Komunikaty PR

Działa nowy ośrodek opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży w Suwałkach

2021-02-11  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.08 MB )

Diagnostyka psychologiczna, psychoterapia indywidualna, grupowa i rodzinna, wsparcie psychologiczne zarówno w domu, jak i w szkole – to główny zakres działalności nowo otwartej placówki w Suwałkach. To Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży – jeden z nielicznych w województwie podlaskim.

– To miejsce uruchomiliśmy dzięki wsparciu Marszałka Województwa Podlaskiego i finansowaniu usług przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Co ważne opieką objęte zostaną dzieci przed rozpoczęciem realizacji nauki szkolnej i realizujące obowiązek szkolny oraz młodzież kształcąca się w szkołach ponadpodstawowych. Do Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej nie wymagane jest skierowanie – mówi Bożena Łapińska, dyrektor suwalskiego szpitala psychiatrycznego. I dodaje: – Szczególnie dziś, w dobie pandemii, specjalistyczna pomoc najmłodszym jest bardzo ważna. Za chwilę minie rok, od kiedy wprowadzono zdalne nauczanie, i tak naprawdę wielu młodych ludzi nie było na to w żaden sposób przygotowanych, a konsekwencje już są widoczne.

W suwalskim ośrodku pracują tacy specjaliści, jak: psycholog, psychoterapeuta, terapeuta środowiskowy. Jak sami przyznają, kluczowa jest współpraca z rodzinami i placówkami oświatowymi, ponieważ skala zaburzeń u dzieci i młodzieży rośnie z roku na rok w zatrważającym tempie. Na przestrzeni 10 lat liczba młodych pacjentów z myślami samobójczymi wzrosła tysiąckrotnie.

– Tylko skoordynowane działania pozwolą na lepsze zdiagnozowanie problemów i wprowadzenie działań systemowych w terapii na poziomie indywidualnym dziecka czy nastolatka z trudnościami psychicznymi – mówiła Wiesława Burnos, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego. – Problem jest ogromny. Możliwość powołania takich ośrodków pojawiła się w ubiegłym roku i sukcesywnie powstają one na terenie naszego województwa.

Do Ośrodka mogą zgłaszać się nie tylko dzieci i młodzież, borykające się z zaburzeniami, ale także rodzice. Ośrodek będzie czynny pięć dni w tygodniu od poniedziałku do piątku, w tym dwa razy w tygodniu od godziny 11.00 do godz. 20.00.

– Terapia blisko miejsca zamieszkania ma zdecydowanie zmniejszyć stres oraz sprawić, że opieka będzie się odbywać w bardziej znanym i przyjaznym środowisku. Zapewni to z pewnością lepszy kontakt z rodzicem, opiekunem czy ze szkołą, lepszą wymianę informacji, bo opieka psychologiczna nie może być prowadzona bez współpracy rodziców czy opiekunów. Zwiększy się znacznie dostępność do świadczeń dla dzieci i młodzieży – mówiła Natalia Głowacka, psycholog z suwalskiego ośrodka.

W tej chwili pod opieką nowej placówki znajduje się 40 pacjentów. Najmłodszy z nich ma zaledwie trzy lata.
Podczas III Suwalskiego Forum Psychiatrycznego odbyło się uroczyste otwarcie ośrodka. Uczestniczyli w nim Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, Wiesława Burnos, członek zarządu Województwa Podlaskiego, poseł Jarosław Zieliński, Zdzisław Przełomiec, przewodniczący suwalskiej rady miejskiej oraz radni sejmiku województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk i Cezary Cieślukowski.

– Wielokrotnie miałem sygnały, że taka pomoc jest potrzebna i dlatego cieszę się z tej inicjatywy. Zapewni to opiekę psychiatryczną najmłodszym mieszkańcom Suwałk, którzy zwłaszcza dziś w odizolowaniu i samotności muszą borykać się z własnymi problemami – mówił Czesław Renkiewicz.

Inne ośrodki, które funkcjonują w ramach Specjalistycznego Psychiatrycznego SP ZOZ w Suwałkach znajdują się w Becejłach, Sokółce, Augustowie i w Sejnach. Niebawem planowane są kolejne otwarcia.
III Suwalskie Forum Psychiatryczne na stałe wpisało się w suwalski kalendarz. W programie były wykłady, dyskusje i wystąpienia. Data imprezy nie była przypadkowa, ponieważ 11 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Chorego.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą” Biuro prasowe
2025-07-01 | 11:00

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Kampania „Rany pod kontrolą” ogłasza start ogólnopolskiego badania ankietowego, mającego na celu poznanie codziennych wyzwań i potrzeb farmaceutów związanych
Zdrowie Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
2025-06-30 | 06:00

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Złota odznaka i tytuł „TOP EMOLIENT 2025” w prestiżowym Rankingu TOP10 Emolientów organizowanym przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych (PTCA)
Zdrowie Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
2025-06-25 | 10:20

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?

To, jak dużo siedzimy, bezpośrednio przekłada się na nasze zdrowie. Siedzący tryb życia sprzyja nie tylko nadmiarowym kilogramom, ale także deformacjom sylwetki, problemom

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nowe technologie

Konsument

Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.

Handel

Rynek piwa kurczy się w I półroczu 2025 roku. Zła pogoda w maju przyniosła 12-proc. spadek sprzedaży

Pierwsze półrocze br. to kolejny okres spadku rynku piwa w Polsce. I to mimo dynamicznego wzrostu produkcji i sprzedaży piwa bezalkoholowego. Zdaniem przedstawicieli Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie miały na to wpływ m.in. niesprzyjająca pogoda i negatywna narracja wokół branży piwnej. Ponadto wśród wyzwań, z jakimi musi się mierzyć rynek, są rosnące koszty prowadzenia działalności oraz przygotowania do systemu kaucyjnego, który zacznie obowiązywać już za trzy miesiące – wskazuje Mieszko Musiał, nowy prezes zarządu związku.