Czy farbowanie włosów jest szkodliwe i czym może skutkować?
Wysuszona skóra oraz wypadające włosy szczególnie na głowie mogą być objawem ukrytych dolegliwości. Mowa o przebytych infekcjach lub ciężkich chorobach (COVID-19, nowotwór). W przypadku silnych objawów np.: wypadające włosy „garściami” warto zasięgnąć porady lekarza i wykluczyć przez badania czynnik chorobowy.
Zły stan naskórka oraz wypadanie włosów nie zawsze są spowodowane chorobą. W przypadku regularnych badań i wyeliminowania ciężkich dolegliwości, alergie oraz podrażnienia skóry głowy mogą być pochodną niewłaściwej pielęgnacji lub koloryzacji włosów. Farba do włosów wybrana intuicyjnie, czyli bez znajomości jej składu, to proszenie się o stan zapalny skóry, świąd głowy oraz silną utratę włosów.
Przede wszystkim należy szukać porady specjalisty
Według przeprowadzonych badań ankietowani korzystają z takich środków jak:
- szampony – 71%,
- odżywki – 31,5%,
- pianki – 13%,
- lakiery i farby 12%.
Tylko 24% badanych osób zwraca uwagę na skład ww. preparatów, a to zdecydowanie za mało. Przed zakupem szamponu, farby czy odżywki warto zapytać chociaż doradcę/specjalistę o produkt – skład, właściwości, skutki działania.
Specjalistka w zakresie pielęgnacji skóry głowy, Agnieszka Lewandowska z Lab Pharma wypowiada się tak:
- Polacy są coraz bardziej świadomi swoich wyborów dotyczących środków do pielęgnacji włosów. Czytają opisy w sklepie internetowym czy etykiety na opakowaniach. Jednak w znikomej części znają właściwości składu, który ma określony produkt. Najczęściej wystarcza im informacja zawierająca treści: produkt ze składników naturalnych, nie zawiera silikonu.
Niestety, to zdecydowanie za mało! Farbowanie włosów już samo w sobie naturalnie obciąża włosy. Farba zawierająca amoniak, nikiel lub rezorcynę może wywołać dodatkowe skutki typu silne działanie podrażniające czy alergiczne. Warto zatem przed zakupem zapytać specjalistę o poradę. Doradca nie tylko wymieni skład, ale także objaśni właściwości poszczególnych substancji zawartych w środku pielęgnacyjnym i skutki, jakie przynoszą – łącznie z tymi wpływającymi na zdrowie alergików.
Alergia wpływa na kondycję skóry głowy i łysienie
Polacy stronią od wizyt u specjalistów i często podejmują samodzielne próby wyboru preparatów do pielęgnacji skóry głowy czy włosów. Tutaj pojawiają się problemy, gdyż niewłaściwe ich stosowanie może wywołać np.: łysienie alergiczne. Jak do niego dochodzi?
Przeciwciała ludzkiego organizmu atakują alergen np.: pyłek kwiatu czy substancję zawierającą nikiel. „Wróg” organizmu zostaje zapamiętany przez układ odpornościowy, dlatego po ponownym wtargnięciu alergenu do organizmu pojawia się stan zapalny na skórze, katar, kaszel oraz wypadanie włosów.
Alergeny niestety znajdują się także w składach farb koloryzujących, a znaczna część konsumentów nie zwraca na to uwagi.
Agnieszka Lewandowska z Lab Pharma:
Klienci, nie tylko panie, ale również panowie, pytają mnie o konkretne marki farb, czy jak wybiorą np.: farbę Biokap, to będzie ona uczulała lub podrażniała wrażliwą skórę. Odpowiedź zawsze jest złożona. Farba nie musi zawierać alergenu, ale to świadomość posiadania alergii na określony odczynnik jest najważniejsza. Klient musi mieć wiedzę, na jaki alergen jest uczulony. Bez tej informacji konsultant nie zawsze udzieli jednoznacznej odpowiedzi. W takim wypadku warto wykonać testy na alergię. Po poznaniu alergenu jednoznacznie mogę wtedy odpowiedzieć, że farba nie zawiera np.: niklu i alergia na ten czynnik nie wystąpi po zastosowaniu farby.
Na jakie składniki należy uważać przy wyborze farby do włosów?
Przy wyborze farby do włosów należy zwrócić uwagę, czy nie zawierają rezorcyny, niklu, siarczanów, nadtlenku wodoru, chlorowodoru, parabenów oraz fenylenodiamin w przypadku osób ze stwierdzoną na nie alergią.
Poza wymienionymi alergenami warto unikać farb z amoniakiem. Składnik ten ułatwi przenikanie pigmentu w głąb włosa, ale przy okazji rozrywa jego wierzchnią warstwę w celu rozchylenia łusek. Do tego wypłukuje sebum i wymywa nieco melaninę. Zarówno sebum, jak i melanina są ważne, gdyż nawilżają i natłuszczają pasma. Bez nich włosy stają się suche, łamliwe i zaczynają nadmiernie wypadać.
Jaką farbę wybrać?
Na to pytanie, jako podsumowanie odpowiada Małgorzata Szyszko – ekspertka marki Biokap:
Każdej pani oraz każdemu panu z lekko nadwrażliwą skórą głowy i włosami wymagającymi specjalnego traktowania polecę farby bez amoniaku, parabenów, rezorcyny, niklu. W przypadku osób, u których występowały mocniejsze reakcje alergiczne polecam farby bez PPD lub całkowicie pozbawione fenylenodiamin. Trzeba wybrać odpowiednie preparaty do koloryzacji włosów dla osób, które nie mogą korzystać z klasycznych farb. Na rynku są już produkty do farbowania czy pielęgnacji włosów przeznaczone specjalnie dla osób z nadwrażliwą skórą oraz alergią. Stąd zachęcam raz jeszcze do edukacji na temat zdrowia swojego ciała i właściwości kupowanych produktów.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.
Konsument
Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową
Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.