Czym są suplementy diety i czy warto z nich korzystać?
2pr
ul. Długa 29
00-238 Warszawa
bartosz.sosnowka|dwapiar.pl| |bartosz.sosnowka|dwapiar.pl
517476361
dwapiar.pl
Tempo naszego życia sukcesywnie wzrasta. Chronicznie cierpimy na brak czasu, co przekłada się na nasze zdrowie i samopoczucie. Na stan kondycji psychofizycznej wpływa przede wszystkim styl życia – zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, czas na sen i regenerację. Jednym z kluczowych wyzwań nadal pozostaje niedobór mikroskładników, który osiąga coraz wyższą rangę. Czy w takim razie warto stosować suplementy diety?
Suplementy diety stanowią skoncentrowane źródło składników odżywczych. Stosowane są w celu uzupełnienia diety w witaminy oraz minerały, których bardzo często nie jesteśmy w stanie spożyć w odpowiedniej ilości wraz z pożywieniem. Prawidłowo zbilansowana i zróżnicowana dieta, wraz z indywidualnie dostosowaną suplementacją, stanowi odpowiednią profilaktykę zdrowotną, o którą powinniśmy zadbać na co dzień.
Czy suplementy diety są potrzebne?
Jakość żywności dostępnej na rynku z roku na rok jest coraz niższa. Ilość witamin i składników mineralnych sukcesywnie spada, przez co nie jesteśmy w stanie dostarczyć do swojego organizmu odpowiedniej ilości składników odżywczych. Dlatego warto rozważyć suplementację składników, których nie jesteśmy w stanie dostarczyć wraz z dietą.
Jak rozpoznać niedobór składników odżywczych?
Objawy niedoboru witamin i minerałów mogą być różnorakie. Do najczęstszych z nich należą obniżona odporność, senność, chroniczne zmęczenie, nadwaga i otyłość, wypadanie włosów czy problemy skórne. W przypadku występowania niektórych z powyższych objawów, warto rozważyć indywidualnie dostosowaną suplementację. Wśród najbardziej powszechnych niedoborów wymienia się natomiast kwasy omega-3, witaminę D3, witaminy z grupy B, żelazo, magnez, wapń.
Wybór suplementów diety nie należy do najłatwiejszych. Przed zakupem, stoimy przed wyborem suplementów naturalnych i syntetycznych. Wytworzenie syntetycznych suplementów diety jest o wiele tańsze. Często jednak okazuje się, że niska cena idzie w parze z niską jakością. Ciężko jest wówczas uzyskać oczekiwane efekty. Na rynku dostępne są naturalne suplementy diety, których wchłanialność jest znacznie większa niż w przypadku ich syntetycznych odpowiedników.
EstroVita to suplementy diety zawierające kwasy tłuszczowe omega 3, 6, 9, pochodzące z unikalnej mieszaniny tłoczonych na zimno co najmniej czterech olejów roślinnych, między innymi oleju lnianego, oleju z ogórecznika, oleju z wiesiołka, oleju z czarnej porzeczki. EstroVita to w 100% naturalna, a przy tym bezpieczna, wysoce skoncentrowana i dobrze wchłaniana przez organizm porcja kwasów tłuszczowych omega 3, 6 i 9. Wszystkie preparaty linii EstroVita dodatkowo wzbogacone są witaminami. Opatentowany, unikalny proces produkcji suplementów diety EstroVita zapewnia wyizolowanie najczystszej, skoncentrowanej formy kwasów omega 3, 6, 9, które cechują się całkowitym brakiem toksyczności oraz jakichkolwiek zanieczyszczeń. Są to tak zwane nutraceutyki, czyli produkty wykazujące działanie żywności funkcjonalnej, jak również suplementów diety.
Ewa Janusz-Majewska
Dietetyczka kliniczna
Specjalistka ds. dietetyki w onesano
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.