pomieścić do 5 szczoteczek dla całej rodziny: 3 stanowiska przeznaczone są do dezynfekcji, a 2 skrajne do przechowywania. Co więcej, uchwyt jest uniwersalny, zatem można w nim umieszczać także szczoteczki większości marek dostępnych na rynku. Nie musisz pamiętać o włączeniu sanitizera – zrobi to za Ciebie! Uchwyt na automatycznie włączy się co 6 godzin i przez 2 minuty będzie eliminował patogeny z Twojej szczoteczki. Sanitizer możesz także włączyć “na żądanie” – wtedy, kiedy tego potrzebujesz. Wówczas dezynfekcja potrwa 5 minut. Wystarczy, że pociągniesz sznureczek i gotowe! Uchwyt z funkcją dezynfekcji S1 posiada pojemną baterię, która pozwala na pracę przez ok. 20 dni po pełnym naładowaniu, które trwa zaledwie 2,5h. Montaż uchwytu jest bardzo prosty i bezinwazyjny za sprawą dołączonej naklejki. Możesz umieścić go na wielu różnych powierzchniach, takich jak: gładka ściana, płytki, szkło, ściana drewniana czy lustro łazienkowe. Dodatkowo, jego minimalistyczny design został doceniony wieloma międzynarodowymi nagrodami: RedDot, Good Design Award, German Design Award, Good Design, Asia Design Prize, European Product Design Award.
Sanitizer w cenie 139zł dostępny jest do zakupu na stronie https://oclean.pl/produkt/uchwyt-na-szczoteczki-z-funkcja-dezynfekcji-oclean-s1/. Obecnie trwa promocja, dzięki której możesz przetestować ten produkt przez 30 dni z gwarancją satysfakcji bądź zwrotu pieniędzy.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.