Komunikaty PR

Dieta fleksitariańska, jako zdrowa i wygodna alternatywa dla codziennej diety 

2024-02-09  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania IP ( 0.84 MB )

wegetariańska, czyli optymalny sposób żywienia dla osób, które chcą odnieść korzyści z diety  roślinnej, jednocześnie nie rezygnując całkowicie ze spożycia mięsa. Jakie korzyści mogą płynąć z przejścia na fleksitarianizm?

Wiele osób traktuje wybory żywieniowe jako "wszystko albo nic". Co to oznacza?  Nic innego niż wpadanie
w skrajności. Jemy rafinowany cukier albo całkowicie go odcinamy, rezygnując nawet z domowego ciasta. Stosujemy dietę niskowęglowodanową, albo dla odmiany zajadamy się węglowodanami. Jesteśmy albo ortodoksyjnymi  weganami, albo mięsożercami. 

Czy istnieje zdrowy kompromis w odżywianiu? 

Złotym środkiem jest dieta fleksitariańska. Jeszcze mało u nas popularna, a doskonała dla osób, które chcą zdrowo jeść bez popadania w skrajności. Propozycja, którą ma w swojej ofercie MójCatering,  to  dieta "pół-wegetariańska", która unika podejścia "wszystko albo nic".

Czym jest dieta fleksitariańska?

Dieta fleksitariańska została opracowana przez dietetyka Dawn Jacksona Blatnera, a jej nazwa to połączenie słów "elastyczny wegetarianin". To kluczowa zasada tej diety: ograniczamy spożycie mięsa, ale nie rezygnujemy z niego całkowicie. To dieta dla osób, które nie chcą w codziennym życiu kompletnie zrezygnować z białka zwierzęcego.

Jadłospis się głównie na owocach, warzywach, produktach pełnoziarnistych i roślinach strączkowych, natomiast od czasu do czasu pojawia się mięso.

Najważniejsze jest tu jednak to, że w diecie bazujemy na produktach świeżych i nieprzetworzonych oraz do minimum eliminujemy cukier. 

Korzyści płynące z diety fleksitariańskiej

Ponieważ diety fleksitariańskie są stosunkowo nowe, nie ma jeszcze zbyt wielu dowodów dotyczących ich konkretnych benefitów, ale dotychczasowe badania wskazują na:

1. Zmniejszone ryzyko cukrzycy typu 2

2. Dbanie o środowisko naturalne – dzięki zmniejszeniu spożycia mięsa zmniejsza się ślad węglowy

3. Utrata wagi. Żywność pochodzenia roślinnego ma zwykle niższą kaloryczność, więc włączenie większej ilości warzyw do codziennych posiłków pomaga czuć się sytym, przy utrzymaniu niskiej liczby kalorii. Mówi się, że osoby stosujące w przewadze dietę roślinną ważą o 15% mniej niż fani posiłków mięsnych.

4. Potencjalnie zmniejsza się ryzyko chorób serca. Od lat wiadomo, że wegetarianie dużo rzadziej zmagają się  z chorobą wieńcową, zatorowością czy zawałami.

5. Łatwiejsza do przestrzegania niż dieta wegetariańska lub wegańska. Piękno diety fleksitariańskiej polega na tym, że nie trzeba z niczego rezygnować.

 

W diecie fleksitariańskie przygotowanej przez catering dietetyczny MójCatering produkty mięsne stanowią maksymalnie do 25% diety, resztę uzupełniają produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa. Dodatkowo wzbogacona jest ona codziennym koktajlem na bazie ashwagandhy – popularnego adaptogenu wspomagającego działanie mózgu i układu nerwowego. Dieta fleksitariańska oferowana przez MójCatering jest coraz częściej wybieraną opcją wśród klientów, którzy pragną ograniczyć spożywane mięso na korzyść warzyw. W bogatej ofercie marki również dostępne jest kilkanaście różnych diet m.in. sport, slim, bez laktozy i glutenu, więc każdy znajdzie z łatwością coś pysznego dopasowanego do potrzeb.

Dla zachęty warto wspomnieć, że rozwiązania pół-wegańskie są  łatwiejsze do przestrzegania, pożywne, świetne sprawdzają się kiedy celem jest utrata wagi i są przyjazne dla środowiska. Mogą stanowić niewielkie wyzwanie
i być idealnym kompromisem w codziennym życiu dla tych, którzy czasami mają ochotę na tatarka lub steka. Zdrowy balans zarówno w życiu jak i jedzeniu działa zawsze na plus.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zboża i owoce – idealny duet na lato! Biuro prasowe
2024-06-26 | 07:35

Zboża i owoce – idealny duet na lato!

Z badania przeprowadzonego w ramach I edycji kampanii „Produkty zbożowe – pyszne i zdrowe!” wynika, że produkty zbożowe stosunkowo rzadko wykorzystywane są (przez niespełna
Zdrowie Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024
2024-06-25 | 13:00

Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024

Bezpłatne, szybkie testy w kierunku HIV, HCV i kiły oraz rozmowy o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową – oto co na Open’er Festival w Gdyni
Zdrowie Materace dla alergików – jak wybrać odpowiedni model?
2024-06-25 | 10:00

Materace dla alergików – jak wybrać odpowiedni model?

Materace zawsze tworzone są z myślą o komforcie użytkowników. Szacuje się, że około 20-30% populacji to alergicy. Dlatego powstało wiele produktów z myślą

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Ochrona środowiska

Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.