Dwa nowe punkty testów w kierunku COVID-19 na lotnisku Chopina
38 pr & content communication
Łódź
91-035 Łódź
38|pr.pl| |38|pr.pl
000000000
www.38pr.pl
Już od 1 kwietnia bezpośrednio na Lotnisku Chopina można wykonać testy diagnostyczne w kierunku COVID-19 w dwóch punktach prowadzonych przez Centrum Medyczne Damiana. To odpowiedź na rozporządzenie polskiego rządu z dnia 30 marca, które obejmuje osoby podróżujące do naszego kraju ze strefy Schengen i spoza niej. Punkty diagnostyczne Centrum Medycznego Damiana będą otwarte w godzinach kursowania samolotów, oferując podróżnym możliwość wykonania tuż po wylądowaniu testu antygenowego, którego wynik dostępny jest już po 15 minutach w języku polskim i angielskim.
Zgodnie z nowymi zasadami podróżni przybywający do Polski ze strefy Schengen podlegają kwarantannie, z której mogą być zwolnieni, jedynie wówczas, gdy przedstawią negatywny wynik testu w kierunku koronawirusa. Musi być on wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Natomiast podróżni, którzy zostali poddani kwarantannie w Polsce, będą mogli wykonać badanie, którego negatywny wynik zakończy okres kwarantanny. Z kolei zasady dla podróżnych przybywających do Polski spoza strefy Schengen mówią, że każdy z podróżujących bez wyjątku jest kierowany na kwarantannę. Nie zwalnia z niej test wykonany w kraju, z którego przybywa dana osoba, chyba że pasażer podróżuje z kraju UE nienależącego do Schengen. W takim wypadku może okazać wynik testu wykonanego w kraju, z którego przyleciał.
Wychodząc naprzeciw potrzebom osób podróżujących samolotem, z początkiem kwietnia zostały uruchomione dwa punkty do wykonywania testów w kierunku COVID-19 dla pasażerów przylatujących ze strefy Schengen na Lotnisko Chopina w Warszawie. To efekt współpracy stołecznego portu z Centrum Medycznym Damiana. Pasażerowie są dowożeni autobusem bezpośrednio z samolotu do punktu testowania, który zlokalizowany jest w przestronnej części terminala, tuż przy hali odbioru bagażu. Tam w komfortowych warunkach, podróżni mogą wykonać test, dzięki któremu nie zostanie na nich nałożona kwarantanna.
Pierwszy punkt jest zlokalizowany w strefie gate 34-35, a drugi znajduje się przy taśmie bagażowej nr 1 w hali przylotów. Pasażerowie mogą w nich wykonać test antygenowy, którego wynik dostępny jest już po 15 minutach. Nie ma konieczności dokonywania zapisów. Koszt badania wynosi 170 zł (płatność jedynie za pomocą karty).
Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.