Komunikaty PR

Czy da się jeszcze uratować nasze płuca?

2024-01-30  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Maria Poławska
Agencja Face It

ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
m.polawska|agencjafaceit.pl| |m.polawska|agencjafaceit.pl
+22 241 12 36
https://agencjafaceit.pl/

Powikłania po pandemii, alergie, zanieczyszczenie powietrza i wciąż palenie papierosów – nasze płuca wystawiane są na coraz większą próbę. Problem staje się bardzo poważny, a pacjentów przybywa. POChP, astma, zakażenia układu oddechowego, a nawet nowotwory to kwestie, którymi zająć się należy już teraz. Czy polska jest gotowa na długofalową walkę o zdrowie naszych płuc?

Polska, podobnie jak wiele innych krajów, stoi przed wyzwaniem utrzymania czystego powietrza, co staje się kluczowe dla zdrowia publicznego. Mówi się, że w niektórych miejscach w Polsce powietrze jest tak złe, że oddychanie nim porównuje się do biernego palenia tytoniu. Do tego dochodzi jeszcze problem z leczeniem powikłań po pandemii covid 19. Polacy niestety nadal uzależnieni są od papierosów. Według danych PAN za 2023 rok, prawie co trzeci dorosły w naszym kraju pali je codziennie. U mężczyzn nałóg ten jest na pierwszym miejscu jeśli chodzi o przyczyny zgonów.

Lek. med. Michał Tarnowski, Dyrektor Działu Specjalistycznego Pulmonologia w LEK-AM podkreśla, że - po pandemii musimy zwrócić uwagę na choroby płuc, które mają swoje źródło nie tylko w infekcjach wirusowych, ale również w długotrwałym narażeniu na zanieczyszczenia powietrza.  Potrzebne są także programy zniechęcające do palenia tytoniu, jak widać coraz wyższa ich cena nie wystarcza do tego aby zniechęcić palaczy. Papierosy powodują aż 90% nowotworów płuc, mimo to, praktycznie 1/3 Polaków nałogowo pali. Wszystkie te czynniki sprawiają, że choroby płuc stały się jednym z największych problemów z jakimi się zmagamy i będą kosztować nasz kraj setki miliardów złotych.

Największym wyzwaniem poza tytoniem dla Polski jest problem smogu, szczególnie w okresie zimowym. Według raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, emisje zanieczyszczeń powietrza w Polsce są nadal znaczące, przede wszystkim ze spalania węgla. To prowadzi do wzrostu liczby osób cierpiących na przewlekłe choroby płuc, takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) czy astma.

Zajęcie się kwestią leczenia płuc jest kluczowe także z względu na najmłodszych. - Dzieci, których płuca są w fazie rozwoju, są bardziej podatne na szkodliwe substancje w powietrzu. Wpływ zanieczyszczeń może prowadzić do problemów oddechowych, opóźnionego wzrostu płuc, a nawet wpływać na rozwój mózgu u najmłodszych – mówi dyrektor Michał Tarnowski.

Organizacje pozarządowe i eksperci ds. ochrony środowiska podkreślają, że konieczne jest przyspieszenie działań mających na celu poprawę jakości powietrza. Środki te obejmują inwestycje w odnawialne źródła energii, promowanie środków transportu przyjaznych środowisku oraz rozwijanie programów edukacyjnych dotyczących wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie.

Niestety w Polsce praca nad czystym powietrzem jest w powijakach. W ciągu najbliższych lat spodziewać się możemy nasilenia objawów astmy, obturacyjnej choroby płuc, zakażeń układu oddechowego. Smog skraca długość naszego życia oraz przyczynia się do większej umieralności – dodaje Michał Tarnowski z LEK-AM.

Oprócz problemów związanych z tym czym oddychamy, skupić się musimy także na skutkach pandemii, a te są niestety poważne.

Najnowszym wyzwaniem w leczeniu płuc są oczywiście powikłania pocovidowe. Mówimy tu m. in. o torbielach, zwłóknieniu płuc, co prowadzi do pogorszenia ich czynności i w efekcie sprawia, że nasza wydolność spada. Dlatego osoby, które przeszły covid męczyły się nawet wchodząc po schodach. Zmiany utrzymują się nawet kilka lat. – tłumaczy lek. med. Michał Tarnowski.

Leczenie płuc po pandemii jest głównym punktem tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Bardzo się cieszymy, że w naszym kraju zaczyna się zauważać kwestię leczenia płuc. Dzięki WOŚP więcej osób zda sobie sprawę, że reagować należy już teraz, abyśmy za 5-10 lat nie mieli krytycznej sytuacji. Dlatego naturalne było dołączenie do tegorocznego finału, gdyż leczenie chorób układu oddechowego jest dla nas bardzo ważne – mówi Danuta Hanna Jakubowska, Rzeczniczka Prasowa LEK-AM.

Link do aukcji: https://allegro.pl/oferta/polska-firma-farmaceutyczna-lek-am-i-monika-richardson-przygoda-w-szkocji-15057452990

 

LEK-AM (www.lekam.pl ) jako polska firma farmaceutyczna jest skupiona na zdrowiu Polaków, a sposób szczególny podchodzi do pacjentów z chorobami płuc. W swoim portfolio posiada leki (głównie na receptę) konieczne do leczenia astmy, alergii i POChP. Wyjątkowa troska o ten obszar zdrowia spowodowała powstanie dedykowanego działu LEK-AM Oddychaj ( www.wstroneoddechu.pl ) którego praca skupiona jest na pozyskiwaniu, promowaniu i sprzedaży leków pulmonologicznych. Ponadto znaczna cześć czasu działu badawczo – rozwojowego (R&D) LEK-AM poświęcona jest na tworzenie produktów, które mają uwolnić polskich pacjentów od objawów astmy i POChP. To zaangażowanie firmy LEK-AM zostało docenione przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne (www.pta.med.pl), które honoruje od wielu lat Firmę tytułem „Przyjaciela Polskiej Alergologii”.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Agencja Face It
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Czy życie bez telefonu jest możliwe? Biuro prasowe
2024-07-20 | 08:00

Czy życie bez telefonu jest możliwe?

Nikogo już nie dziwi, że w kalendarzu pojawił się Dzień Bez Telefonu Komórkowego (15 lipca) – wszyscy zdajemy sobie sprawę, że urządzenie to jest przedłużeniem
Zdrowie Niemal 900 kobiet skorzystało z diagnostyki nowotworów złośliwych
2024-07-18 | 16:00

Niemal 900 kobiet skorzystało z diagnostyki nowotworów złośliwych

Blisko 900 kobiet skorzystało z diagnostyki nowotworów złośliwych dzięki corocznej inicjatywie GE HealthCare   W ramach Women’s Health Mobile Roadshow 2024 kobiety mogły skorzystać z badań w 15 miejscowościach w województwach opolskim i śląskim, m.in. w Opolu czy Chorzowie przy Stadionie Śląskim. Diagnostyka odbywała się od 31 maja do 23 czerwca br. Niemal 900 kobiet poddało się badaniom mammograficznym, USG oraz videodermatoskopowym w celu diagnostyki nowotworów złośliwych w mobilnej klinice GE HealthCare. W rezultacie wykryto 70 przypadków podejrzanych zmian.   Warszawa, 18 lipca 2024 r. – Podczas Women’s Health Mobile Roadshow 2024, niemal 900 kobiet poddało się bezpłatnym badaniom diagnostycznym w mammobusie GE HealthCare. Największym zainteresowaniem cieszyła się videodermatoskopia, czyli analiza powierzchni skóry i jej zmian, a także badania mammograficzne. W wyniku prowadzonych badań wykryto 70 podejrzanych przypadków, co stanowi niemal 8% przeprowadzonych badań. GE HealthCare po raz kolejny wyruszyło w trasę po polskich miastach i wsiach, aby umożliwić kobietom bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku raka piersi. Według statystyk to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek – zmaga się z nim co czwarta pacjentka onkologiczna[1]. Każdego roku rozpoznaje się około 20 tyś. przypadków, z czego w samym 2021 zmarło na niego 6 406 pacjentek[2]. Jednocześnie, tylko co piąte rozpoznanie raka piersi przypada na wczesne stadium zaawansowania choroby[3], które ułatwia skuteczną terapię. – Wczesna diagnoza raka piersi zmniejsza ryzyko śmierci nawet o 25 – 30 procent, dlatego ważne są regularne badania i profilaktyka w tym kierunku. Ten nowotwór, kiedy wykryty na początkowych etapach, skutecznie poddaje się terapiom. Właśnie dlatego w GE HealthCare zachęcamy kobiety do korzystania z nowoczesnych metod diagnostycznych oraz zwiększamy dostępność badań w ramach Women’s Health Mobile Roadshow. To już trzecia edycja inicjatywy, podczas której Polki mogły wykonać badania z wykorzystaniem zaawansowanych technologii w komfortowych warunkach mammobusa – komentuje Grażyna Rubiś-Liolios, Dyrektor Generalna Polska, Litwa, Łotwa i Ukraina w GE HealthCare. Women’s Health Mobile Roadshow to projekt, podczas którego mobilna klinika GE HealthCare odbywa tournée po Europie, aby zwiększyć dostępność profilaktyki na najwyższym poziomie. Wśród odwiedzonych w 2024 roku krajów ponownie znalazła się Polska. Podczas tegorocznej edycji mieszkanki Opola, Moszny, Krapkowic, Niemodlina, Dobrodzienia, Kupy, Brzegu, Grodkowa, Namysłowa, Prudnika, Głuchołazów, Nysy, Branic, Kietrzu i Chorzowa mogły skorzystać z innowacyjnych technologii z obszaru obrazowania medycznego i diagnostyki onkologicznej.  
Zdrowie Wakacyjny niezbędnik kobiety w menopauzie
2024-07-18 | 01:00

Wakacyjny niezbędnik kobiety w menopauzie

Menopauza jest naturalnym procesem, który przechodzi każda kobieta. Objawy menopauzy, które jej towarzyszą są często bardzo dokuczliwe o każdej porze roku, a latem

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.

Inwestycje

Polskie wybrzeże przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy. Apartamenty nad morzem wracają do łask inwestorów

Polskie wybrzeże z każdym rokiem cieszy się rosnącym zainteresowaniem krajowych, ale i zagranicznych turystów – głównie z Niemiec, Czech, Szwecji i Norwegii. Tym, co przyciąga ich nad Bałtyk, są m.in. ceny, które wciąż pozostają konkurencyjne w stosunku do cen innych, popularnych destynacji wakacyjnych, jak i dobra baza noclegowa. Nadmorskie hotele i apartamenty w sezonie notują nawet ponad 90-proc. obłożenie, a zainteresowanie inwestowaniem w takie obiekty nie słabnie. Apartamenty typowo pod wynajem – wykończone pod klucz, w dobrej lokalizacji, z operatorem i gwarancją comiesięcznego zysku – są popularne wśród osób, którym zależy na zabezpieczeniu i pomnożeniu swoich oszczędności, które jednocześnie oczekują, by formalności związane obsługą lokalu były dla nich jak najmniej angażujące.

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.