Komunikaty PR

Czy sun gazing jest bezpieczny dla oczu?

2020-04-27  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt
Ewelina Jaskuła
Good One PR

Edwarda Jelinka 38
01-646 Warszawa
ewelina.jaskula|goodonepr.pl| |ewelina.jaskula|goodonepr.pl
665 339 877
www.goodonepr.pl/
Do pobrania press ( 0.15 MB )

Wiosna zawitała na dobre, a wraz z nią mamy coraz więcej słonecznych dni, które cieszą szczególnie zwolenników sun gazingu, czyli wpatrywania się w słońce. Czy ta metoda jest bezpieczna dla naszych oczu? Na to pytanie odpowiada dr n. med. Małgorzata Zaraś, Kierownik Poradni Zaawansowanej Okulistyki w Centrum Medycznym CMP.

Słońce ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie tylko wtedy, gdy korzystamy z niego rozsądnie. Działa antydepresyjnie i odpowiada za produkcję witaminy D3 w naszej skórze, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Jednak wraz z promieniami słońca dociera do nas promieniowanie UV, które jest niebezpieczne nie tylko dla skóry, przyczyniając się m.in. do powstania czerniaka, ale także dla oczu. Wśród negatywnych skutków odziaływania na nasz wzrok są: słoneczne oparzenia rogówki, zaćma, a nawet uszkodzenie centralnej siatkówki oka, które sprzyja rozwojowi zwyrodnienia plamki.

Najlepszą ochroną przed negatywnym działaniem słońca dla naszych oczu są dobre okulary przeciwsłoneczne. Okulary korekcyjne czy soczewki także pełnią tę funkcję. Dobre rozwiązania to też kapelusz z rondem lub czapka z daszkiem. Dostępne są już krople do oczu z filtrem UV. Pomimo stosowania ochrony okuliści, podobnie jak dermatolodzy, zalecają unikanie słońca w godzinach 10-15, zwłaszcza w bezchmurny, letni dzień, kiedy promieniowanie jest najwyższe.

Na czym polega sun gazing i czy jest bezpieczny dla oczu?

Sun gazing to nic innego jak wpatrywanie się w słońce. Praktycy tej aktywności zastrzegają jednak, że jej bezpieczeństwo zależy od pory dnia. Bezpośrednio w słońce można patrzeć raz dziennie wyłącznie wtedy, gdy wschodzi lub zachodzi. Do bezpiecznych godzin zaliczają pierwszą godzinę od pojawienia się słońca na horyzoncie i godzinę przed jego zachodem. Według danych naukowych stężenie UV jest wtedy najniższe. Zwolennicy sun gazingu twierdzą, że dzięki tej metodzie mają odzyskać spokój umysłu, zdrowie fizyczne, witalność i radość życia. Ponadto uważają, że patrzenie w słońce spowalnia procesy starzenia organizmu, obniża poziom stresu oraz podnosi poziom energii.

Lekarze okuliści w większości nie są zwolennikami tej metody, ze względu na częsty kontakt z pacjentami, mającymi powikłania posłoneczne. Są na nie narażone zwłaszcza osoby o jasnych tęczówkach: szarych, zielonych i niebieskich. Jeśli jednak pacjent stosuje sun gazing, powinien częściej poddawać się badaniu okulistycznemu, informując lekarza o korzystaniu z takiej metody.

Dobroczynny wpływ słońca na nasz organizm jest możliwy tylko przy zachowaniu ostrożności. Należy chronić oczy i skórę przed działaniem promieni UV oraz unikać przebywania na słońcu w godzinach 10-15.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Good One PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego? Biuro prasowe
2024-11-04 | 14:35

Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego?

W dzisiejszym dynamicznym świecie coraz więcej osób zgłasza dolegliwości związane z przewlekłym zmęczeniem, problemami ze snem, oraz brakiem energii, co wpływa nie tylko na ich
Zdrowie Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy
2024-10-30 | 14:10

Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy

Hipofosfatazja (HPP) to rzadkie schorzenie metaboliczne o podłożu genetycznym, które sprawia, że kości oraz zęby stają się słabe, kruche i podatne na złamania. U dzieci HPP objawia
Zdrowie Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins
2024-10-29 | 14:00

Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins

Centrum Designu DOMOTEKA świętowało swoje 18. urodziny w wyjątkowej atmosferze, łącząc miłośników dobrego wzornictwa, sztuki i filmu. W ramach jubileuszowego wydarzenia,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Uroda

Konsument

Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie

Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.

Ochrona środowiska

Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat

Wartość rynku roślinnego w Polsce przekroczyła już wartość 1 mld zł. Roślinne zamienniki nabiału stanowią ponad połowę tej kategorii, a silną pozycję w sprzedaży mają alternatywy dla mleka – wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Polski rynek z rocznymi wydatkami rzędu 4,23 euro na osobę wciąż jednak odbiega od kwot wydawanych na żywność roślinną na Zachodzie. Branża liczy na wsparcie państwa w wykorzystaniu potencjału konsumentów.