Komunikaty PR

Czy seniorzy są skazani na depresję?

2024-02-23  |  14:00
Do pobrania docx ( 0.25 MB )

23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją – choroby, na którą cierpi około 280 milionów ludzi na świecie.  Szacuje się także, że globalnie zaburzenia depresyjne posiada około 5% dorosłych oraz 5,7% dorosłych w wieku powyżej 60 lat[1]. Według najnowszego raportu GUS[2] liczba pacjentów szpitali psychiatrycznych w Polsce w 2022 roku wzrosła blisko o 2% i wynosiła 179,6 tys. osób więcej niż w poprzednim – wiele z nich to osoby w zaawansowanym wieku zmagające się z głęboką depresją lub zaburzeniami psychicznymi pogłębianymi przez depresję. O ile świadomość konieczności diagnozowania i leczenia depresji u osób w młodszym wieku rośnie, o seniorach niewiele się mówi. Wiele osób starszych i ich rodzin nawet nie wie, że choroba dotyka właśnie ich. Polskie Stowarzyszenie Opieki Domowej zwraca uwagę na problem depresji wśród osób starszych i wraz z psychologiem radzi jak rozpoznać chorobę wśród bliskich oraz jak wspomagać leczenie.

 

W przekazach medialnych i kampaniach społecznych coraz częściej porusza się temat depresji. Dużo się ostatnio mówi o ludziach młodych cierpiących na tę chorobę, jednak zaburzenia depresyjne dotykają osób w każdym wieku. Szczególnie narażone na tą chorobę są osoby starsze, jednak błędem jest zakładanie, że choroba ta jest nieodłącznym elementem starości. Ponadto wiele seniorów i ich opiekunów może bagatelizować objawy, uważając je za normalną część procesu starzenia. Tymczasem jest to choroba, którą można i należy leczyć, by poprawić jakość życia osób starszych oraz ich rodzin, a także by ułatwić pracę opiekunów.

–  Opiekunowie, z którymi współpracujemy często zauważają u swoich podopiecznych zaburzenia mogące świadczyć o problemach psychicznych i informują o tym rodzinę. Często objawy te są początkowo bagatelizowane, ponieważ traktuje się je jak problemy z gorszym nastrojem. Niestety z doświadczenia wiem, że większość osób starszych, które trwale czują się gorzej psychicznie i są konsultowane ze specjalistą, otrzymują diagnozę: depresja. Wprowadzenie odpowiedniego leczenia może znacząco poprawić komfort życia osoby starszej i jej otoczenia, nie należy się obawiać zetknięcia z tym problemem. Właściwie poprowadzone leczenie farmakologiczne oraz dobre podejście rodziny i opiekunów najczęściej prowadzi do wyleczenia i podopieczni wracają do aktywnego życia  – mówi Ada Zaorska, przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia Opieki Domowej (PSOD).

Wiele osób uważa, że kiepski nastrój to częsta dolegliwość seniorów. Jednak ważne jest to, aby umieć rozgraniczyć zły nastrój od choroby. Według eksperta PSOD, psycholog Martyny Kuklińskiej, która na co dzień pracuje z osobami starszymi oraz pacjentami onkologicznymi bardzo ważna jest wnikliwa obserwacja: Przebywając codziennie z danym seniorem coś może nam umknąć. Nie zawsze objawy są jasne. Przykładowo: starsza osoba zaczyna mieć problemy z koncentracją, uwagą, pamięcią. Pierwsze o czym pomyślimy to raczej zmiany neurologiczne, związane z wiekiem, czyli demencja, a nie depresja. Ogólne zmęczenie, osłabienie, zmniejszenie aktywności także przeważnie zrzucamy na karb wieku bądź występujących chorób. Depresja często bywa chorobą współistniejącą. Seniorzy są częściej obarczeni różnego rodzaju chorobami. Problemy kardiologiczne, kłopoty z działaniem układu nerwowego, zaburzenia hormonalne, choroby nowotworowe. Skupiamy się na leczeniu głównej choroby, tłumacząc sobie, że to właśnie przez nią starsza osoba jest w gorszym stanie, bo przecież jest w procesie leczenia - zapominamy w całym tym stresie sytuacyjnym o zadbaniu o aspekty psychiczne.

Jak wspierać osobę chorą na depresję?

Osoby starsze mogą obawiać się szukania pomocy ze względu na strach przed stygmatyzacją. Dlatego bardzo ważne jest, aby zachęcić seniora do konsultacji medycznej, jeśli mamy obawy o stan psychiczny. Podczas wizyty lekarz zadecyduje o sposobie leczenia być może będą to odpowiednio dobrane leki lub terapia. Opiekunowie i najbliższa rodzina często zastanawiają się jak mogą dodatkowo pomóc wyjść z choroby lub złagodzić jej objawy poprzez swoje działania. 

– Przede wszystkim być. Wydaje się to banalne, ale naprawdę jest to najlepsza forma pomocy. Nie dopytywać co chwilę, jak się taka osoba czuje, jak się ma. Takie zachowania mogą wywołać frustrację ze strony chorego. Tak samo jak słowa: "walcz", "będzie dobrze", często powodują dodatkową presję, przynoszą efekty odwrotne od oczekiwanego. Bardziej skupiamy się na mówieniu, że jesteśmy chętni do pomocy w razie potrzeby i jeżeli ze strony chorego będzie potrzeba rozmowy to zapraszamy. Rozmowa, przytulenie, potrzymanie za rękę, spędzenie wspólnie czasu to są najlepsze formy wsparcia jakie możemy dać – radzi psycholog Martyna Kuklińska.

Samopoczucie można także skutecznie poprawiać przez aktywizację seniora czy chociażby… stosowanie zbilansowanego odżywania.

– Bardzo ważna jest także zbilansowana dieta, która zawiera m.in. kwasy omega-3, witaminy z grupy B, D, magnez, cynk, selen. W związku z tym, że ogólnie jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, to istnieje wiele miejsc, instytucji, które pomagają w aktywizacji starszych ludzi, co ułatwia sprawę i naprawdę pomaga. Istnieje też różnego rodzaju aktywność fizyczna, np. leczenie poprzez ruch, muzykoterapia, joga, aromaterapia. Powinno się szukać, sprawdzać, co odpowiada, pomaga, a co nie działa. W połączeniu to wszystko może przynieść naprawdę fajne rezultaty. Jestem zdania, że wszystko co przynosi widoczne i pozytywne efekty jest niezbędne do walki z depresją i powinno się korzystać z maksimum danych możliwości – zachęca psycholog.

Starsze osoby powinny być pod szczególną obserwacją, ponieważ mogą doświadczać depresji z różnych powodów (fizycznych, społecznych, emocjonalnych) związanych z procesem starzenia. Należy pamiętać, że konsultacja psychologiczna lub psychiatryczna to podstawa, kiedy pojawiają się obawy o stan psychiczny seniora. Obecnie depresję leczy się nie tylko poprzez farmakoterapię, ale także poprzez psychoterapię. Najważniejsze to, aby nie bagatelizować problemu – warto o tym pamiętać w Światowym Dniu Walki z Depresją.

 


[1] https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/depression

[2] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/zdrowie/zdrowie/zdrowie-i-ochrona-zdrowia-w-2022-roku,1,13.html

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Przesilenie wiosenne. Symptomy sezonowego spadku energii Biuro prasowe
2024-04-12 | 13:00

Przesilenie wiosenne. Symptomy sezonowego spadku energii

Nadejście wiosny to czas, którego z reguły oczekuje się z utęsknieniem. Jednak paradoksalnie zdarza się, że zamiast cieszyć się tym ożywczym okresem, często odczuwa się
Zdrowie Poznaj pięć powodów, dla których warto jeść produkty zbożowe!
2024-04-12 | 10:42

Poznaj pięć powodów, dla których warto jeść produkty zbożowe!

Dziecko, by dobrze się rozwijać, potrzebuje zdrowej i zbilansowanej diety, która wspiera jego organizm, pozytywnie wpływa na kondycję fizyczną i psychiczną, a także zapewnia energię
Zdrowie Oczyść organizm z toksyn i zdrowo powitaj wiosnę
2024-04-12 | 01:00

Oczyść organizm z toksyn i zdrowo powitaj wiosnę

Diety sokowe zyskują coraz większą popularność.  Soki spożywane w zastępstwie pokarmów stałych stanowią bogate źródło witamin, minerałów i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Handel

Kakao podrożało w ekspresowym tempie. Czekolada może się stać towarem luksusowym

Błyskawicznie rosnące w tym roku ceny kakao na globalnym rynku przyciągają uwagę już nie tylko inwestorów, ale i mediów skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Przyczyną dynamicznego wzrostu cen są niesprzyjające warunki pogodowe w Afryce Zachodniej, której kraje są głównymi dostawcami kakao na światowe rynki. Przekłada się to na wielkość i jakość zbiorów, a przy tym trudno oczekiwać zmiany trendu w krótkim terminie. W konsekwencji rosną ceny produktów czekoladowych na rynku detalicznym.

Problemy społeczne

Doświadczenie gnębienia w dzieciństwie rzutuje na zdrowie w całym życiu. Naukowcy alarmują, że osoby gnębione mogą żyć krócej

Doświadczenia znęcania się w dzieciństwie pogarszają dobrostan psychiczny i rzutują na całe dorosłe życie – wykazali brytyjscy naukowcy na podstawie trwającej 60 lat analizy. Mogą mieć wpływ również na funkcjonowanie na rynku pracy, a nawet zwiększają prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci. Naukowcy podkreślają, że należy się skupić na tym, by zapobiegać zjawisku gnębienia dzieci, które okazuje się być wciąż niepokojąco powszechne. Przemocy chociaż raz w swoim życiu doświadczyło niemal 80 proc. polskich dzieci, a jedna czwarta jest zaniedbywana emocjonalnie.