Czy herbata podkręca metabolizm?
Herbata nie tylko gasi pragnienie. W zależności od rodzaju i sposobu przygotowania ma niewiele kalorii (lub nie ma ich w ogóle), wspomaga walkę z tkanką tłuszczową, a dodatkowo zmniejsza apetyt i poprawia trawienie. Który rodzaj tego napoju najskuteczniej poprawia naszą przemianę materii?
Co trzeci Polak, chcąc poprawić swój metabolizm, postawiłby na herbatę zieloną, czerwoną oraz białą. Jedynie 10% z nas uważa, że skuteczna w tym przypadku będzie czarna herbata[1]. Jak jest naprawdę? Na tempo metabolizmu mają wpływ uwarunkowania genetyczne, ale zwiększona aktywność fizyczna czy zdrowa dieta może w naturalny sposób przyspieszyć przemianę materii. Herbata jest jednym z cennych źródeł polifenoli, które chronią organizm m.in. przed działaniem wolnych rodników. Wykazują również działanie przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe oraz uszczelniają naczynia krwionośne.[2]
Filiżanka mocy
Herbata znana jest w każdym zakątku świata, choć tradycja jej picia i sposobu zaparzania rożni się w zależności od regionu i zwyczaju mieszkańców. Tybetańczycy uważają herbatę za rodzaj pożywienia, a w Chinach wiąże się z nią odpowiedni rytuał. Sposób przygotowania herbaty, czas parzenia i jakość mieszanki wpływają zarówno na walory smakowe jak i zdrowotne.
Spośród herbat zielonej i czarnej zdecydowanie bardziej korzystna dla zdrowia jest ta pierwsza. Zielona herbata nie jest poddawana procesom fermentacji, dzięki czemu związki polifenolowe nie ulegają utlenieniu. Warto równie sięgnąć po herbatę czerwoną, między innymi roiibos, pu erh czy oolong. Procesy fermentacyjne zachodzą w nich krócej niż w przypadku herbaty czarnej, co przyczynia się do większej zawartości enzymów i polifenoli – tłumaczy Agnieszka Piskała-Topczewska, dietetyczka i ekspertka marki Berimal, USP Zdrowie.
Zielona, czerwona i biała na otyłość
Zielona herbata posiada korzystne właściwości zdrowotne, m.in. wykazuje pozytywne efekty w kontroli masy ciała, a w połączeniu z ćwiczeniami fizycznymi wyraźnie poprawia wydolność oddechową[3]. Badania wskazują także, że picie zielonej herbaty powoduje pozbycie się toksyn z organizmu. Może być spożywana także w formie suplementu diety – nie wszyscy bowiem tolerują jej charakterystyczny smak i zapach.
Czerwona herbata nie tylko wspomaga utratę masy ciała, ale także wpływa korzystnie na poziom cholesterolu. Zawiera również kofeinę, i chociaż jest jej znacznie mniej niż w filiżance kawy, warto sięgnąć po nią w przypadku spadku energii. Dzięki zwartości tego związku skutecznie pobudza funkcję mózgu i wspomaga pamięć.
Osoby, które chcą utrzymać formę i zdrową sylwetkę mogą cieszyć się walorami zdrowotnymi białej, zielonej i czerwonej herbaty. Biała herbata nie tylko przyspiesza spalanie tłuszczów, ale wspomaga również pracę wątroby, detoksykację organizmu i stymuluję perystaltykę jelit. Warto pamiętać, że są to jednak zawsze działania wspomagające, a na efekt zrzucania kilogramów ma wpływ przede wszystkim deficyt kaloryczny, zróżnicowana dieta, odpowiednia suplementacja czy regularna aktywność fizyczna - dodaje Agnieszka Piskała-Topczewska, ekspertka marki Berimal.
Regularne sięganie po herbatę u osób powyżej 60.roku życia poprawia procesy poznawcze i wpływa pozytywnie na pracę mózgu[4]. Co więcej ciepła herbata pomaga zredukować stres i może działać uspokajająco.[5]
[1] Raport: „Świadomość Polaków na temat cholesterolu i metabolizmu”, Berimal, 2021
[2] Aneta Koszowska, Anna Dittfeld, Anna Puzoń-Brończyk, Justyna Nowak, Barbara Zubelewicz-Szkodzińska, „Polifenole w profilaktyce chorób cywilizacyjnych”, Zakład Profilaktyki Chorób Żywieniowozależnych”, Wydział Zdrowia Publicznego, Śląski Uniwersytet Medyczny, Katowice.
[3] Marta Stępień, Monika Szulińska, Paweł Bogdański, Danuta Pupek-Musialik, „Rola ekstraktu zielonej herbaty w leczeniu otyłości”, Klinika Chorób Wewnętrznych, Zaburzeń Metabolicznych i Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
[4] Junhua Li , Rafael Romero-Garcia , John Suckling , Lei Feng, Habitual tea drinking modulates brain efficiency: evidence from brain connectivity evaluation, Aging
[5] Medicalnewstoday.com, „Does A Cup Of Tea Reduce Stress?”

Zrób sercu przysługę tego lata

Geny mają znaczenie – szybka diagnostyka może zmienić życie z ALS

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.