Dwa lata działalności Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami
Fundacja Avalon
Domaniewska 50a
02-672 Warszawa
pr|fundacjaavalon.pl| |pr|fundacjaavalon.pl
534452357
https://www.fundacjaavalon.pl/
Dwa lata temu, w obliczu wybuchu wojny w Ukrainie, Fundacja Avalon powołała Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami. Wojna za wschodnią granicą wciąż trwa, a Fundacja nie ustaje w działaniach na rzecz potrzebujących Ukraińców z niepełnosprawnościami oraz wprowadza nowe formy ich wsparcia.
Kolejny rok pomocy
W drugim roku działalności Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami Fundacji Avalon wsparło ponad 10 000 uchodźców z niepełnosprawnością poprzez przekazywanie sprzętu medycznego, rehabilitację oraz pomoc informacyjną. Szacowana wartość wsparcia to blisko 1 000 000 zł.
Ważnym działaniem Fundacji Avalon dla sąsiadów zza wschodniej granicy jest prowadzenie infolinii pomocowej. W 2023 roku zostało zrealizowanych ponad 5000 połączeń telefonicznych.
Te wszystkie działania nie mogłyby się odbyć, gdyby nie współpraca z licznymi podmiotami, które zaoferowały pomoc finansową i rzeczową. Fundacja Avalon w 2023 zrealizowała szereg projektów dla uchodźców z niepełnosprawnościami we współpracy z takimi organizacjami jak między innymi IMC (International Medical Corps), LWF (The Lutheran World Federation), IOM (Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji, Wespol i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Fundacja Avalon dba również o budowanie społeczności z odbiorcami swoich działań. W 2023 roku powstała dedykowana grupa na Facebooku, na której umieszczane są informacje o działaniach Fundacji, ale też materiały wspierające i edukacyjne dla uchodźców z niepełnosprawnościami. W ubiegłym roku udało się również zorganizować, we współpracy z organizacjami LWF oraz Humanosh, turnus rehabilitacyjny dla 10 dzieci z niepełnosprawnością z Ukrainy oraz ich opiekunów.
Co przyniesie 2024?
Fundacja Avalon nie zatrzymuje swoich działań i wciąż ma otwarte drzwi dla wszystkich Ukraińców z niepełnosprawnościami, którzy przybywają do Polski z terenów objętych działaniami wojennymi. Zespół stale myśli o nowych formach wsparcia dla potrzebujących, mając równocześnie nadzieję na szybkie zakończenie wojny
Najbardziej zależy nam na rozszerzeniu oferty zajęć edukacyjnych i wszelkich działań aktywizujących uchodźców z niepełnosprawnościami na rynku pracy i w polskim społeczeństwie. Chcemy, by czuli się w Polsce członkami społeczeństwa obywatelskiego i znali zarówno swoje prawa, jak i obowiązki. Niezmiennie planujemy kontynuację projektów rehabilitacyjnych i wsparcie pod kątem zaopatrzenia, zwłaszcza dla dzieci z niepełnosprawnościami. - zapowiada Olha Lozova, zastępczyni kierowniczki Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.