Czy jesteśmy gotowi zainwestować w zdrowie?
Andrzej Bromski
Bromo
ul. Płowiecka 4/189
00-585 Warszawa
materialy.prasowedszkodowania|gmail.com| |materialy.prasowedszkodowania|gmail.com
510 139 576
www.bromo.pl
Długotrwałe oddziaływanie stresu oksydacyjnego wpływa na zdrowie w sposób, który wymaga od nas większej uwagi.
Czym jest stres oksydacyjny?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw należy wiedzieć czym są wywołujące go wolne rodniki.
Wolne rodniki to cząsteczki tlenu posiadające nieparzystą liczbę elektronów w powłoce elektronowej. Ze względu na tę nieparzystość, stają się one bardzo reaktywne chemicznie i mogą łatwo reagować z innymi cząstkami w organizmach żywych. – mówi nam Marcin Dąbrowski, producent napoju LycopenPRO
Wolne rodniki pełnią dwuznaczną rolę w organizmie człowieka. Z jednej strony, są zaangażowane w wiele zwykłych procesów biologicznych, takich jak obrona immunologiczna czy przekazywanie sygnałów komórkowych. Z drugiej strony, nadmiar wolnych rodników prowadzi właśnie do stresu oksydacyjnego, co przyczynia się do uszkodzenia komórek i tkanek.
Stresem oksydacyjnym można określić zatem proces, w którym nadmiar wolnych rodników powoli wyniszcza ludzki organizm. Prowadzi on do przemęczenia, przyspiesza proces starzenia, oraz wywołuje wiele chorób przewlekłych.
Skąd ten nadmiar?
Istnieje wiele czynników wywołujących nadmierną produkcję wolnych rodników. Wśród nich znajdują się te bardziej oczywiste, jak palenie tytoniu i niezdrowa dieta, ale również te mniej, jak na przykład zbyt intensywny wysiłek fizyczny. Choć eliminacja ich wszystkich nie jest niemożliwa, to z pewnością nie należy ona do łatwych zadań. Niektóre z czynników są bowiem niezależne od nas, jak chociażby zanieczyszczenie powietrza w miejscu zamieszkania. Na szczęście istnieją też inne sposoby na walkę ze stresem oksydacyjnym.- odpowiada Marcin Dąbrowski
Skuteczne przeciwdziałanie
Przeciwdziałanie stresowi oksydacyjnemu można podzielić na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na zmniejszeniu produkcji wolnych rodników. Drugi natomiast, na eliminacji istniejącego już nadmiaru.
Wśród środków prewencyjnych, należy wyróżnić trzy najważniejsze. Do ograniczenia produkcji wolnych rodników prowadzi przede wszystkim dieta bogata w warzywa i owoce, regularna aktywność fizyczna, oraz odpowiednia długość snu. Wiele warzyw i owoców ma naturalne właściwości antyoksydacyjne, aktywność fizyczna pozwala utrzymać równowagę metaboliczną, a sen wspomaga procesy regeneracyjne organizmu.
Te czynniki mogą jednak nie wystarczyć, gdy mamy do czynienia z istniejącym już stresem oksydacyjnym. W tym przypadku warto rozważyć suplementację antyoksydantami, takimi jak Likopen w formie chemicznej CIS. Bogate w ten związek są na przykład pomidory, jednak przyjęcie dziennej dawki wiązałoby się ze spożyciem ich nawet kilkunastu, a występujący w nich likopen jest w mniej przyswajalnej formie chemicznej trans.
Najłatwiejszym sposobem na regularną suplementację likopenem jest przyjmowanie go w formie napoju antyoksydacyjnego, takiego jak na przykład LycopenPRO.
Zrozumienie stresu oksydacyjnego to klucz do zdrowego starzenia się i prewencji chorób przewlekłych. Dlatego warto zadbać o równowagę między aktywnością a odpoczynkiem, a także wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe i suplementację antyoksydantami. – kończy Marcin Dąbrowski
Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego?
Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy
Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Katarzyna Dowbor: Telewizja ma ogromną siłę i dzięki temu mogę zrobić coś dla innych. Nieważne, pod jakimi barwami – ważne, że się pomaga
Szefowa Fundacji TVP z pełnym przekonaniem przyznaje, że jej nowa rola to zarówno ogromne wyzwanie, jak i spełnienie marzeń o niesieniu pomocy innym. Katarzyna Dowbor cieszy się, że znów może pomagać ludziom w różnych kryzysach i w pewnym sensie jest to kontynuacja jej misji z programu „Nasz nowy dom”. Na razie Fundacja TVP wspiera osoby, które ucierpiały podczas niedawnej powodzi, ale pod jej skrzydła mogą też trafić inni potrzebujący.
Gwiazdy
Piotr Zelt: Od dawna weryfikuję swoje nawyki. Gonię też wszystkich z mojego otoczenia, żeby oszczędzali wodę i porządnie segregowali śmieci
Aktor zauważa, że w dzisiejszych czasach ekologiczny styl życia powinien być nie tylko modą, ale wręcz koniecznością. Zwraca bowiem uwagę na przyspieszającą degradację naszego środowiska i konieczność weryfikacji własnych przyzwyczajeń. Dobitnie tłumaczy to również swoim bliskim i mobilizuje ich do odpowiedzialnego postępowania. Zdaniem Piotra Zelta kluczowe jest przede wszystkim oszczędzanie wody, bo za jakiś czas może jej zabraknąć w naszych kranach, a także segregowanie śmieci i ograniczenie zakupów nowych ubrań oraz urządzeń elektronicznych.
Handel
Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.