Czy znasz najbardziej aktualną piramidę zdrowego żywienia?
Informacja prasowa
Czy znasz najbardziej aktualną piramidę zdrowego żywienia?
Poznaj najnowsze trendy.
Styl życia i dieta mają duży wpływ na nasze zdrowie i energię. W zachowaniu balansu w codziennym jadłospisie pomaga piramida zdrowego odżywiania, która zmienia się wraz z postępem nauki i rozwojem badań nad żywnością. Mimo że lista niezbędnych produktów wciąż pozostaje ta sama, pojawiają się nowe trendy dotyczące proporcji.
Piramida żywienia w sposób graficzny obrazuje, jakie produkty powinny dominować w naszym codziennym jadłospisie, a które powinniśmy ograniczać. Z aktualnych danych Instytutu Żywności i Żywienia wynika, że prym na liście wciąż wiodą warzywa i owoce, których codzienne proporcje powinny wynosić między ¼ a ¾. Następnie rekomendowane są produkty zbożowe, m.in. pełnoziarniste oraz nabiał. Według dietetyków dziennie powinniśmy dostarczyć do organizmu przynajmniej 2 szklanki mleka lub spożyć jego zamienniki np. jogurt naturalny, kefir, czy maślankę. Wśród produktów, które należy jeść rzadziej są m.in. mięso, ryby, jaja. Dietetycy rekomendują ograniczać tłuszcze nasycone, cukier, słodycze, alkohol oraz sól.
- Zachowanie odpowiednich proporcji w codziennym jadłospisie jest bardzo ważne dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ważne, poza świadomością są także realne wprowadzenie i utrzymanie rekomendowanych zaleceń. Jeśli stosujemy diety, które bezwzględnie wykluczają określone produkty, warto skonsultować plan żywienia z dietetykiem i włączyć do diety składniki, które mogą je zastąpić. W Pomelo komponujemy posiłki tak, by nie brakowało w nich żadnego z najważniejszych elementów, stanowiących podstawę aktualnej piramidy żywienia, również w przypadku diet wykluczających, tzn. wege, wegan, bez glutenu i bez laktozy. Pamiętajmy, że zgodnie z przysłowiem „jesteś tym, co jesz”, posiłki, po które codziennie sięgamy, mają decydujący wpływ na nasze codziennie samopoczucie i zdrowie. – mówi Katarzyna Lechnik, dietetyk cateringu dietetycznego Pomelo.
Obecnie, poza piramidą żywienia, popularność zyskuje jej odpowiednik, czyli „zdrowy talerz”. Instytut Żywności i Żywienia zaleca, jakie produkty powinny się na nim znaleźć. Zgodnie z rekomendacją zdrowy talerz, to więcej warzyw i owoców, produktów zbożowych z pełnego ziarna, nasion roślin strączkowych oraz ryb, a mniej soli, mięsa czerwonego, cukru i słodzonych napojów.
Klucz do zdrowia, to także, m.in. regularne spożywanie posiłków, aktywność fizyczna, picie odpowiedniej ilości wody oraz wysypianie się. Dietetycy sugerują przyjmowanie 5 posiłków dziennie w równomiernych odstępach czasowych oraz picie min. 1,5 l wody dziennie. Dodatkowo, należy pamiętać o ruchu, który w każdej formie – spaceru, biegu, siłowni – jest źródłem zdrowia.
Catering dietetyczny Pomelo oferuje 12 zróżnicowanych diet, dedykowanych osobom aktywnym fizycznie, kobietom w ciąży oraz tym, którzy m.in. chcą schudnąć, czy przejść na dietę wykluczającą. Wszystkie posiłki powstają pod okiem doświadczonych dietetyków i uwzględniają piramidę zdrowego żywienia.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.