Komunikaty PR

Dlaczego warto stosować rękawice ochronne podczas sprzątania?

2021-10-22  |  14:27
Biuro prasowe

Rękawice – nosimy je zimą, żeby ochronić delikatną skórę przed mrozem czy wiatrem, zakładamy przy różnych pracach gospodarczych – pieleniu ogródka czy sadzeniu roślin. Cel jest jeden – zadbane dłonie, którym nie trzeba fundować regenerujących zabiegów. A co ze sprzątaniem? Tu bywa różnie. Wyjaśniamy, dlaczego warto stosować rękawice podczas mycia naczyń czy szorowania łazienki i które modele najlepiej sprawdzą się dla alergika.

Zazwyczaj obowiązkowy zestaw do sprzątania to różnej maści detergenty oraz akcesoria, które ułatwiają nam pracę – gąbka czy ściereczka zawsze czeka w pogotowiu. Niestety często zapominamy o rękawicach, które chronią naszą skórę przed uszkodzeniami mechanicznymi i są barierą dla brudu, zarazków i silnie działających substancji aktywnych. Dlaczego? Powodów jest wiele: nie przywiązujemy do tego wagi i sprzątamy spontanicznie, nie wyrobiliśmy tego nawyku, wreszcie przekonanie, że przecież to tylko niewinne sprzątanie, co mogłoby się stać?

Silne detergenty = zniszczona skóra dłoni

Choć niewielu z nas sprawdza skład chemiczny środków czystości, to długa lista na opakowaniu nie zwiastuje nic dobrego – nie jest przyjazny dla naszej skóry. Oczekujemy od nich skuteczności – detergenty mają usuwać tłuste plamy czy zanieczyszczenia – i faktycznie je usuwają, działając przy tym drażniąco na naszą skórę. Aktywne środki myjące niszczą jej naturalną warstwę ochronną, a woda dodatkowo ją rozmiękcza, ułatwiając wniknięcie detergentów. Nie zawsze odczuwamy od razu skutki, dlatego bagatelizujemy temat. Jednak jeśli zdamy sobie sprawę, jak często nasze dłonie mają kontakt z drażniącymi substancjami chemicznymi, prawdopodobieństwo wystąpienia spierzchniętych, suchych lub piekących dłoni oraz osłabionych paznokci wzrasta. Najprostszym sposobem, aby się przed tym zabezpieczyć, jest założenie gumowych rękawiczek.

Lateksowe czy nitrylowe?

Modele ochronne występują w kilku wersjach. Te, które potocznie nazywamy gumowymi, są zazwyczaj wykonane z lateksu, który jest pozyskiwany z kauczukowca brazylijskiego. Lateks ma postać lepkiego, mlecznego soku, który zbiera się spod naciętej kory drzewa. Powstałe z niego rękawiczki są elastyczne, dobrze dopasowują się do dłoni i ułatwiają precyzyjne wykonanie czynności. W kosmetyce stosuje się cienkie rękawiczki, zaś przy pracach domowych te grubsze. Dobrze sprawdzą się podczas zmywania czy obierania warzyw. Natomiast nie nadają się do kontaktu z tłuszczami i olejami mineralnymi, który je rozpuszcza. Można je znaleźć też w wersji pudrowanej – te łatwiej założyć na dłonie.

Alternatywą dla modeli lateksowych są rękawice nitrylowe – idealne dla osób, które są uczulone na naturalny lateks. Syntetyczna guma nitrylowa jest mocniejsza niż lateksowa i odporna na przebicie. Dodatkowo można ją stosować przy czynnościach wymagających użycia tłustych substancji. Wiele osób ceni ich neutralny zapach w przeciwieństwie do specyficznej woni lateksu. Duża odporność na przebicie sprawia, że sprawdzą się dobrze podczas rutynowego sprzątania łazienki czy kuchni.

– W okresie pandemicznym na nowo doceniliśmy, jak cennym wynalazkiem są rękawice gumowe. Ze względu na swoje właściwości ochronne oraz łatwiejsze zachowanie higieny stały się niemalże towarem deficytowym. Na szczęście sytuacja się unormowała i nie ma problemu z ich dostępnością, wręcz przeciwnie – możemy wybierać wśród wielu modeli jedno- i wielorazowych, lateksowych czy nitrylowych. A jeśli dobro środowiska jest dla nas równie ważne jak ochrona naszych dłoni, wybierzmy modele wykonane z certyfikowanych upraw kauczukowców, jak czerwone rękawice gumowe z linii Paclan For Nature. Są nie tylko przyjazne dla naszej skóry, ale także planety. W każdym domu powinno się znaleźć miejsce dla pary takich rękawiczek – w końcu skórę mamy tylko jedną – mówi Marta Krokowicz, Brand Manager marki Paclan.

Dziś bardziej dbamy o higienę dłoni – myjemy je dokładniej i często dezynfekujemy, dlatego nie zapominajmy o zakładaniu rękawic ochronnych w momencie, kiedy kontakt z silnymi detergentami jest największy. Założenie gumowych rękawic trwa chwilę, a pozytywne skutki odczujemy w długofalowej perspektywie.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Patrząc oczami osób z autyzmem. Jak AI zmienia badania nad neuroróżnorodnością Biuro prasowe
2024-03-28 | 13:00

Patrząc oczami osób z autyzmem. Jak AI zmienia badania nad neuroróżnorodnością

Polski zespół badawczy, działający w ramach IDEAS NCBR, łącząc fenomenologię i psychiatrię obliczeniową, otwiera nowe horyzonty rozumienia doświadczeń osób z autyzmem.
Zdrowie Powrót do formy. Sztuka łączenia aktywności fizycznej z treningiem umysłowym
2024-03-27 | 17:10

Powrót do formy. Sztuka łączenia aktywności fizycznej z treningiem umysłowym

Powrót do aktywnego trybu życia po zimowym letargu, może wydawać się dla niektórych przytłaczający. Aby ułatwić ten proces i uczynić go bardziej efektywnym, warto łączyć
Zdrowie W kwietniu Fundacja Avalon obchodzi Światowy Dzień Świadomości Autyzmu!
2024-03-27 | 14:00

W kwietniu Fundacja Avalon obchodzi Światowy Dzień Świadomości Autyzmu!

W tym roku Fundacja Avalon, w szczególny sposób, uczci Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Wraz z firmą KABAK podjęła się kolejnej współpracy przy projektowaniu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Partner Serwisu Zdrowie

Viatris

Gwiazdy

Gwiazdy

Marcin Bosak: Mam to szczęście, że nie dostaję nietrafionych prezentów. Sam bardzo lubię je dawać

Aktor zaznacza, że lubi wręczać prezenty i obserwować reakcję osób, którym je wręcza. Raczej nie zdarzyło mu się w tej kwestii nieprzyjemnie kogoś zaskoczyć. On sam również nie dostał czegoś, co szybko wylądowało w koszu.

Gwiazdy

Enej: Wielkanoc musi być w rodzinnym gronie. Nie jesteśmy fanami wyjazdów do hoteli, żeby spędzać święta z obcymi ludźmi

Muzycy zespołu Enej przyznają, że lubią i celebrują święta, dlatego cieszą się na nadchodzącą Wielkanoc. Zamierzają wtedy zwolnić tempo, odłożyć na bok pracę i poświęcić czas rodzinie. Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha zdradzają, że ich popisowym, a jednocześnie ulubionym świątecznym przysmakiem jest sałatka jarzynowa. Sami też z przyjemnością ją przygotowują.